Psal se rok 1991 a já měla za pár dní rodit. Moje ženské příbuzné se zajímaly, co se mi zdá - u nás v rodině se běžně objevovaly věštecké sny a varování. Ve snech, které měly člověka varovat, se vždycky objevil vlk. Mně se ale nezdálo nic - až do noci před porodem.

Tu noc jsem se ve snu procházela po brněnské zoologické zahradě se ženou, se kterou jsme si povídaly jako nejlepší kamarádky. Ve snu jsem ji viděla velice jasně. Byla hodně podobná mé kolegyni a současně spolužačce mého otce, jen byla o hodně mladší. Dívaly jsme se na pár lidí, kteří byli o něco starší než my a vedli se za ruce kolem jezírka. Náhle přiběhl zřízenec a křičel: ,,Vlci utekli, utíkejte!" a už jsem jednoho z nich viděla - obrovské tmavé a od pohledu nebezpečné zvíře.

Nebylo se kam schovat - nakonec jsme se skrčily za skalku, která je kousíček od cesty. Vlk běžel přímo k nám - a náhle se jediným skokem přenesl kamsi nad naše hlavy. Bez sebe strachy jsem otočila hlavu - vlk stál na střeše jakési budovy a prohlížel si tutéž dvojici, na kterou jsme se předtím dívaly i my.

Probudila jsem se, když mi odtekla plodová voda. Následoval odjezd do porodnice a velice těžký porod - napíšu jen tolik, že první den lékaři nevěřili, že některý z nás vůbec zůstane na živu. Syn má doživotní následky a já už další dítě mít nebudu... novorozence přímo ze sálu odvezli do jiné porodnice, kde bylo kompletně vybavené oddělení novorozenecké JIP, a mě dali na pokoj. To bylo skoro o půlnoci a já byla chvílemi v bezvědomí. Teprve ráno jsem uviděla tvář maminky, která ležela vedle mě. Byla to žena z toho páru, který jsem si prohlížela ve snu! Porodila ve stejný den jako já krásné, velké a podle všech známek zdravé dítě. Všechny jsme jí záviděly - byl to její třetí porod a nebyla ani šitá, prostě si jen tak odskočila zarodit, čistě z lásky k mateřským povinnostem. Její muž byl lékař, starší, velice seriózní pán. Když si jel pro manželku, měl výjimku - mohl až na pokoj, takže jsem i jemu viděla do tváře.

Musím se přiznat, že téhle ženě jsem vděčila za hodně - jako ostatně všem maminkám na pokoji. Byly hodné, tak hodné, že jsem si to vůbec nedovedla představit. Pomáhaly, nereptaly, když se kvůli mně v noci mezi kojením svítilo, sháněly vodu a sestřičky, když jsem první dva dny nesměla vůbec vstát.

Po týdnu jsem mohla domů já - a po čtrnácti dnech i moje miminko. Byla to veliká sláva... asi za dva měsíce mi moje kolegyně  nabídla, že mi nechá z domácího chovu tři zabité králíky, abych měla "něco na posilněnou" - králík je moje nejoblíbenější jídlo. Jeli jsme si pro ušáky k ní domů. Vyptávala se na porod, protože v práci se samozřejmě vědělo, že všechno nebylo úplně v pořádku. Vyprávěla jsem jí, co se mi stalo, i to, že syn nakonec nebude mít zdaleka tak velké potíže, jak nám lékaři prorokovali, a ona z ničeho nic povídá: ,,Počkej chvíli, někoho přivedu..." a náhle přišla - její mladší sestra! Rodila týden po mně a se stejnými komplikacemi... a byla ráda, že má někoho, kdo prodělal totéž a s kým to může probrat.

I tu druhou ženu ze snu jsem ještě potkala... zatímco moje dítě a dítě sestry mé kolegyně zdárně prospívaly, její krásné a velké děťátko, které jsme jí tak záviděly, trpělo selháním ledvin... vlčí varování se tehdy naplnilo beze zbytku.

Od té doby se mi o vlcích nezdálo - a já jen doufám, že už se ani zdát nebude.

Pajda


Milá Pajdo,
nechci vůbec zlehčovat vaše rodinné proroctví o vlcích, ale podle mého názoru se vám o nich zdálo právě proto, že jste se toho obávala... Tím strachem jste si ho možná sama přivolala. Bylo by dobře se s vlky ve snech smířit a zaplašit tu "uměle" vyvolanou kletbu. Jenomže jak to udělat, že?

Reklama