Při procházce městem o ně doslova zakopáváte. Najdete je na každém větším náměstí, zdobí parky, nádvoří paláců i mnohá zákoutí Věčného města.
5b191882c46fbobrazek.png
Fontana di Trevi proslavená filmem Sladký život je z nich nejznámější, nejkrásnější a nejnavštěvovanější. Svým stářím rozhodně nemůže konkurovat antickým památkám a vlastně se o to ani snažit nemusí! Autorem tohoto dechberoucího barokního díla je Nicola Salvi, který se dokončení stavby nedožil. Však to také trvalo 30 let! O prestižní zakázku měl zájem kdekdo. I takový velikán jako Gian Lorenzo Bernini. Neuspěl.

Vyfotit se u ní je povinností každého návštěvníka. Zamilovali jste si Řím a chcete se do něj vrátit? Stačí se otočit k fontáně zády a pravou rukou přes levé rameno do ní vhodit minci. Funguje to! Davy turistů vám dokazují, že tomu bezmezně věří. Také to děláme při každé návštěvě Říma. Těch pověr je samozřejmě více.
Náměstí snad nikdy není liduprázdné! I v nočních hodinách je nádherně nasvícené! Fontána di Trevi je zásobována vodou z akvaduktu Acqua Vergine, který byl vybudován již v roce 19 př. n l.! Denně jí proteče 80 000 m3 vody.

A proč di Trevi? Název je odvozen podle toho, že se na náměstí, jehož valnou část fontána zabírá, sbíhají tři úzké uličky=tři cesty. O nejslavnějším filmu, který se přímo u fontány natáčel, jste si mohli přečíst včera zde.
Kdyby vás napadlo se ve fontáně v parných dnech osvěžit, nedělejte to! Okamžitě na vás zapíská některý z policistů a z kašny vás vyvede. Navíc zaplatíte pokutu. A za tu ostudu to nestojí!
Mince vhozené do fontány dostávala dlouhá léta charitativní organizace Caritas. Tomu už je konec! Římská radnice vytvořila svůj zvláštní fond, kam přicházejí peníze ze všech římských fontán a účinně je využívá pro městské účely.
 
5b1916179df02obrazek.png
Fontana dell’Acqua Paola sice není tak známá ani navštěvovaná jako di Trevi, ale je stejně krásná a romantická. Je totiž krapet „z ruky“. Budete se muset za ní vydat do v římské čtvrti Trastevere na kopec Janicul. Pokud se vám bude zdát, že se di Trevi podobá, nemýlíte se! Právě ona se stala její inspirací.
Kašna má pět oblouků, které připomínají vítězné oblouky starého Říma. Ty jsou odděleny masívními mramorovými sloupy. Pro každý oblouk sloužila jedna vodní nádrž. Na konci 17. století však byly pro větší efekt nahrazeny jednou jedinou, obrovskou.

Fontánu navrhl Giovanni Fontana a postavil spolu s Flaminiem Ponziem. Použili kámen a bílý mramor z ruin římského chrámu Minervy i z dalších starověkých památek, jak ostatně bývalo v té době zvykem. Název Paola dostala na počest papeže Paola V. z rodu Borghese, který se bezprostředně po svém zvolení zavázal k několika veřejně prospěšným projektům. Mezi nimi byla oprava starověkého akvaduktu vybudovaného v roce 109 za císaře Trajana, který měl sloužit jako zdroj vody pro obyvatele čtvrti Trastevere. Spolu s opravou akvaduktu vznikl tento nádherný barokní šperk na jednom z nejmalebnějších míst Říma. Stejně jako di Trevi i tuto monumentální fontánu milují filmaři. I ona „hrála“ v několika italských romantických filmech.

5b191664c0159obrazek.png
Fontana della Barcaccia má skvělou polohu uprostřed Piazza di Spagna pod oblíbenými Španělskými schody. Připomíná starou, napůl potopenou bárku a u Pietra Berniniho, otce slavnějšího Gian Lorenza, si fontánu objednal papež Urban VIII. I on se po svém zvolení potřeboval nějak zviditelnit, a tak rozhodl, aby nejkrásnější římská náměstí, pod nimiž se nachází akvadukt Acqua Vergine, byla ozdobena kašnami.
Fontána měla připomínat povodeň, když se po rozvodnění Tibery bylo možné přepravovat po městě pouze loděmi. Traduje se, že jedna taková zůstala právě na tomto náměstí po opadnutí vody a připomínala starou rezavou vanu.
 
