Dobrý den redakce a čtenářky.

Od malička jsem byla nucena s babičkou chodit sbírat bylinky. Bylo to pro mě utrpení, hlavně když mě budila před půlnocí a šli jsme na svatého Jána sbírat Svatojánské kvítí. Jo, dnes už vím, proč zrovna třezalku tečkovanou je vhodno sbírat v noci. (Mimochodem: proto, že za slunečního svitu její hlavní léčivá složka, obsažená v květech a listech, se schovává do kořenů -věděcky je to podloženo, ale na článek nebo herbář, ve kterém jsem to četla, vás neodkážu). To samé je i s mýtickou mandragorou, a tak bychom mohly ve výčtu léčivek pokračovat. Postupem času jsem začala číst všelijaké herbáře a domácí lékaře, protože pořád stejné argumenty mé zlaté babičky... to sbírej, to je na všechno... mi připadaly přinejmenším divné. Naučila mě, co sbírat a v jakou dobu, jak je správně sušit atd. Ale v indikaci jsem se na ni už tak moc nespoléhala. Měla to nějak popletené a jak už jsem uvedla, každá bylina byla na všechno :-) Naštěstí český trh je zaplaven spoustou užitečné literatury o bylinách a koření, takže je jednoduché se pak ve směsích na tu či onu nemoc vyznat.
Babička už bylinky nesbírá, bohužel, ale stále mě upozorňuje, ať nezapomenu, že teď je vhodná doba sbírat mateřidoušku, ťeď zase dobromysl kvete, jindy lamentuje, že už měla být suchá mochna husí atd.
V dnešní uspěchané době plné chemikálií jsem jí vděčna, že mě k tomu přivedla. Při sběru je člověk na čerstvém vzduchu, obklopen zelení a hned má lepší náladu. Nadarmo se neříká ,,Veselá mysl, půl zdraví". Pak nějaká ta tinktura, domácí mastička nebo čajík, a druhá polovina neduhu je zažehnána. Tak zkuste vždy, než sáhnete po analgetikách nebo kortikoidech, kouknout do herbáře. Snad vám také pomohou.
Přeji hezký den a pevné zdraví...

Vaše čtenářka MJiskraMilá MJiskro,
to je zajímavé s tou třezalkou, já jsem si vždycky myslela, že sbírání bylin o Svatojánské noci patří jen do pohádek. Člověk se má stále co učit

Reklama