Jedním z mnoha krásných polodrahokamů, které jsou přisouzeny stále ještě vládnoucímu znamení vodnáře, je mýty  opředený tyrkys. V lapidáři pražském od Miroslava Procházky se o tomto výjimečném kameni píše, že již starý Egypt miloval tyrkys.

Často se z něj zhotovovaly amulety, rituální předměty, podobně jako z lapisu lazuli. Staroegyptští lékaři jej využívali k terapii očních chorob. Tento způsob aplikace tyrkysu nalézáme u všech kultur, které ho znaly. Zajímavý je fakt, že kámen byl používán i ke zvýšení síly tažných zvířat. Podobně oblíbený a uznávaný je tyrkys rovněž i u indiánských šamanů a léčitelů. Největší obliby a váženosti se tyrkysu dostává v oblastech, kde převažuje lámaismus - specifická odnož buddhismu, tedy v Tibetu, a vlastně celé centrální Asii. Pro Tibeťany je tyrkys opravdovým drahokamem nejváženějším z celého devatera drahokamů. Především muži by měli mít neustále při sobě jakýkoliv šperk s tyrkysem. Pro vznešeného Tibeťana je to pak náušnice v levém uchu.tyrkys

Různé prameny napříč věkem tyrkysu přisuzují univerzální účinky. Tento krásně modrý kámen pročišťuje všechny energetické dráhy a centra (vzpomínám na dobu, kdy jsem na každém prstu nosila prsten s tyrkysem). Také zlepšuje vstřebávání všech složek potravy (asi si opět nějaký opatřím :-)). Stimuluje buněčnou regeneraci a slouží i jako nejlepší preventivní kámen proti chorobám pocházejícím ze znečištěného životního prostředí. Je prý vhodné jej nosit kdekoliv na těle, ale nejlepší šperk je podle moderních pramenů právě prsten s tyrkysem. 

Na emoční rovině tyrkys uklidňuje mysl a zmírňuje deprese. A jeho vlastnosti jsou ceněné při pocitech, kdy si připadáte jako oběť nebo se setkáváte s předsudky či dokonce s týráním.

Když to shrneme, tisíce let si starobylí Egypťané, ke kterým s úctou vzhlížíme i my, či Aztékové, severoameričtí indiáni a starověcí Číňané tyrkysu cenili jako symbolu moudrosti, ušlechtilosti a dokonce síly nesmrtelnosti. Tutanchamonova posmrtná maska byla podle dochovaných zdrojů ozdobená tyrkysy a Montezuma, poslední vládce Aztéků, považoval tyrkys za symbol své moci a bohatství, které vyjadřovalo jeho postavení boha. 

Tento překrásný vodnářův kámen jako šperk či jako kámen nošený ve váčku je talismanem nesmírného štěstí, úspěchu, peněz, slávy a tvořivosti.

Podle Cassandry Eastonové a její knihy Kameny pro zdraví a pohodu je tyrkys také kamenem spravedlnosti, ať už jí chceme dosáhnout právní cestou, nebo čestným a spravedlivým jednáním ve všech oblastech.

Nejsem vodnář, ale mám to rozhodnuté, určitě si opět nějaký pořídím. :-)

Čtěte také:

Reklama