Doktoři dneska dokážou úplná kouzla. Zvětšit prsa, zmenšit prsa, upravit nos, vybělit zuby... Jen u vlasů musíme pořád vystačit s tím, co nám nadělila matička (v některých případech spíš macecha) Příroda. Implantace vlastních vlasů je zdlouhavá a příšerně drahá procedura, která dokáže zamaskovat pánské „zrcátko“, bujnou hřívu ale nevykouzlí. Totéž platí o nejrůznějších zábalech a vodičkách, které v nejlepším případě ovlivní lesk a zdravý vzhled vlasů, určitě ale nezpůsobí, že nám místo řídkého trávníčku naroste prales.
O tom, jak husté a dlouhé vlasy budeme mít, je totiž rozhodnuto už v okamžiku, kdy se narodíme. Geneticky máme „naprogramováno“ mezi 80 a 150 tisíci vlasů (nejvíce jich mají kupodivu blonďáci, nejméně zrzci) a jejich počet může jen klesat. Předurčená je i délka vlasů – závisí totiž na rychlosti růstu a na době, po kterou fáze růstu trvá. U někoho trvá růstová fáze osm let, u jiného jen dva roky; vlas tedy vypadne dřív, než stačí pořádně pošimrat ramena.
Vlasy jsou – stejně jako nehty – produkty kůže. Jsou naší živou a proměnlivou součástí; všechno, co sníme a vypijeme, se na nich po nějaké době projeví. To je dobrá zpráva: Nemůžeme sice ovlivnit hustotu ani délku vlasů, máme ale šanci postarat se o to, že budou zdravé. A se zdravými vlasy už si dobrý kadeřník poradí.
Co tedy naše vlasy nejvíc potřebují? Především rozumné jídlo. Špatně snášejí extrémy, rychlé změny a jednostrannost. Vegetariáni mohou trpět nedostatkem bílkovin, což vede ke zpomalení růstu vlasů. Zdají se pak být bez barvy a lesku a mohou začít předčasně šedivět.
Redukční dieta je náročná zkouška pro celý organismus; výraznější zhubnutí (víc než 10 kg) má většinou za následek zhoršení kvality vlasů a jejich hojné vypadávání. Je to způsobeno jednak stresem, jednak nedostatkem některých důležitých složek potravy, například esenciálních aminokyselin, nenasycených mastných kyselin a vitaminů. Omezíme-li přívod potravy, naše tělo se zachová ekonomicky a veškeré zbývající zdroje vrhne na zajištění životně důležitých funkcí (tvorba pěkných vlasů mezi ně zcela jistě nepatří).
Zhoršení kvality vlasů nebo jejich vypadávání může mít na svědomí také nedostatek železa, zinku nebo selenu, nízká hladina vitaminů skupiny B nebo křemíku.
Co konkrétně chybí právě nám, to pochopitelně zjistíme pouze s pomocí lékaře a rozboru krve. Nejspíš ale neuděláme chybu, vyzkoušíme-li některé z multivitaminových pilulí, speciálně určených ke zlepšení stavu kůže, vlasů a nehtů. „Má svůj smysl užívat vitaminy a stopové prvky i preventivně,“ myslí si dermatoložka MUDr. Karolína Kykalová. „Kdo z nás si může být jistý, že je jeho strava opravdu naprosto vyvážená a že v ní nic nechybí?“ Nějaké ty vitaminové pilulky navíc budou určitě potřebovat lidé, kteří prodělali těžkou infekční chorobu, trpí chronickým střevním onemocněním (některá z nich zhoršují trávení a tím i využití určitých druhů potravin) nebo dlouhodobě berou léky.
Na vlasech nešetřete
Ještě naše babičky (někdy i maminky) nám tvrdily, že častější mytí než jednou týdně vlasům škodí. Měly pravdu – složení tehdejších šamponů se hodně podobalo mýdlu.
