„Z trysek motorů vesmírného korábu vyšlehly plameny a žhavé plyny sežehly okolí. Jen drobné kamínky, které se obrovským žárem přetavily v sklo, se leskly jako slzy na zčernalé zemi…“ uvádí ve svém článku o vltavínech známý záhadolog Ivan Mackerle.

Je to jedna z možností vzniku těchto kamenů, které jsou pro naši zemi možná ještě typičtější než český granát. Nejen proto, že se nacházejí jak v Čechách, tak i na Moravě, a že se jmenují podle naší nejdelší řeky, ale i proto, že jejich vznik je spojený s  tajemstvím, nejspíše kosmického původu.

Jde o horniny roztavené dopadem obrovského asteroidu, o meteority, úlomky z Měsíce, nebo dokonce o stopy návštěv mimozemšťanů či dávných jaderných explozí?

vltavin

Tajemná síla vltavínů

Vltavíny vzrušují fantazii seriózních vědců, amatérských badatelů, ale i hledačů drahých kamenů přes dvě století, ale už dávno předtím se o ně zajímali i pravěcí lidé. Ve starší době kamenné z nich zhotovovali nástroje, které však díky své křehkosti nemohly konkurovat klasickému pazourku, s velkou pravděpodobností šlo tedy o nástroje kultovní.

Jedním z hlavních důvodů bádaní je samozřejmě i nevšední vzhled vltavínů. Jsou temně zelené nebo hnědozeleně průsvitné, takže světlo, které jimi prochází, dostává mystický nádech připomínající svět pod vodní hladinou. Kromě toho má většina z nich na povrchu podivně členité výstupky, prohlubně a rýhy, které je od všech ostatních drahokamů odlišují.

Někteří jedinci cítí z vltavínů dokonce takové zvláštní teplo, vnímavější lidé pak potvrzují, že z vltavínů vychází i jakési pulzování podobné tepu lidského srdce. Není proto překvapením, že po vzoru pravěkých šamanů je používají při rituálech i současní léčitelé, senzibilové a zájemci o duchovno. To vše podporuje i oblibu šperků z vltavínů, jsou nejen krásné, ale svému majiteli prý zprostředkovávají i posílení jeho vitálních a duchovních sil.

Údajně nosil neustále jeden vltavín v kapse i Winston Churchill a papež Jan Pavel II. z nich měl dokonce celý růženec.

churchil

kdoví, jestli ho v té kapse opravdu má :)

Nejznámější naleziště

Existují dvě hlavní oblasti nálezů těchto zelenavě průsvitných kamenů. Ta první se nachází v jižních Čechách, přibližně mezi Prachaticemi, Pískem a Jindřichovým Hradcem, druhá menší je na Moravě, mezi Moravskými Budějovicemi, Třebíčí a Moravským Krumlovem. Zaznamenána jsou však i jiné, méně známé oblasti. Pro požitek z pohledu na nevšední krásu vltavínů však nemusíte prohledávat naleziště, pěkná sbírka se nachází v pražském Národním muzeu, v muzeu v Týně nad Vltavou a nebo v Prácheňském muzeu v Písku.

vltaviiin

zdroj: Jan Novák, Tajemné Česko, nakl. XYZ, 2011 a wikipedia

Čtěte také:

Reklama