Zeptali jsme se známé dermatoložky MUDr. Andrey Vocilkové, jak pečovat správně o vlasy, nehty a pokožku, abychom si jejich krásu a zdraví dlouho uchovali. Co si o této péči myslí odborník? Jak o své vlasy, pokožku a nehty pečujete vy? Nemáte pocit, že s nástupem podzimu potřebuje vaše tělo regeneraci a vzpruhu???

 

Co jsme se dozvěděli od dermatoložky MUDr. Andrey Vocilkové ? Co lékařka doporučuje?

 

Léčivé prostředky, potravinové doplňky a léčebnou kosmetiku využíváme většinou až ve chvíli, kdy jsou vlasy, nehty a pokožka nějakým způsobem poškozené a vyžadují zvýšenou péči. Mnohdy si ale sotva uvědomujeme, co lze skutečně považovat za zdravý, fyziologický proces vývoje těchto struktur a co je třeba k jeho zachování.

 

Kůže

Velikost kožního povrchu dospělého člověka činí až dva metry čtvereční a hmotnost kůže i s podkožím tvoří asi pětinu hmotnosti celého těla – průměrně tedy cca 15 kg.

Kůže má tři vrstvy – pokožku (epidermis), která váží asi 0,5 kg, škáru (korium), jež má hmotnost asi 3,5 kg, a podkoží. Tloušťka kůže kolísá od 0,03–0,1 mm na očních víčkách, paži a trupu až po dva milimetry na chodidlech.

Tloušťka škáry je také různá – 0,6 mm na očním víčku, 2 mm na břiše nebo 3 mm na ploskách nohou.

Podkoží je nejtenčí na víčkách – 0,6 mm, jinde má až několik centimetrů (hlavně u obézních lidí, například na břiše nebo hýždích.

 

Nehty

Jsou tvořeny tvrdou rohovinovou ploténkou, která leží na nehtovém lůžku. Nehet roste jen v kořenové oblasti, kde je uspořádání buněk totožné s vrstvami pokožky. Jen v této části se nehet vyvíjí a roste. Střední a volná část nehtu se po nehtovém lůžku jen posunuje, tak jak ji nově se tvořící rohovina tlačí kupředu.

Nehty na rukou rostou asi třikrát rychleji než nehty na nohou. Výměna celé nehtové ploténky na dolních končetinách trvá rok i déle.

 

Vlasy

 

Vlasy i chloupky na těle se tvoří stejně. Vlákno vlasu vyrůstá z vlasového folikulu (cibulky). Ve vlasových folikulech probíhají cykly aktivního růstu a klidu, které zajišťují výměnu vlasů.

Vlasy rostou ve třech fázích: Při aktivním růstu vlasu se buňky množí a vyzrávají. Po určité době, která trvá řádově roky, se původní centrum růstu vlasu – vlasová papila – během několika dní odpoutá, původní folikul zaniká a během klidové fáze se spolu s vlasovým vláknem posouvá k povrchu. I když se tato část vývoje vlasu nazývá klidová, jde jen o zdánlivé přerušení růstu vlasu, protože v místě zanikajícího odrůstajícího vlasu se začíná tvořit vlas nový. Za fyziologických podmínek je 80 až 88 procent vlasů ve fázi aktivního růstu a až 20 procent ve fázi klidové.

Vlas má tři vrstvy – vnitřní (dřeň), střední (kůru) a zevní. Za den narůstá asi 0,35 mm vlasového stvolu. Pro syntézu bílkovin ve folikulu mají největší význam aminokyseliny obsahující síru. Rohovina (keratin) tvoří 90 až 99 procent hmotnosti vlasu, který je nejtrvanlivější strukturou lidského těla.

Fyzikální vlastnosti vlasu, tedy pevnost, tažnost a pružnost, jsou závislé především na ultrastruktuře kůry vlasu. Ostatní vrstvy vlasu mají pro tyto mechanické vlastnosti menší význam.

Porušení povrchu vlasu agresivními škodlivinami poškozuje buňky zevní i střední vrstvy vlasu.

 

Vnější péče nestačí

Zlepšovat kvalitu pokožky, vlasů a nehtů lze aplikací zevních prostředků, což má ale v případě nehtů a vlasů menší význam. Efekt těchto látek totiž může jen málo ovlivnit množící se buňky. Přísun nezbytných surovin vnitřní cestou z přirozených zdrojů nemusí být dostatečný. Proto jsou přípravky s vyváženým složením považovány za vhodný doplněk prevence vzniku poruch funkce kůže a růstu vlasů a nehtů. Jedním z vyzkoušených přípravků je Viaderm®.

 

Jak působí složky, které obsahuje přípravek Viaderm

 

 

 

  

Vitamin A (retinol) – usměrňuje růst a stavbu epitelu. Podává se u chorob s poruchou rohovění.

Biotin (vitamin H) - je důležitým biologickým faktorem při průběhu koenzymatických reakcí v těle. Podává se při vypadávání vlasů, lámavosti nehtů a jiných kožních poruchách.

B5 (panthenol) - příznivě ovlivňuje dělení buněk, používá se ke zlepšení procesu hojení ran a při vypadávání vlasů.

B6 (pyridoxin) – působí jako koenzym četných enzymů v tkáňovém metabolismu – jater, nervové soustavy a kůže. Nedostatek pyridoxinu způsobuje zvýšenou citlivost kůže na světlo.

Vitamin C – účastní se mnoha biologických reakcí, zvláště syntézy kolagenu. Při jeho nedostatku, zejména pokud chybí současně flavonoidy, může docházet k projevům purpury. Má antioxidační účinky. Vysoké dávky zlepšují odolnost organismu proti infekci.

Vitamin E – podává se u kožních projevů s poruchou tvorby vaziva. Má antioxidační účinky a schopnost vázat volné radikály. Protože se předpokládá jeho příznivý vliv na stabilizaci buněčné membrány a zpomalení degenerativních procesů, podává se jako prostředek ke zpomalení stárnutí pokožky.

Zinek – působí v některých enzymatických dějích, má význam při chronických zánětlivých stavech a při poruchách hojení vředů a ran. Podává se také při ložiskové ztrátě vlasů, kdy příčiny jsou nejasné, účinek však v těchto případech není přesvědčivý.

Pupalka dvouletá – používá se mastný olej semen, který obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin. Ty mají nezastupitelný význam pro správnou funkci povrchových struktur pokožky, které chrání organismus proti zevním vlivům.

 

MUDr. Andrea Vocilková – dermatolog