5b19169f2162dobrazek.png
Fontana delle Api je rozkošná malá kašna nacházející se v rohu náměstí Piazza Barberini. Autorem je slavný Gian Lorenzo Bernini, který uprostřed náměstí už rok předtím dokončil krásnou Fontanu del Tritone. Tato „včeličková“ fontána byla původně plánována jako pitná fontána pro koně, jaké se obvykle stavěly poblíž všech velkých fontán. A proč jsou na ní včeličky? Jsou v heraldickém erbu rodu Barbereni, z něhož pocházel papež Urban VIII., zadavatel fontány a Berniniho mecenáš.
Tato fontána je tak malá, že ji na monumentálním náměstí skoro přehlédnete. A když už budete u ní, nakoukněte do ulice, která právě u ní do náměstí ústí. Je to Via Veneto, která si svou největší slávu užila v šedesátých letech, kdy se v jejích kavárnách a restauracích odehrávala velká část Felliniho filmu Sladký život. Dnes působí spíše ospalým dojmem. Najdete tu ty nejluxusnější hotely, nejdražší bary a ambasády.
 
5b1916e48a147obrazek.png
Další, přímo kouzelná malá fontána zdobí Piazza Mattei. Původní podobu má na svědomí Giacomo della Porta, který ji v roce 1581 vytvořil pro bohatou římskou rodinu Mattei, která si u něj objednala ozdobu „svého náměstí“. Za své kouzlo vděčí fontána čtyřem statným mladíkům stojícím na hlavách delfínů a držícím mramorovou mísu s vodou, do které se snaží dostat čtyři malé želvičky. Prý se ale na fontáně objevili až o sto let později. Nicméně daly jí okouzlující název – Želví fontána
 
5b19175a4cce3obrazek.png

5b1936f0e1f76obrazek.png
Jednu z nejstarších fontán Říma najdeme v Trastevere, čtvrti na druhé straně Tibery. Pietro de Massaio ji zkonstruoval již v roce 1471 na náměstí před zdejším kostelem Santa Maria di Trastevere, po níž dostala své jméno. Byla jedinou fontánou pro celou čtvrť a navíc měla nedostatečný přísun vody. Až při rekonstrukci v polovině 17. století, kterou provedl Bernini na příkaz papeže Alexandra VII., byl přísun vody vylepšen. Velká mramorová mísa tvaru osmiúhelníku byla zvednuta na podstavec se schody a na okraj byly umístěny čtyři dvojité lastury jako symbol rodiny Chigi, z níž papež pocházel... 
 

5b193773aa1edobrazek.png
Na velkém náměstí před prezidentským palácem na pahorku Quirinal stojí impozantní Fontana dei Dioscuri –Fontána Dioskúrů. Původní fontána se zde objevila už v 16. století za papeže Sixta V. Ta současná je ale až z doby papeže Pia VI., jenž zadal úpravu celého náměstí před palácem, který původně sloužil jako papežská rezidence (od papeže Řehoře XIII. se tu konala i konkláve). Nová fontána ale byla dokončena až za Pia VII. Starověká granitová lastura postavená na podstavci uprostřed velké nádrže je obklopena sochami Dioskúrů na vysokých podstavcích a obeliskem, který je dovezený z Martových polí. Celý návrh vytvořil Raffaele Stern. 
5b1917feebb67obrazek.png
Fontana dell’Acqua Felice, někdy také nazývána Mojžíšova fontána je další z monumentálních děl Domenica Fontany. Je ukončením bývalého nefunkčního akvaduktu Acqua Alexandria, kterou nechal obnovit a poté po sobě pojmenovat papež Sixtus V, narozený jako Felice Peretti.
Autor navrhl fontánu ve formě starověkého triumfálního oblouku. V každé ze tří oblouků byly plastiky s výjevy ze Starého zákona. Uprostřed umístil velkou sochu Mojžíše, kterou v roce 1588 vytvořili Leonardo Sormani a Prospero da Brescia. Do čtyř nádrží proudí voda z lastur pod sochami, na jejichž okraji sedí čtyři lvi chrlící rovněž vodu. Na štítu celého monumentálního díla dva andělé drží erb papeže Sixta V. 

5b19185c1b768obrazek.png
To je jen nepatrný zlomek z množství nádherných římských fontán, které jsme většinou cíleně, ale mnohdy i náhodně na svých procházkách tímto kouzelným městem “potkali”. Mnohé z nich jsou skutečnými uměleckými skvosty a staly se známými po celém světě – poměrně mladá Fontána Najád na Piazza della Republica, Mouřenínova a Neptunova fontána na obou koncích Piazza Navona, jehož středu vévodí Berniniho slavná Fontána čtyř řek, mluví za vše. Je jich skutečně nespočet a jejich voda je skutečně pitná!

Foto: Jiří Lády, Shutterstock
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama