Voda v zahradě je nádherným a zároveň dominantním prvkem, který výrazně ovlivňuje její atmosféru. Zvláště v létě poskytuje osvěžení, zvuk tekoucí vody působí terapeuticky, a pohled na vodu uklidňuje. Kolem vody a ve vodě roste spousta zajímavých a dekorativních rostlin, které oživují celkový vzhled zahrady.

jezírko

Klasikou mnoha českých zahrad jsou jezírka. I ta však mají mnoho podob. Přirozená jezírka  mohou sloužit jako dekorace, ale také jako relaxační prvek, pokud v nich necháme plavat barevné rybky. Majitelé moderních domů zahradu často ozvláštňují zapuštěnými plastovými jezírky pravidelných tvarů. Takové jezírko nevypadá jako přírodní, ale je spíše designovým doplňkem.

vodopád

Voda v zahradě nemusí být jen stojatá. Může zurčet, proudit nebo jen tak lehce bublat. Ne každý má ale takové štěstí, aby mu zahradou protékal přírodní potok, ale i tak se vody v pohybu nemusíme vzdávat. Dnes už existují možnosti, jak vodu donutit bublat, proudit a tryskat i bez přičinění přírody. Ale na to už potřebujete speciální zařízení a radu odborníka - zahradního architekta.

potůček

Ale co si budeme povídat, největším fenoménem českých zahrad jsou bezesporu bazény. Zvláště ty levné nadzemní „plechovky“ a nafukovací „bachory“ najdete dnes takřka na každém pozemku. V mnoha případech zaberou většinu travnaté plochy, a doba, kdy se v nich někdo koupe, je krátká, takže tam ty tyrkysové obludy straší celoročně.

Že by to byla nějaká krása, o tom nemůže být řeč.

Reklama