Né moc snadno se želva po dně honí! To však platí jenom v písničce. Želva nádherná, která je krásná nejen podle jména, nemívá v domácnostech mnoho příležitostí k velkým špacírům. Patří totiž k oblíbeným ozdobám domácích akvárií a terárií. Musíte však počítat s tím, že vám během let pořádně vyroste.

Vodní želvu, kterou snadno poznáte podle rudých skvrn po stranách hlavy, objevil v 18. století cestovatel James Cook a do Evropy také přivezl první pár.

Ač na to možná nevypadá, tahle želvička stráví spoustu času plaváním, a je třeba jí k její k oblíbené činnosti zvolit dostatečně velkou nádrž. Přibližnou představu si uděláte, když svého svěřence přeměříte!

Jde-li o mládě, počítejte rovnou s tím, že v jeho dospělosti se můžete dočkat až 30 cm dlouhého plavce! Minimální rozměr akvária pak získáte jednoduchým vynásobením délky želvího krunýře. Vaše želvička by měla být v akváriu schopna uplavat alespoň 5 délek.

Do vybrané nádrže také umístěte odpočívadlo v podobě silnější větve vykukující z vody. Použít můžete i velký kámen. Želvičce tak vybudujete dostatečně pevnou a prostornou pláž, na níž bude mezi plaváním odpočívat a vyhřívat se – jen tak totiž umí regulovat svou tělesnou teplotu.

V akváriu želvičku spolehlivě zahřeje zářivka, v létě ji ale můžete přemístit do venkovního jezírka, kde si bude užívat pravého slunce. A čím tuhle potvůrku nakrmit? Je všežravec a nejraději si pochutná na masité stravě: Rybách hovězím nebo i na žížalách.

Jako optimální strava se osvědčily i granule pro kočky. A nelekejte se, želva si občas přikousne i písek či štěrk ze dna akvária, nijak jí však neublíží – napomáhá totiž dobrému trávení.

Chtěla byste mít doma želvičku? Nebo dáváte přednost psovi, kočce nebo andulce?

Reklama