Vodní Hamr ve vesničce Dobřív na Rokacansku je unikátní technickou památkou. Pokud se rozhodnete toto krásné místo navštívit, nebudete litovat. Uslyšíte velice zajímavé a mile vyprávění místního kováře a bude se na co koukat!

dobris

Vodní hamr vznikl v 16. století, současnou podobu dostal v letech 1825–1830. Sloužil nejprve pro výrobu železných polotovarů, za třicetileté války se zde vyráběly dělové koule, později sloužil pro výrobu hřebíkářského a cvočkařskéo železa. Po druhé světové válce zde kováři vyráběli nářadí a radlice.

Každou třetí sobotu v květnu je zde pořádán „hamernický den“. Během tohoto dne budete moci kromě prohlídky hamru získat hamernický list s podpisem kovářů. Vyzkoušíte si svou zručnost, a pokud vám kovářské řemeslo půjde od ruky, dostanete osvědčení. V letošním roce připadá třetí sobota na 15. května.

dobriv

Neméně zajímavé je i okolí hamru. Hned za budovou hamru je krásný Hamerský rybník, díky jehož vodě se kola hamru i dnes často roztáčejí, v okolí jsou nádherné brdské lesy a roubené chalupy. Významnou památkou Dobřívu je i historický Švédský most přes říčku Klabavu (Padrťský potok) ze 14. století . Údajně ho zde postavili Švédové, aby za třicetileté války mohli odvážet dělové koule vyráběné ve zdejší železárně.

dobriv

V roce 1750 bylo Václavu Jedličkovi uděleno právo šenku v chalupě hned proti mostu. Vznikla Stará hospoda, která funguje dodnes a je zastávkou téměř každého výletníka. Najíst se a posedět je tu možné každý den. Součástí této chalupy je i stálá expozice dobřívského rodáka, herce Jindřicha Mošny, který sem rád chodíval.

dobriv

Prohlídka hamru trvá asi hodinu, ale stojí za to se sem vydat na celý den a udělat si výlet proti proudu Klabavy. Po třech kilometrech cesty lesem podél kouzelného potoka narazíte na zbytky zdejšího hrádku Vimberka.

dobriv

V letošním roce měla být dokončena rekonstrukce náhonu, ale vodník prý dělá neplechu. Při zkušebním napouštění se voda úplně ztratila. Nyní probíhají další úpravy. Snad se vodník do „hamernického dne“ slituje, aby návštěvníci mohli vidět všechno tak, jak fungovalo dříve až do roku 1956.

dobriv


Kudy do Dobřívu
Vesnička Dobřív leží asi 6 kilometrů východně od Rokycan. Pokud se do hamru vydáte autem, zvolte silnici vedoucí od Rokycan, Mirošova nebo Strašic. Ve Svojkovicích a Holoubkově jsou nyní kvůli optimalizaci železničního koridoru uzavřeny podjezdy pod tratí. Parkoviště je neplacené v centru obce.
V okolí Dobřívu jsou značené turistické cesty a trasy pro cyklisty. Vlakové zastávky jsou vzdáleny 3 kilometry od obce, a to v Hrádku u Rokycan a v Mirošově.

Otevírací doba
1. 4.–31. 10., středa až neděle 9–12 a 12.30–17.00 hodin

Vstupné
Dospělí 30 Kč
Děti, studenti, důchodci 15 Kč
Prohlídky začínají vždy v celou hodinu.

Více z historie obce najdete ZDE.

Další informace TADY.

Reklama