Průměrná cena vody v ČR, která se skládá z vodného a stočného, se v roce 2022 pohybuje okolo 97,53 Kč za m3, což je o 4,35 Kč více než v roce 2021. Cena neustále roste. Mzdy se bohužel nezvedají úměrně, a tak se každý snaží ušetřit, jelikož ceny aktuálně rostou všude, kam se podíváte. 

Situaci komentuje otec od pražské rodiny: „Je nás doma pět a naše spotřeba vody byla přímo alarmující. Doteď jsme to moc neřešili, ale s rostoucími cenami jsme se na to museli zaměřit. Bylo pro mě překvapivé, kolik vody spotřebujeme, a tak jsme začali řešit úspory a snažíme se šetřit, jak jen to jde. Učíme to i naše děti a snažíme se jim vysvětlit důvody, mezi které patří i ochrana naší planety a životního prostředí”.

Podle Grohe-X průměrný občan EU spotřebuje 5011 litrů vody denně, a z toho je jen 23 litrů použito na každodenní spotřebu potravin a energie. To jasně ukazuje, že máme kde šetřit.

634532d8124c0obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Tady je několik jednoduchých tipů, jak snížit spotřebu vody a ušetřit. Většinu můžete začít okamžitě praktikovat.

Dávejte přednost sprše před vanou
Trávení času ve vaně patří k relaxačním aktivitám, které volíme zejména v zimě, kdy je chladno a my se chceme zahřát nebo po dlouhém a náročném dni, kdy si chceme odpočinout. Ale takovou jednou vanou spotřebujeme až 150 litrů vody (záleží na velikosti vany), narozdíl od sprchování, kterým se spotřebuje průměrně okolo 60 litrů. To už je pořádný rozdíl, co říkáte? Snažte se proto častěji sprchovat a omezte pobyt ve vodě na minimum.

Když už si jednou za čas vanu dopřejete, snažte se vodu využít dál a ne ji jen vypustit - můžete s ní například splachovat záchod.

Vypínejte vodu vždy, kdy ji nevyužíváte
Je už takovým zvykem spousty lidí, že pokud si čistí zuby, holí se nebo si dávají šampon na vlasy, nechávají vodu puštěnou a ta teče do odpadu úplně zbytečně. Tuhle tendenci mají také děti, které musíme učit, že by v takových situacích měly vodu vypínat. Proteče totiž okolo 20 litrů vody za minutu. Vypínáním tak ušetříte nemálo peněz. 

Pořiďte si pákovou baterii
Zkrátíte tak dobu nastavování teploty vody, což sníží počet litrů, které protečou vniveč. Ještě lepší variantou jsou termostatické baterie, které se dají dopředu nastavit na požadovanou teplotu, což může snížit spotřebu vody až o 30 %.

Utáhněte kohoutky a opravte protékající nádržku u toalety
Když se doma něco rozbije, většinou trvá nějakou dobu, než se na to někdo podívá a opraví to. To vás ale může stát dost peněz. Kapajícím kohoutkem proteče více vody, než byste čekali a jestli vám protéká záchod, za jednu hodinu může protéct až 80 litrů, což je jako jedno sprchování. To, že voda protéká, nemusí být vidět ani slyšet, proto nádržku pravidelně kontrolujte.

Rozmyslete si, který program na myčce nádobí zvolíte
Pokud je pro vás důležité, aby bylo nádobí rychle umyté, a proto volíte ty nejrychlejší programy, riskujete velkou spotřebu vody. Protože ta je u těchto rychlých programů mnohem vyšší než u těch, které trvají dvakrát déle, typicky jsou to Eco programy. Ty dávejte třeba na noc, kdy nikam nepospícháte. Dbejte na to, abyste nepouštěli myčku poloprázdnou a pokud nádobí před umístěním do myčky opláchnete, lépe se umyje a nebudete ho muset umývat ještě ručně, nebo pouštět myčku dvakrát.

Pokud myčku nevlastníte a jste odkázáni na mytí nádobí, nemyjte ho při tekoucí vodě, které může za 10 minut spotřebovat až 200 litrů vody, ale napusťte dřez. I rychlé opláchnutí vás může stát 20 litrů vody. Navíc zaschlé nečistoty nemá smysl drhnout pod spoustou vody, raději je namočte a pak jen rychle opláchněte.

634532ee3f24bobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Využívejte dešťovou vodu
Tip pro ty, kteří mají dům se zahradou. Na zalévání nepoužívejte pitnou vodu, ale dešťovou. Vyplatí se si koupit velké sudy a nechat je postupně naplnit, když bude pršet. Nejen, že je tato měkká voda pro rostliny vhodnější, ale i vy ušetříte.

Vyměňte starý záchod za moderní
Je to investice, která se vyplatí, protože nové záchody na splachování spotřebovávají mnohem méně vody. Pokud si doma zařídíte duální splachování, můžete si zvolit, zda chcete spláchnout třemi, nebo sedmi litry vody. 

Stejně tak volte úsporné sprchové hlavice a perlátory, což je zařízení, které namontujete na vodovodní baterii a dochází k regulaci průtoku vody a podle Econea tak může běžná rodina ročně ušetřit 10 000 litrů vody a nejméně 1 600 Kč za rok.

Ušetřete i při úklidu
Místo máchání hadru pod tekoucí vodou si raději napusťte vodu do kbelíku a tu používejte. Zvažte, zda vám na úklid nestačí dešťová voda.

A ještě jedna rada na závěr. Pokud na delší dobu opouštíte domov, není od věci vypnout přívod vody. Pokud některé z tipů využijete, můžete snížit spotřebu vody a ušetřit peníze i planetu.

Zdroj: Grohe-X, Pravda o vodě, Voda v domě, Econea, Lentheplumber

Čtěte také: