My jsme chtěly vědět, co se za plotem přírodní rezervace Srní na Šumavě odehrává, a tak jsme vyrazily na výlet. Pokud se inspirujete a vydáte se za vlky také, nepočítejte s tím, že byste viděly celou smečku. Pokud budete mít štěstí, uvidíte třeba spící samici, která čas od času zvedne hlavu. I kdybyste však neviděly ani jednoho vlka, vzrušující je už jen pocit, že tam jsou. Oni o vás moc dobře vědí, jen vy nevidíte!
Co je dobré vědět
Vlci mezi sebou dodržují přísné zákony, ze kterých jde člověku mráz po zádech. Jejich hierarchie podléhá striktním zásadám, jež souvisí i s brutálním napadáním slabších jedinců uvnitř komunity, ale také výbornou loveckou strategií. Není náhoda, že se pojem používá v případě, chystá-li se skupina lidí taktizovat. Za druhé světové války byla „Vlčí smečka“ označením pro taktiku hromadného útoku nacistických ponorek proti konvoji. Taktika byla extrémně nebezpečná a obávaná, stejně jako útoky opravdových vlků. Každý člen tohoto divokého spolku má svou pozici, která se však může měnit na základě zranění, období páření, ale hlavně při obraně území.
Omega vlk je totiž takový obětní beránek. Volí ho zbytek smečky a většinou se jedná o vlka či vlčici, kteří se zdají být nejslabším jedincem. Ten potom žije ve vyhnanství, ale přitom poblíž smečky, to aby si na něm ostatní vlci mohli vybíjet zlost. Ta pramení z nedostatku autority, protože každý vlk by chtěl být alfou. Omega trpí hlady, je sám a zraněný, ale smečka ho nenechá zemřít. Jednou za čas mu donesou jeho sestry či bratři kousek jídla, aby ho třeba druhý den mohli opět bezdůvodně zranit.
Zdroj fotografií: Autorka článku, shutterstock.com
Čtěte také:
- Co se vám bude hodit na výlet nebo na dovolenou? Podívejte se na outdoorové tipy!
- Sezóna koupání byla zahájena. Do některých vod jen na vlastní nebezpečí!
Nový komentář