Pokud půjdete ruku v ruce s trendy, rozroste se vaše flóra o netradiční kousky. Letos jde o rostliny nenáročné a hlavně zajímavé. Většina z nich totiž neroste z hlíny! K jejich pěstování budete potřebovat například akvárium či mech a se zálivkou si nemusíte dělat starosti. Některé jsou celé pod vodou, další je potřeba jen jednou za týden do vody ponořit.

Řasokoule
Kulatá vodní rostlina, na niž lze narazit v s sladkovodních jezerech v Rusku, Japonsku či na Islandu, je vlastně takový podvodní mech. Svůj tvar získává tím, že se válí po dně, a proto ji musíme občas dopřát masáž, aby si svou kulatost zachovala. Pěstovat je můžeme v akváriu nebo ve sklenici s vodou, kterou je potřeba jednou za čas vyměnit a řasokoule propláchnout ve vodě. Když je vyždímáte a hodíte zase zpátky do sklenice, můžete dva dny pozorovat, jak do sebe zase vodu vstřebávají a klesají ke dnu. Jsou takovým kompromisem mezi živým tvorem a rostlinou, protože díky svému roztomilému vzhledu a potřebě občasného pohlazení leckdy svádí už jen k tomu, abyste jim dali jméno. A klidně dejte! Jako dekorace vypadá skvěle například na poličce s knihami nebo na pracovním stole.

5c73e08e6584cobrazek.png

Tilandsie
Subtilní rostlinky, které svým tvarem připomínají tak trochu malé chobotnice, jsou snad ty nejméně náročné na pěstování. Jejich původním domovem jsou pouště, lesy ale i deštné pralesy a všechny živiny čerpají pouze ze vzdušené vlhkosti. Nepotřebují květináč, ani hlínu, ani sklenici a místo zalévání je stačí jen jednou týdně ponořit do odstáté vody. Ariplants, jak se jim také jinak říká, můžete mít položené jako dekoraci na parapetu či na jídelním stole. Spokojené budou téměř kdekoliv.

5c73e03047b86obrazek.png

Kokedamy
Japonské slovo kokedama není jedna konkrétní rostlina, ale způsob pěstování! V překladu pojem znamená mechová koule a jde opravdu o mech zavěšený na vlasci, ze kterého vyrůstá nenáročná pokojová rostlina, například asparágus či ledviník. Můžete si ji zakoupit hotovou či ji zkusit vyrobit doma. Zvládne to opravdu každý! Na výrobu budete potřebovat japonský černý jíl ketotsuchi či rašelinu, kterou vložíte dovnitř koule. Přidat by se měly další přísady jako rašeliník, zeolit či pemza.

5c73e12ccec15obrazek.png

Foto: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama