Za to, jakým způsobem prožije zvíře svůj život, je zodpovědný především jeho majitel, protože to je právě on, kdo plní psovi misku. Pro majitele je výhodnější spolehnout se na průmyslově vyráběné krmivo kvalitních značek, které se opírají o ověřené vědecké poznatky výzkumných veterinárních center, než na doma vařené jídlo, u něhož nedokáže nikdo určit, co přesně obsahuje. Nejméně vhodné je pro psa lidské jídlo, které má jiné složení, často obsahuje hodně soli a koření. Pes ho sice může jíst, ale po nějaké době  se to nepříznivě projeví na jeho zdravotním stavu.

pes

Správná výživa by měla zdravotní stav zvířete podporovat, to znamená nejen zachovávat, ale i zlepšovat. Výrobci kvalitních krmiv proto používají kvalitní vstupní suroviny, které zároveň kvalitně technologicky zpracovávají. Receptura musí být vyvinuta na základě výzkumu, ověřených laboratorních poznatků. Při současné znalosti výživy jednotlivých druhů zvířat může průmyslově vyráběné krmivo psům jednoznačně nabídnout to, co by preferovali sami, pokud by si mohli vybírat. Důkazem je délka života psů. Za posledních 20 let, kdy mají psi možnost přijímat kvalitní receptury od renomovaných výrobců, se délka jejich života prodloužila o více než 20 % a téměř u nich vymizela závažná růstová onemocnění vyvolaná špatným složením receptur, známá jako rachitida. To jsou jen dva příklady z mnoha, které ukazují, že kvalitní průmyslově připravovaná strava je pro psy zdravější, prospívá jim a umožňuje prožít kvalitnější a delší život.

Kvalitní krmivo pro psy tedy musí být zdravotně nezávadné, musí prospívat zdraví psa, podporovat zdravý vývoj jeho organizmu a v neposlední řadě také musí zvířeti chutnat. Chuť je důležitá, protože má kromě jiného vliv na to, jak ochotně bude zvíře přijímat potravu a s ní živiny potřebné pro zdravý růst a vývoj.

Hlavní oblasti psího zdraví

V rámci výzkumů anglického veterinárního centra Waltham, které patří mezi nejuznávanější vědecká pracoviště zabývající se výživou psů a koček, byly definovány čtyři hlavní oblasti zdraví psa – zdraví dutiny ústní, zdravé zažívání, zdravá kůže a srst a dobrý imunitní systém. Bylo zjištěno, že některé látky jsou schopné snižovat ukládání vápníku v zubním povlaku, potlačovat tak vznik zubního kamene a zlepšovat zdravotní stav dutiny ústní. Zdravému zažívání pomáhají zase kvalitní suroviny s vlákninou, které zvyšují stravitelnost krmiva, nebo určité bylinky, které snižují plynatost. Kůži prospívají zinek, selen a biotin, ve správném množství a ve správném poměru zvláčňující kůži a zvyšující její elasticitu. Ze zdravé kůže pak vyrůstá zdravý chlup, k jehož kvalitě přispívají esenciální mastné kyseliny omega 3 a 6. Imunitu podporuje speciální směs antioxidantů. Právě na zuby a dutinu ústní, zažívání, kůži a srst i imunitu psů blahodárně působí vylepšená receptura granulí Pedigree Vital Protection.

Zuby a dutina ústní

Zdraví dutiny ústní ovlivňují takové vlastnosti granulí jako velikost, tvar a textura. Když pes granuli rozkousne, granule sjede po jeho zubech a podobně jako kartáček z nich mechanicky setře nečistoty. Důležité proto je, aby pes granule nezhltnul, ale rozkousal a rozžvýkal. K důkladnému žvýkání donutí psa správná velikost a tvar granulí. Mechanickému čištění zubů napomáhá také abrazivní textura granulí, která nesmí být příliš tvrdá (zvíře by si mohlo například zlomit zub), ani příliš měkká (granule by se lepily na zuby, a podporovaly tak tvorbu zubního povlaku).

Zažívání

Kvalita krmiva se nejrychleji pozná podle trusu psa. Pokud je strava hodnotná, správně vyvážená a dobře stravitelná, pes ji využije téměř beze zbytku. Z těla pak vycházejí pouze nezbytné nestravitelné složky a odpadové produkty. U psa krmeného dobře stravitelným krmivem jsou výkaly malé, pevné, dobře formované, bez výrazně nepříjemného zápachu. Kvalitní krmiva pro psy mají vysokou stravitelnost (vyšší než 80 %), to znamená vyšší míru využití živin a energie přijaté z potravy.

Kůže a srst

Stav kůže a srsti je viditelný indikátor celkového zdraví psa a odráží vhodnost podávaného krmiva. Pokud obsahuje všechny důležité složky na podporu zdravé srsti a kůže, např. zinek, selen, biotin, kyselinu linoleovou, vitamín E, esenciální mastné kyseliny omega 3 a 6, kůže bude vláčná a elastická, nebudou se na ní tvořit lupy a bude z ní vyrůstat lesklá srst.

