Vyzbrojeny otázkami, které nás zajímaly, jsme se vypravily do Centra „Zdravé vlasy“ ve Fakultní vinohradské nemocnici a povídaly jsme si s paní doktorkou Michaelou Havlíčkovou o vlasech a péči o ně. Z našeho rozhovoru jsme pro vás připravily seriál, ve kterém se zaměříme na péči o vlasy suché, barvené a na problémy, jako jsou lupy nebo padání vlasů.

 

 

Jak na suché vlasy

 

Vlasy jsou naší největší ozdobou, a tak nás dokáže potrápit, když nevypadají podle našich představ. Častým problémem jsou suché vlasy a roztřepené konečky. Paní doktorce Havlíčkové z Centra „Zdravé vlasy“ ve Fakultní vinohradské nemocnici jsme proto položily několik otázek na toto téma.

 

Proč se vlasy lámou a třepí a jak se tomu dá přecházet?

Třepení konečků je fyziologická záležitost a jak vlasy rostou, tak se na koncích opotřebovávají. Není divu, konečky vlasů jsou staré vlastně několik let a působí na ně stále vnější podmínky. V zimě jsou to nepříznivé změny teplot, v létě UV záření. 

Pokud se nám konečky třepí, měly bychom pravidelně navštěvovat kadeřnici a nechat si je zastřihávat. Existují také speciální gely na ošetření konečků vlasů, důležité je používat kondicionéry, které chrání celý povrch vlasu, v létě určitě zvolit přípravky s UV filtrem, které vlasy chrání před sluníčkem, protože to poškozuje vlasový keratin.

 

Jak tedy o vlasy pečovat, aby nebyly suché a bránit tak jejich poškození?

Určitě je důležité používat vlasovou kosmetiku pro svůj typ vlasů, a to v celé řadě – šampon, kondicionér, popřípadě další vlasovou kosmetiku téže značky. Na suché vlasy je dobré používat tužidla bez alkoholu, která jsou na trhu běžně k dostání. Neprospívá jim používání  horkovzdušných fénů a asi nejhorší je žehlička na vlasy, tam jsou vlasy vystavovány přímému kontakt s horkou plochou, kdežto u fénů na ně působí jen horký vzduch. Při umývání vlasy splachujeme vlažnou vodou, horká voda není vhodná. Vlhké vlasy bychom neměly zuřivě česat, jsou více zranitelné, a tak je jen opatrně pročešeme. Také chlór ve vodě vlasy vysušuje, takže pokud máte doma příliš tvrdou vodu, zkuste si je spláchnout po umytí převařenou vodou, kopřivovým odvarem či minerálkou.

 

Souvisí stav vlasů také s životosprávou? Můžeme si ke zdravějším vlasům pomoci nějakými potravinami nebo potravinovými doplňky?

Vysušené vlasy nesouvisí přímo se životosprávou, jsou poškozené zevními vlivy, působením sluníčka či změnami teplot, špatnou péčí, častým barvením nebo trvalou apod. Vlasy, co už máme na hlavě, neovlivníme, ty prostě stárnou. Můžeme ale ovlivnit svůj celkový stav organismu. Vlas je vlastně bílkovina a tělo si bílkoviny nedokáže vyrobit. Získáváme je potravou, jednodušeji z živočišné stravy než z rostlinných bílkovin. Při naší normální stravě bychom měly mít dostatek bílkovin, to by musela být nějaká extrémní dieta,  která by tento stav narušila. Např. vegetariáni mají nedostatek živočišných bílkovin a vitaminu B12, což se na vlasech může projevit tak, že jsou jemnější a mění se trochu pigment, proto by vegetariáni měli užívat vitamin B12.

Také pokud   držíme dietu, při které máme špatný přísun vitaminů a bílkovin, tak se to na vlasech podepíše, jsou jemné, mohou ztrácet pigment a vypadávat, to zvláště při nějaké drastické dietě. Samozřejmě alkohol, cigarety, málo spánku či stres našim vlasům neprospívají. Psychika ovlivňuje imunitní systém a ten je jeden z faktorů, který řídí růstový cyklus vlasů, a tak při velkém stresu může dojít k padání vlasů.

 

 

Chcete se dozvědět více? Pokračování článku můžete nalézt na stránkách http://www.nadoma.cz/html/clanky/clanky_detail.php?id=3372