„Měly alkalické pH, které poškozuje keratin, zhoršuje kvalitu vlasu a umožňuje jeho osídlení různými choroboplodnými zárodky. Na povrchu vlasů zůstávaly nerozpustné soli kalcia a kštice vypadala nezdravě,“ říká dermatolog prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc. „Dnešní šampony mají výlučně neutrální nebo mírně kyselé pH, kterého se dříve dosahovalo tak, že si lidé dělali zábaly z citrónové šťávy či octa. Moderní přípravky obsahují povrchově aktivní látky, které ovlivňují mycí vlastnosti a intenzitu šamponu. Nelze od nich čekat zázraky, přesto se ale vyplatí dobře si na obalu přečíst, pro jaké vlasy je šampon určený. Při dlouhodobém používání „nesprávného“ šamponu výsledek zcela jistě zaznamenáte. Kožní lékaři velmi důrazně varují před
Ze života vlasu
Vlas je vytvořen ze zrohovatělé bílkoviny, zvané keratin. Vyrůstá z vlasového váčku, ukrytého v kůži (bez obav - ta bambulka, kterou můžeme vidět na konci vytrženého vlasu, není vlasový váček, ale cibulka, ta nám scházet nebude). Každý vlas roste v průměru 4-6 let, pak následuje několikaměsíční klidová fáze a nakonec vypadnutí. V tu dobu už se pod vlasem tlačí jeho následovník, připravený zaujmout uvolněné místo na hlavě.
Jen tak pro zajímavost - z výše uvedených důvodů prostě není možné, aby někdo „za jedinou noc zešedivěl hrůzou“, jak se často dočteme v hororech. K šedivění dochází tak, že je vypadnuvší normální vlas nahrazen nově vyrůstajícím vlasem bílým (neobsahujícím pigment melanin). Rostoucí vlas nemůže přirozenou cestou pigment ztratit, jen zásahem zvenčí (odbarvením). Proces úplného zešedivění tak trvá několik let. Co ale může mimořádný stres způsobit, je vypadání většího množství vlasů ve velmi krátké době.
Nový komentář
Komentáře
Zkoušela jsem šampony a různé další kosmetické přípravky, ale stále nejsem úplně spokojená s kvalitou vlasů.... Máte to jinak? Je něco co by vám opravdu pomohlo k lepšímu růstu vlasů?
Holky co vám opravdu pomohlo na mastné vlasy? Jak se jich co nejrychleji zbavit?
Mám v poslední době čím dál víc šedivých míst v hlavě. Myslíte si, že se tomu dá předcházet? abych jich měla čím dál víc? nebo to prostě už nezastavím?
Zkus jíst zdravě, ona ta strava taky dá hodně! A pak si třeba pořiď Viaderm, obsahuje spoustu zdravých věcí, jako je zinek, křemík, nebo rybí proteiny...
Vidím, že tady máte problémy s vlasy, tak taky jeden problém přidám! Používám na vlasy všechno možný ale stále si mi lámou a třepí, už jsem z toho zoufalá a navíc mě docela vlasy, tím jak je mám poškozené prořídly:(
Vidím, že tady máte problémy s vlasy, tak taky jeden problém přidám! Používám na vlasy všechno možný ale stále si mi lámou a třepí, už jsem z toho zoufalá a navíc mě docela vlasy, tím jak je mám poškozené prořídly:(
Já mam vlasy mastné...nemohl byste mi někdo prosím poradit nějaký hodně dobrý šampon na mastné vlasy? Vlasů mám celkem hodně a tak mi přijde škoda chodit nakrátko kvůli mastným vlasům
předem děkuju
Solei: Já mám polodlouhé, sušší vlasy a nedám dopustit na Dove. Používám ho asi tak dva roky. K tomu používám i kondicionér od Dove. Tak pěkné vlasy jsem nikdy předtím neměla.
Levné šampony jsou prima - na praní spodního prádla. Středně drahé šampony - na praní prádla. Dobré šampony - například Alfa Parf - profesionální a k nesehnání, Revlon - už se nedováží, Klorane - všude mají jen na mastné vlasy, já mám suché jemné - asi se na to vybodnu a pujdu na 3 mm, u toho je jedno jakou mám kvalitu
Kadla: To jde, když z nějakého důvodu vypadají tmavé vlasy. Šedivé mají menší metabolické nároky, takže zůstanou.
lilithheta: taky nechápu, jak může "odbornice na lidské zdraví" doporučit zobání pilulí místo úpravy jídelníčku...
ad levné šampony - já je nakupuju ráda, ale peru v nich běžné denní prádlo, v ruce
Můj známý zešedivěl během tří dnů, takže to asi nějak jde...
Hm, zobat synetetické vitaminy preventivně - to je úžasná rada
Taky bych chtěla vidět doktora, který udělá rozbor krve - byla jsem u dvou a ani jeden mi ho nechtěl udělat, radši mě posílali na různá vyšetření a pak usoudili "od oka", že mám přebytek testosteronu, ať na to beru HA.
Nejkrásnější umělou hřívu má Ivan Langer