Panama je rozmanitá, krásná i divoká a disponuje množstvím úchvatných ostrovů na karibské i pacifické straně. Souostroví Bocas del Toro chytilo za srdce mě a tady máte hned několik důvodů, proč tuto zemi navštívit a zamilovat si ji snadno a rychle.

Panama vás okouzlí na tisíc způsobů. Alespoň u mě to tak bylo. Zejména v momentě, kdy jsme opustili rušné a pulzující velkoměsto Panama City, vystoupili po celonoční cestě v ledovém autobuse v městě Almirante a nastoupili na loď, která nás odvezla do úplně jiného – snového – světa. Do Bocas del Toro, hlavního města tohoto regionu, nacházejícího se na ostrově Isla Colón.

Panama

Domy s pastelově barevnými fasádami, široká nabídka ubytování, příjemné restaurace – to vše z tohoto města činí solidní základnu pro poznávání celého souostroví Bocas del Toro. Navíc je tím pravým místem pro cestovatele milující čilý ruch.

Isla Caranero

My zvolili opačný konec souostroví – Isla Bastimentos. Klidný ostrov s minimem obyvatel, s malým fotbalovým hřištěm, pár hostely a velmi skromnou „sámoškou“. A nechybělo nám vůbec nic. Každý den jsme se vydali skrz prales na druhý konec ostrova, na pláže, kde nebyla ani noha a kde příroda dostávala zcela nové rozměry. Byli jsme tam jen my dva, takže pokud vám romantika není cizí, tohle místo si zamilujete. A když už jsme zatoužili po civilizaci a studeném Budweiseru, vydali jsme se pralesem ještě o několik kilometrů dál, na pláž Red Frog Beach. Název si opravdu nese po červených žabkách, které jsou maličké a tak roztomilé. Ale pozor, také dost jedovaté!

žáby

Isla Carenero, nejmenší a nejopuštěnější z této „trojky“, se dá celý obejít, zabere to jen něco přes hodinu a je to neskutečný zážitek procházet se po různorodých plážích, přeskakovat spadené kmeny, přecházet útesy či vyhýbat se krabům vylézajícím z děr v písku...

Proč vyrazit do Bocas del Toro?

panama

Panama si mě získala pro svou rozmanitost. Je dokonalým souzněním přírody, jednoduchého a obyčejného života, lidského štěstí a civilizace, která by nám Evropanům brzy tolik scházela. Je to místo, kde uvidíte obrovské vodní hvězdice a kraby, budete se potápět a objevíte tak nový svět (já dokonce plavala s mládětem žraloka!), můžete se s místními domorodci plavit až do tajných koutů ostrovů, projít se kakaovými plantážemi, otestovat si svůj strach v černých jeskyních plných netopýrů nebo se utlouct po domácích palačinkách a nejvoňavějším kafi na světě. A jako bonus? Po celou dobu pobytu se budete přepravovat pomocí vodních „taxi“, tak jako to dělají třeba zdejší děti, když jim skončí škola. Už samotný přesun na ostrovy je prostě zážitek.

Panama

Také si přečtěte: