Je plný vody, ale…

Jak už jeho název napovídá, tvoří ho z 92 % voda. Takže kromě toho, že si na vodním melounu skvěle pochutnáte, v horkém počasí vás skvěle osvěží. Jenže i když tělu dodáte plno tekutin, na druhé straně vás o ně za chvíli zase připraví. Jen totiž silně močopudný, takže paradoxně odvodňuje.
5f213bf2600a0obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na druhou stranu doplňuje elektrolyty (sodík a draslík), o které naše tělo přichází pocením. Přitom je ale potřebuje, aby pomáhaly hydratovat buňky a udržovat vodní rovnováhu.

Pochoutka při hubnutí?

Je sladký, takže uspokojí vaše chuťové pohárky, ale nepřiberete po něm tak, jako po jiných dobrotách. A navíc obsahuje plno cenných látek. Ale pozor, ani s melounem to v případě redukčních diet nesmíte přehánět. Obsahuje plno cukru, i když přírodního. Ve 100 g ho najdete 6 gramů, počítejte tedy se 118 kJ.

Jako bonus ale obsahuje látku citrulin. Tu tělo promění v aminokyselinu arginin, která napomáhá spalování tuků.

Antioxidant k nezaplacení

Ve vysokém množství obsahuje karotenoid lykopen. Antioxidant, který do těla můžeme dostat jen z některého ovoce či zeleniny. Je to rostlinný pigment způsobující jeho červené zbarvení. Působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, zlepšuje obranyschopnost organismu a má působit i proti nádorovým onemocněním.

Zásobárna vitaminů a minerálů

Meloun obsahuje pro tělo nezbytný vitamin C, vitamin A a skupinu vitaminů B. Kromě toho obsahuje i hořčík, draslík, selen, fosfor, zinek, vápník a další minerály.

Odkyseluje organismus

Melouny jsou zásaditou potravinou, takže nás chrání před překyselením organismu. To údajně napomáhá rozvoji mnoha civilizačních chorob. Od obezity, přes diabetes, srdečně cévní onemocnění a rakovinu až po Alzheimerovu chorobu.
5f213c4116242obrazek.png
Foto: Shutterstock

Prospívá sexu

Již zmíněný citrulin měnící se v aminokyselinu arginin je prospěšný i cévám a cirkulaci krve, takže podle některých studiích zvyšuje také sexuální apetit.

Čtěte také:

Reklama