Když rána vyschne, vytvoří se na ní strup. Ten sice chrání ránu před nečistotami z okolního prostředí, současně ale brání tvorbě nové tkáně.

Metoda vlhkého hojení ran

5ecbb1909fd81obrazek.pngDostupné záznamy dokazují, že metoda vlhkého hojení ran byla běžně používána již v Mezopotámii, Egyptě, Řecku nebo Římě. Po úpadku starověkých civilizací nastala dlouhá historická etapa, kdy bylo vlhké hojení ran vytěsněno používáním suché gázy a zásypů. Do povědomí moderní medicíny se metoda vlhkého hojení vrátila teprve v 60. letech 20. století, kdy bylo prokázáno, že urychluje hojení ran až o 50 % v porovnání se suchým hojením. Dalších 30 let trvalo, než se vlhké hojení ran rozšířilo do běžné klinické praxe. V současnosti se jedná o zlatý standard v ošetřování ran. Pro vlhké hojení ran máme k dispozici řadu přípravků, mezi které patří hydrogely v čele s českým patentem HemaGelem (zdravotnický prostředek).
5ecbb1bac6533obrazek.png
Zdravotnický prostředek

Výhody vlhkého hojení

  • Rány se hojí o 50 % rychleji, oproti suchému hojení, protože tekutina vylučovaná do rány obsahuje řadu růstových faktorů a nutričních látek, jež se díky vlhkému krytí v ráně udrží.
  • Nižší riziko zanesení infekce.
  • Menší bolestivost rány.
  • Menší počet převazů.
  • Sundávání starých obvazů nebolí a nepoškozuje nově vytvořenou tkáň.
  • Menší riziko recidivy.
  • Snížení ekonomických nákladů terapie.
  • Rána se méně jizví, a tím pádem po zhojení vypadá lépe.

Jak uchovat ránu vlhkou

Existuje hned několik způsobů, jak pro rány, ale i drobné škrábance vytvořit správné vlhké prostředí. Nejlevnější je používání mastí na bázi vazelíny. Některé obsahují i antibiotika, takže pomohou zvládnout i zanícenou ránu, ale dlouhodobé užívání nelze vzhledem k vedlejším účinkům doporučit. Vhodným způsobem, jak docílit, aby se rána hojila ve vlhkém prostředí, je takzvané hydrogelové a hydrokoloidní krytí. Navíc ho několik dní nemusíte měnit.
5ecbb2d4a9a78obrazek.pngPřestože vlhké hojení ran není novinkou posledních několika let, vývoji nových materiálů a produktů se věnuje značná pozornost až přibližně od počátku nového tisíciletí. Škála výrobků, které zajišťují ideální podmínky pro hojení, je široká – vybírat můžete materiály přizpůsobené různým typům i velikostem ran.

Náš tip: Jak rychle zahojit drobná poranění? Spolehněte se na HemaGel PRVNÍ POMOC

Odřeli jste si na výletě koleno? Opařili jste se horkou vodou? Trápí vás po dlouhé procházce puchýře na nohou? Akutní rány, puchýře a jiná poranění spolehlivě ošetříte pomocí speciální sady HemaGel PRVNÍ POMOC. V balení najdete HemaGel k urychlení hojení ran a tři kusy speciální krycí fólie Dermafoil.

Krátce po nanesení vytvoří gel ochrannou vrstvu, která podporuje uzavírání rány. Postupně také z rány absorbuje sekrety, zároveň ji však udržuje vlhkou. Nevytváří se tak strupy, rána není bolestivá a rychle se hojí.

K přikrytí postiženého místa slouží omyvatelná fólie Dermafoil, která nepřisychá k ráně a podporuje hojící účinky HemaGelu. Díky tomu nemusíte krytí neustále vyměňovat – s jednou fólií si vystačíte až na dva dny. Navíc lze rozměr folie snadno upravit, v případě malých poranění ji můžete rozdělit na více kusů.

5ecbb1a1ec0ebobrazek.pngZdravotnický prostředek
Sada HemaGel PRVNÍ POMOC je k dostání za doporučenou cenu 207 Kč.

Více na HEMAGEL.CZ
5ecbb239ab8d1obrazek.png

Reklama