Imunita

Čím lepší imunitní systém, tím vyšší obranyschopnost organizmu vůči nepříznivým vnějším vlivům. Hlavní obranu těla zajišťují antioxidanty, chránící buňky před poškozením volnými radikály. Kvalitní krmivo obsahuje směs antioxidačních látek neutralizujících volné radikály, které vznikají při metabolických procesech v těle a které napadají buňky, poškozují orgány a způsobují předčasné stárnutí organizmu.

pedigree

Různé nároky psů na výživu

V každé fázi života psa má jeho organizmus jiné požadavky na příjem jednotlivých živin a množství energie. Studie výzkumného veterinárního centra Waltham ukázaly, že rostoucí organizmus potřebuje v potravě např. vápník a fosfor v poměru 1,2-1,6 : 1, zatímco dospělý organizmus už jen 0,8-1,1 : 1. Porušení tohoto poměru by znamenalo závažné zdravotní problémy počínaje křivicí a konče ukládáním vápníku v některých orgánech. Renomovaní výrobci proto rozdělují krmivo podle životních fází a také tělesné hmotnosti psa v dospělosti. Krmivo pro psy se dělí na receptury určené pro rostoucí organizmus, označované jako Junior, a pro dospělý organizmus, označované jako Adult. Dále se dělí na receptury pro malá plemena a receptury pro velká plemena. Receptury Junior by se měly používat až do fyzické dospělosti psa, což je období, kdy se uzavírají růstové ploténky – u malých plemen v období od 12 do 18 měsíců, u velkých plemen v období od 18 do 22 měsíců. Po uzavření plotének je možné přejít na krmiva Adult. Stárnoucí psi mívají problémy s trávením nebo se získáváním energie, pro ně jsou vhodná krmiva s označením Senior. Za seniora se přitom považuje pes, který je v poslední třetině průměrného života dané velikosti psa, např. doga je senior již od 8 let, ale kokršpaněl až po 12. roce života.

Stejně jako u jednotlivých fází života psů dle věku by měla být zohledňována i jejich aktivita. Odlišné množství energie potřebuje pes, který tráví většinu času doma jako domácí mazlíček, a pes, který běhá agility. Potřeba energie je jiná také u březích a kojících fen nebo u plemen s dlouhou srstí, v zimě a v parném létě. V konkrétních případech je nejlepší poradit se o výběru správné receptury s ošetřujícím veterinárním lékařem. 

Závěr

Inovovaná receptura granulí Pedigree s formulí Vital Protection obsahuje ve správných poměrech všechny živiny podporující zdraví psů, přináší pokrok ve čtyřech hlavních oblastech psího zdraví (zuby a dutina ústní, zažívání, kůže a srst, imunita) a plně zohledňuje nároky psů v závislosti na životní fázi a velikosti plemene. Pokud majitel podává svému psovi granule Pedigree Vital Protection v doporučených krmných dávkách, běžný pes potřebuje pro zdravý a šťastný život už jen pravidelný přísun čisté vody.

MVDr. Zbyněk Lonský
Veterinární ordinace pro malá zvířata, Praha a Poděbrady

V loňském roce proběhl experiment, během kterého bylo krmivo Pedigree Vital Protection testováno na psech veterinárních lékařů. Experimentu se účastnil i MVDr. Zbyněk Lonský:

Krmivo Pedigree Vital Protection jsem podával desetiletému labradorovi o hmotnosti 40 kg, který byl před testem krmen super prémiovým krmivem známé značky. Pro každého majitele a tedy i veterinárního lékaře je důležité, jak pes krmivo přijímá a jak se projevuje změna krmiva na jeho celkovém zdravotním stavu. Čeho si po postupné změně krmiva majitel psa nejvíce všímá? Samozřejmě množství a kvality trusu, protože tyto ukazatelé se mění ihned. Majitel snadno pozná, jestli po psovi uklízí lopatu anebo lopatku trusu. U našeho psa jsme v množství a kvalitě trusu nezjistili prakticky žádné změny – to znamená, že stravitelnost krmiva Pedigree Vital Protection byla na úrovni super prémiového krmiva známé značky. Pokud chcete po změně krmiva posoudit jeho kvalitu v dlouhodobějším horizontu, je nutné sledovat při stanovené dávce i kolísání tělesné hmotnosti a změny v kvalitě kůže a srsti. Vzhledem k tomu, že náš pes inklinuje k nadváze, podávali jsme mu menší než doporučenou dávku. Svoji tělesnou hmotnost si udržel a ani po několika měsících používání testovaného krmiva nedošlo k výraznému línání nebo změně kvality a lesku srsti. Z klinického hlediska veterinárního lékaře i z pohledu majitele tedy krmivo Pedigree Vital Protection plnilo požadavky organizmu našeho psa na množství, poměr a kvalitu živin.

Reklama