Zdůrazňovat tady potřebu každodenní intimní hygieny myslím není potřeba. Určitě také víte, že je dobré dbát o hygienu ještě více v období menstruace.

Navíc v tomto období nastává další problém. Musíme si vybrat, jestli použijeme vložku, nebo tampon. Ať tak či tak, naše požadavky jsou určitě stejné: pohodlnost, spolehlivost a diskrétnost.

Hlavním rozdílem mezi vložkou a tamponem je to, jak absorbují menstruační tekutinu. Vložka je vlastně vnější ochrana, která vstřebává tekutinu vně těla, tampon je ochrana vnitřní a absorbuje tekutinu přímo uvnitř pochvy.

Vložky jsou opatřeny buď jedním nebo více lepicími proužky přes celou spodní stranu vložky nebo také lepicími křidélky po stranách vložky. Ty se přichytí ze spodní strany k prádlu, a vložka tak lépe drží na svém místě.
V dnešní době je výhodou, že si také můžete vybrat z různých tvarů (vložky tanga), velikostí a dokonce i barev vložek (černé).

Dnes jsou také vložky vyráběny z jiných, mnohem kvalitnějších materiálu než dříve, a je tak zajištěna větší hygiena pohlavních orgánů. Materiály jsou prodyšnější, umožňují vyrábět vložky tenčí.
Vybrat si můžeme taky tenké, slipové vložky, které používáme k ochraně prádla a větší hygieně ve dnech, kdy nemáme menstruaci.

Oproti vložkám, hlavní výhodou tamponů je fakt, že se zavádějí dovnitř pochvy, kde absorbují menstruační tekutinu. Zevní pohlavní orgány přitom zůstávají čisté. Navíc, díky tomu, že se krev ani nedostane z těla ven, odpadá starost s nepříjemným pachem rozkládající se krve.
Tampon není navíc zvenčí vůbec vidět. Viditelná je jen šňůrka, za kterou jej později jen vytáhnete ven.

Další výhodou oproti vložkám je to, že správně zavedený tampon vlastně vůbec necítíte.
Pokud používáte tampony místo vložek, nemusíte ani přizpůsobovat menstruaci vašim obvyklým aktivitám a koníčkům. Tampon si v klidu můžete vzít na hodinu cvičení, do bazénu, prostě kamkoliv.

Stejně jako u vložek si můžete vybrat z mnoha druhů tamponů. Existují tampony s aplikátorem a bez aplikátoru, které je potřeba zavádět prstem. Máte také výběr z různých velikostí od mini tamponů pro začátek a konec menstruace, přes střední velikosti, až po super absorbční tampony vhodné pro nejsilnější krvácení.

Tampony můžeme používat i v noci. Měníme je podle intenzity krvácení. Při lehkém krvácení stačí vyměnit tampon za šest až osm hodin, při silnějším přibližně každé dvě až tři hodiny. Pokud ale používáme tampon v bazénu, je vhodné si jej vyměnit ihned po koupání.

Reklama