Větrný mlýn Chvalkovice

ch1.jpg
Foto: Shutterstock

Zděný větrný mlýn holandského typu najdete například ve východní části obce Chvalkovice, v okrese Vyškov. V provozu byla stavba, které místní přezdívají Vítkův mlýn, od roku 1873 do roku 1941. Nyní je objekt pro veřejnost sice uzavřený, ale kochat se jím můžete alespoň zvenku. Okolí navíc nabízí mnohem více příležitostí na výlet. Navštívit můžete nedaleký zámek Bučovice, hrad Buchlov nebo třeba Zoopark Vyškov.
 
Větrný mlýn Kuželov

ch2.jpg
Foto: Shutterstock

V okrese Hodonín se nachází další větrný mlýn holandského typu, který stojí na kopci nad obcí. Pochází z roku 1842 a svůj provoz ukončil v roce 1946. V současné době budovu mlýna spravuje Technické muzeum v Brně, které ho zpřístupnilo veřejnosti. Návštěvníci se mohou podívat také do bývalého mlynářova domku, chléva či stodoly, kde najdou expozice nástrojů apod. V době od 21. do 24. července se budou ve Velké nad Veličkou konat tradiční Horňácké slavnosti a u mlýna se odehraje závěrečný koncert. Součástí slavností jsou ukázky tradičního folklóru, jarmark řemesel a další doprovodný program.  

Bukovanský mlýn

ch3.jpg
Foto: Shutterstock

Areál kolem větrného mlýna mezi obcemi Bukovany a Ostrovánky u Kyjova nabízí hned několik možností vyžití. Dominantou je samozřejmě samotná budova mlýna, která byla postavena v roce 2004. Z jeho vyhlídkové terasy se můžete rozhlédnout na vinice. Najdete tam také expozici slovácké kuchyně, děti se mohou povozit na ponících, dále je možné ochutnat krajové speciality nebo si půjčit kola a projet se po okolí.
 
Vodní mlýn Hoslovice
ch4.jpg
Foto: Martin badatel, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Atmosféru dob dávno minulých můžete nasát návštěvou vodního mlýna v obci Hoslovice, která se nachází poblíž Strakonic. Areál tvoří tři budovy – mlýn s obytnou částí, chlévy a stodola. Nechybí ani rybníček s náhonem, sad a louky. Mlecí zařízení je navíc funkční, takže je to opravdu autentický zážitek. Mlýn jste mohli vidět i několikrát v televizi – například v pohádkách Tři bratři nebo Kouzla králů. Poblíž se v nadmořské výšce 668 metrů nachází také volně přístupná vyhlídková plošina, která poskytne pohled na šumavské vrcholky, Horažďovicko či Strakonicko.  
 
Vodní mlýn ve Slupi

ch5.jpg
Foto: BíláVrána, Public domain, via Wikimedia Commons

Na jižní Moravě, poblíž Znojma, stojí opravený vodní mlýn pocházející ze šestnáctého století. Nachází se v něm expozice Vývoj mlynářství. Mlýn pohání čtyři kola. I když dnes už jen na ukázku mlecí techniky. Pokud chcete nechat výlet na toto místo na později – počkejte si na třetího září. To jsou totiž naplánované tradiční Slavnosti chleba. Součástí bude jarmark, ukázka historických řemesel a ve vojenské polní pekárně za mlýnem se bude celý den nepřetržitě péct chleba. 

Zdroje: Astrocesty, Místopisy, Technické muzeum v Brně, Muzem-st, Hoslovice, Jižní Morava, Slup, Kudy z nudy, Na Výlet, Vodní mlýny

Čtěte také:

Reklama