Že jste ještě neviděli kočku, která by dobrovolně lezla do vody, a dokonce se potápěla z vlastní vůle? Tak tahle kočka má dokonce plovací blány!

Jednou mi moje maminka, coby osmnáctileté, svěřila na víkend chalupu za podmínky, že se postarám o Mindu. Dnes je této kočičí dámě úctyhodných šestnáct let. To jsem ráda udělala, zvláště, když mě tam nechala i s kamarádkou.

Hned druhý den se ovšem Minda nedopatřením, tedy hlavně vinou plavného skoku do okna, zamotala do visící mucholapky. Během několika sekund se na zahradě válela ječící koule, aby se o pár metrů dál zhroutila pod angrešt, přičemž hýbat mohla už jen jednou nohou. Ve strachu z chemikálií na mucholapce jsme po složitém vybalení vyhodnotili, že Mindu musíme vykoupat.

Po půl hodinové bitvě u necek, z níž vyšla s vítězným praporem Minda, měla kočka mokré tři tlapky a my vypadaly, jako by nás někdo hladil křovinořezem. Kočka a voda tedy asi ne.

A přece

V jihovýchodní Asii lze potkat kočku, která se specializuje na lov ryb, nebojí se vody a ráda plave, a dokoce se i potápí. A nejen to. Mezi drápky, které nejdou úplně zatáhnout, má dokonce plovací blány. Kromě ryb loví i různé menší druhy obratlovců a nepohrdne ani žábou, rakem, měkkýši i vodním hmyzem.

Prionailurus viverrinusKočka rybářská je o něco větší než kočka domácí, ale jinak vypadá skoro jako mourovatá Minda.

Reklama