tr.jpg
Foto: Shutterstock

1. Dopřeje nám stín

Praží vám v létě do domu nebo na terasu sluníčko? Nemusíte to řešit jen žaluziemi a slunečníky. Skvělým přirozeným zastíněním je koruna vzrostlého stromu. Nejen že snižuje pocitovou teplotu, ale také snižuje množství dopadajícího škodlivého slunečního záření. Pokud zvolíte opadavý druh, bude svůj účel plnit hlavně v létě. V ostatní roční období, kdy je každý sluneční paprsek naopak milý, ho přes svou bezlistou korunu propustí.

2. Tvoří příjemné mikroklima

Stromy dokáží příznivě ovlivňovat prostředí, ve kterém žijeme. Díky tomu, že jejich kořeny zadrží velké množství dešťové vody, mohou ji pak zase odpařovat. Tím i ochlazují vzduch, takže fungují jako přírodní klimatizace. Podle studie nizozemských vědců z univerzity ve Wageningenu dokáže jeden vzrostlý strom nahradit až 10 klimatizací umělých, což je chladicí účinek odpovídající 20 až 30 kilowattům.

3. Zlepšuje kvalitu vzduchu

Nežijete v panenské přírodě? Pak vám stromy pomohou zlepšit ovzduší. Vědecká studie ukazuje, že z něj mají schopnost účinně zachytit škodlivé částice. Přeborníky v tom jsou jehličnany, například borovice. Kromě toho – zeleň produkuje tolik potřebný kyslík.

4. Prýští z něj energie

Učení feng-šuej říká, že stromy jsou ztělesněním spojení země s nebem. A jako takové jsou schopny zadržovat a předávat nám obrovské množství energie. Navíc ztělesňují mužský i ženský princip (jin-jang), takže je jejich síla vyrovnaná. Ovšem pozor! Aby mohla energie nerušeně proudit, nesmí být stromy výše, než do dvou třetin výšky domu.

5. Oživí zahradu

Strom je vítaným ostrůvkem života pro celou řadu živočišných druhů. Najdou na něm útočiště ptáci, kteří vás potěší svým zpěvem, ale také užitečný hmyz. Pokud navíc zasadíte medonosný druh stromu, budou vám vděční i opylovači. Ti pak udělají službu i na dalších druzích vámi pěstované zeleně.

Zdroj informací: Přírodní zahrada, Arnika, Fengšuej v zahradě - Elisabeth Kislingerová, Research Gate - Effective tree species for local air quality management

Čtěte také: