60acadf9ad5ecshutterstock-295939565.jpg
Foto: Shutterstock

I slunce má v přírodě blahodárný vliv na všechno živé. Nejinak je tomu s člověkem, který zvláště po zimě vyhlíží první sluneční paprsky, aby si prohřál zimou zkřehlé kosti a načerpal z nich životodárnou energii.

Z hlediska psychologie barev žlutá vyzařuje silnou energii, má schopnost motivovat, inspirovat, dodávat tvůrčí elán a optimismus. Je to barva štěstí, která má pozitivní vliv na naši psychiku. Žlutá byla kdysi v plánování interiérů trochu zatracovaná, ale tyto doby jsou už naštěstí pryč a můžete si ji dopřát, kdekoli chcete. Třeba i na stěně. Má to však svá pravidla – z estetických důvodů s ní doporučuji pracovat v menší míře, aby nedošlo k vizuálnímu přehlcení. Pokud si ji tedy vyberete třeba pro výmalbu, zaměřte se jen na jednu hlavní stěnu,“ radí interiérová designérka rezidenčních i komerčních prostor původem z Německa Anke Glut. Už dlouhé roky je však jejím domovem Česká republika, kde nejen žije, ale také pracuje na svých realizacích.

60acae162418eshutterstock-727390084.jpg
Foto: Shutterstock

Žlutá je ideální barva do pracovny

Vzhledem ke svým povzbuzujícím a stimulačním účinkům se nejlépe hodí třeba do pracovny nebo home office koutku. Je to genderově neutrální barva, takže dobrou službu udělá třeba v pánském domově nebo v rodinném domě, kde žije pohromadě několik generací, nebo ze stejného důvodu i v bytě na spolubydlení. Naopak by žlutá barva neměla přijít do pokojů či zón vyhrazených pro relaxaci a odpočinek.

shutterstock-1399100729.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud máte rádi žlutou, ale nechcete hned doma kvůli tomu vymalovávat, zaměřte se na doplňky. Žluté závěsy udělají v interiéru stejný dojem jako stejně barevná výmalba. Do místnosti vnesou svěžest a veselost i další doplňky jako lampy, kusové koberečky, dekorace nebo třeba solitérní kousky jako křeslo ušák.

shutterstock-1825888154.jpg
Foto: Shutterstock

„Žlutá má nespočet barevných odstínů, od těch nejsvětlejších připomínajících vanilku přes výraznou banánovou až po syté odstíny hořčicové, zlatavé či medové. Nejlépe se kombinuje s bílou barvou, a to jak na stěně, tak v podobě dalších kusů nábytku. Dá se zkombinovat se studenými i teplými odstíny a funguje perfektně jako kontrastní prvek – ani ji pro tento efekt nemusíte používat ve velkém. I jeden dominantní prvek ve žluté pomůže prostoru nadechnout se a opticky se zvětšit,“ radí Anke Glut.

shutterstock-1462596335.jpg
Foto: Shutterstock

Reklama