Jedny takové jdou právě naproti mně. Jmenují se Ája a je jim rok a půl. Za pár měsíců budou připravené vyrazit do služby.

pes

Na svět se budou dívat místo svého pána, který chodí s bílou holí. Řeč je o vodicích slepeckých psech a jejich přípravě na službu člověku. Nutno podotknout, že vodicí pes se má většinou daleko lépe než jeho kolega žijící v zaměstnané rodině. Není totiž skoro nikdy sám a pro většinu majitelů bývá skutečně nejlepším přítelem a pomocníkem. Však je to takový malý poklad. Jeho cena se totiž pohybuje kolem 200 000 korun!

Práce s klapkami na očích

pesSedím s metodistkou výcviku Hanou Hoškovou v jejich výcvikovém středisku, kde švitoří několik papoušků a psi se vrací z výcviku a cvičných procházek. Ája je odložena na místo, ale pokníkává a na každého příchozího zuřivě vrtí ocasem. Ráda by si hrála, ale její paní mluví se mnou, a tak musí poslušně čekat. Do haly každou chvíli vejde další psisko s bílým postrojem. „Při cvičení v ulicích si sama dávám klapky na oči, aby se Ája učila vodit přesně tak, jak to bude potřebovat. Chodíme ve dvou, jeden je „nevidomý“ a druhý asistuje,“ vysvětluje, jak psa učí vodit slepce, kterým sama není.

Proč jsou pejsci „smutní“

pesÚkonů, které musí vodicí pes během výcviku zvládnout, je asi třicet. Učí se obcházet překážky, zastavit na kraji chodníku, jezdit hromadnou dopravou, chodit do divadla, na koncerty, nevšímat si nedůležitých podnětů, vyhledávat schody či dveře. Trénuje chůzi v různých terénech plných hrajících si dětí a pobíhajících psů. V centru města se učí zvládat hluk, dopravu, výkopy, eskalátory a spoustu dalších záludností. Reaguje i na signalizaci semaforů na přechodu. Možná, že nějakého takového znáte ze svého okolí a připadá vám, že nic moc nedělá, ale on se přitom musí velice silně soustředit. To je také důvod, proč vám připadá takový „smutný“.

„Musí se chovat jako vůdce schopný samostatného rozhodování a zároveň jako poslušný pes svého pána,“ říká Hana Hošková, která cvičí psy už 15 let.

Když je hloupější chytřejí

pesŠtěňátka si ve Středisku odchovávají většinou sami. Nemusí to sice být výstavní uchovnění jedinci a majitelé psích titulů, ale o to větší důraz se klade na zdraví a povahu. „Z vybraných štěňat stejně ještě 30 % výcvik nedokončí,“ říká Hana Hošková. Vyřazují je psíci se sklonem k agresi, velkým loveckým pudem nebo ti, co jsou moc chytří a mazaní. „Ti stále přemýšlejí, jak povely obejít a práci si ulehčit. My potřebujeme ty „méně“ chytré, ale poslušné, kteří o významu povelů nepřemýšlejí, ale pečlivě je plní,“ říká.

Co pejska čeká

Osmitýdenní štěňátko je dáno do takzvané předvýchovy. Vychovatelé jsou dobrovolníci, kteří se stanou pány psího mimina na 10 měsíců. Za tu dobu ho naučí všem společenským kontaktům. Obnáší to časté vodění psa s sebou do ulic, metra, dopravních prostředků, divadel, do práce, na návštěvu… Nic víc. Tedy kromě toho, že psíka nesmíte naučit spát v posteli a loudit u stolu. Když je výrostkovi rok, převychovatel ho vrací zpátky do Střediska na opravdový výcvik.  

Tady žijí tři čtvrtě roku v kotci po dvou. Jsou to puberťáci, takže jejich hlavním zájmem jsou kamarádi, kterážto potřeba je uspokojena vrchovatě, tudíž pejsek nijak dlouho po své rodině netruchlí.

pes

Jak se hledá páníček?

Npesení to žádná legrace. Jakmile si nevidomý zažádá o vodicího psa, nemůže počítat s tím, že si jednoduše dojede pro chlupáče a tím to skončí. Nejprve si vyzkouší chůzi s několika povahami psů a vybere si typ, jaký by mu nejlépe vyhovoval. „Podobného mu vybereme mezi psy, kteří jsou k mání. Když je pes připraven, klient na týden přijede k nám, zde i bydlí a my se ho snažíme vše se psem naučit. Další týden jede některý z asistentů k němu domů, kde školení pokračuje. On totiž nejen že dostane psa, ale my mu zaručíme i doživotní servis v případě jakéhokoli problému, učení či změn. Například když se přestěhuje, přijedeme a učíme člověka i psa nové trasy a tak dále,“ vysvětluje cvičitelka.

Prohlížím si kotce, kde škemrají o pohlazení dva „kluci“. Pro jednoho si přijede pán za 14 dní, pro druhého za měsíc. „Nevidomí navazují se psem silný vztah. S jednou naší klientkou musel být i v porodnici, protože ona bez něj, i když měla manžela a rodinu, vůbec nemohla být. Naštěstí lékaři byli chápaví, a tak ji zprostředkovali vlastní pokoj, kde měl vedle její postele pelíšek i pes,“vzpomíná cvičitelka a odvádí netrpělivou Áju do kotce, kde na ni čeká už psí kamarádka. Při odchodu mě doprovází zuřivý štěkot - roznáší se snídaně.

Jestli sami chcete pomoci, Středisko výcviku vodicích psů nabízí svěření štěněte do péče jako převychovatelům. Co by vás čekalo?

Pes, který je ve výchově:

 • pesmusí být odchován v bytě, nikoliv v kotci nebo na zahradě u boudy;
 • musí být v celodenním kontaktu s člověkem, štěně nesmí zůstávat dlouhodobě samo doma, max. 2-3 hodiny;
 • musí se naučit hygienickým návykům;
 • musí si postupně zvyknout na veškerý možný dopravní a městský ruch;
 • musí umět cestovat všemi dostupnými dopravními prostředky;
 • musí se naučit navštěvovat veřejná místa, jako jsou: úřady, obchodní domy, restaurace apod.;
 • musí získat co nejvíce sociálních kontaktů s lidmi (i dětmi - pod dohledem dospělé osoby), s ostatními bezproblémovými psy i pokud možno s jinými zvířaty;
 • musí se dobře naučit přivolání a hravou formou aportování předmětů (i kovových);
 • musí pravidelně navštěvovat srazy štěňat, které se konají jednou za 5-6 týdnů vždy v neděli dopoledne v Praze 5 - Jinonicích v prostorách našeho střediska;
 • nesmí si vypěstovat špatné návyky (lezení do postele a na stůl, kradení jídla ze stolu, obtěžování při jídle, ničení interiéru, skákání po lidech, venčení se na chodníku apod.);
 • nesmí se u něj rozvinout případné lovecké pudy.

Co za to dostanete?

 Na každý měsíc pečovatel obdrží 15 kg granulovaného krmení, kterým je povinen štěně krmit. Dále obdržíte 1 000 Kč, ze kterých hradíte kynologické potřeby, cestovné a další výdaje spojené s péčí a výchovou štěněte. Středisko hradí i veškerou veterinární péči a poskytuje konzultace k výchově.

Jak ještě přispět nevidomým? Například tak, že si koupíte zajímavé tričko.

t

 

Tak co, nechcete to zkusit?

Reklama