Mobilní telefon se stává čím dál častější součástí výbavy školáků. Až třetině dětí pořizují rodiče vlastní telefon už v první třídě. Není však výjimkou, aby vlastní telefon mělo i dítě ve školce. Drtivá většina rodičů kupuje dětem telefon proto, aby je měli pod kontrolou.
Vysvětlit dítěti, proč dosud nemá vlatní mobilní telefon, když „všichni ostatní už ho dávno mají“, není lehké. Není možné určit nějakou optimální věkovou hranici, kdy mobil dítěti pořídit. To záleží především na rodičích, a ne všichni mají pochopitelně na věc stejný názor:
Kateřina, (43 let): V dnešní době to nejde bez kontaktu s dítětem po celý den.
Robert (39 let): Od 1. třídy je to rozumné. Dítě zavolá, že jde ze školy domů, a víš, že přijde. Celkově lepší kontrola a jistota.
Jindřich (48 let): Naše děti dostaly mobilní telefon někdy kolem 5. nebo 6. třídy ZŠ, a to především z důvodu, že každé bylo v jiné škole a bylo potřeba koordinovat jejich přesuny ze školy na kroužky, sport apod. a s manželkou jsme se při tomto střídali. Dlužno říci, že i dnes po cca 5-6 letech, tedy na prahu dospělosti, je používají především ke kontaktu s námi, rodiči, v případě různých neplánovaných událostí. Jejich účty mám pod kontrolou, takže vím, že toho nezneužívají k dlouhému vybavování např. s kamarády.
Bez „esemesek“ a Facebooku si již většina dětí neumí představit život. Řada z nich jej používá prostřednictvím mobilního telefonu i v průběhu školního vyučování. Je to v pořádku?
„Jednoznačně není,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog z Polikliniky na Národní, a pokračuje: „Již od útlého mládí se tak člověk učí, že není třeba věci znát, stačí vědět, kde je najít. Říká se tomu transakční myšlení – člověk při něm nachází další informace pouze prostřednictvím jednoho a stejného procesu hledání, které neurologicky vede k tomu, že schopnost mozku myslet ´hlouběji´, tedy více analyticky, je omezena. Vše ještě zhoršuje fenomén tzv. technologického multitaskingu, tj. dělání mnoha věcí najednou, například textování, používání Facebooku a sledování televize. Žádná z nich nenabízí možnost k hlubšímu integrovanému myšlení, navíc odpadávají jakékoli hlubší vzory v mozku a nejsou nahrazeny jinými. Stejná situace existuje u řidiče vozu, jenž stále sleduje obrazovku navigace − brzy ztratí nejen schopnost orientovat se v terénu bez ní, ale postupně i schopnost řídit vůz bezpečně.“
Z loňského průzkumu, který společnost Data Collect zpracovala pro Vodafone, vyplynulo, že ve čtvrté třídě už má telefon více než polovina žáků a ve čtrnácti letech naprostá většina školáků.
Když už se rodiče pro koupi mobilního telefonu rozhodnou, vyvstává další otázka, a to jaký telefon vybrat. Rozhodující faktorem je věk dítěte. Jiné nároky má sedmiletá slečna a jiné patnáctiletý kluk.
Jsou situace, kdy má koupě telefonu dobré opodstatnění, např. v případě, když to není jinak možné a malé dítě chodí ze školy samo. Pro rodiče je pak jednoduché dítě zkontaktovat, jestli je v pořádku. Stejně tak se dítě může v případě potřeby obrátit na rodiče.
Mobilní telefony v rukou dětí: přednosti a úskalí
+ dohled a kontrola nad dítětem
+ možnost snadné a rychlé komunikace v případě potřeby
– finanční otázka (dítě si nemusí uvědomovat, kolik peněz utratí), účty za telefon mohou významně zasáhnout do rodinného rozpočtu.
– redukce komunikace tváří v tvář, omezování se na esemesky, marněný čas hraním her
– možná, avšak ne zcela prokázaná zdravotní rizika z používání mobilních telefonů
– s telefonem se dítěti otevírá širší svět, který přirozeně není bez rizik a nástrah
Nový komentář
Komentáře
Já mám od nich tarif bez limitu. Jsem nadmíru spokojen, provolám měsíčně fakt hodně peněz a timhle dost ušetřím, mobil.cz mužu doporučit
Zdravím tě já mám už nějakou dobu simku od mobil.cz volání do všech síti 2,20, smsky 1,90. Internet je zdarma při dobiti častky alepson 200 korun co 30 dni. Zatím jsem mnohem víc spokojená než s předchozím O2 od kterého jsem zdrhla nadzvukovou rychlosti...
Zdravíčko používáte někdo simkarty od virtuálních operátoru? Vážně přemýšlím o odchodu k mobil.cz ale zajimala by mě nějaká vaše zkušenost.
Dobrý den hledám nového operátora protože už mě fakt otravuje co muj současny operator otravuje a za ty peníze co do něj cpu nejsem se službami spokojena. Našla ale docela zajimave tafiry na mobil.cz. Jak to funguje s tim netem zdarma?
já si myslím že mobil je dobrá věc když ho to dítě má protože jak jste psali, člověk má dohled a kontrolu nad dítětem. A když se náhodou dítě někde zdrží tak zavolá a člověk je hned klidnější.
za mě mobily nebyly, ale taky se jednou dobou vyráběly propisky s rolovacím tahákem.
peetrax — #11 Ale já se nepohoršuju,já se divím
peetrax — #11 nad tím pohoršovat
kobližka — #10 to nebude novinka, to podle mě existuje stejně dlouho, co "chytré telefony" - takže dlouho. Nevidím v tom rozdíl, než když si to napíšou na lavici nebo na ruku. Taháky byly, jsou a budou.
Nebýt pokroku, tak doteď lovíme mamuty. Jen za poslední století až století a půl to valí mnohem rychleji než předtím. Jestli tomu někdo propadne, nebo to dokáže udržet v rozumných mezích a má to k usnadnění života, to už je každého problém a není potřeba se na tom pohoršovat.
Vím,že pokrok nezastavit nelze a doba se mění.Ale jak to,proboha,dělali naši rodiče v dobách,kdy o mobilech neměl zdání ani fantasta J.Verne? A taky jsme se chodili do školy,na kroužky,toulali se celé dny venku.A taky byli různí úchylové.To,že rodiče chtějí mít dítě pod kontrolou je výmluva pro ně samotné,protože nedokáží čelit "nátlaku" dětí,že mobil je dneska nutnost.Na prvním stupni ho dítě opravdu nepotřebuje.
Včera jsem se dozvěděla,že nejmenovaný výrobce přichází na trh s chytrým telefonem s aplikací "taháky",určený především pro školáky.Bože,kam až tohle povede
Dětem jsme mobil pořídili,a le veškole ho nepoužívají. zapnou ho, když jdou domů nebo se něco stane a potřebují něco řešit. Jinak jim volám já, když jde dcera sama domů, abych jí zaúkolovala, co má dělat, aby se doma nenudila a nevymýšlela.
My jsme pořídili obyčejný mobil loni ve druhé třídě,kdy začal chodit sám domů bez doprovodu .
kuzle — #6 já si nemůžu pomoct, ale když napíšeš o dětech "v patek jsem je stahovala sama", tak mám opravdu hrozné asociace
deti maji mobil od lonska, kdy kazde melo krouzek nekde jinde ... prostredni ve 2.tride a nejstarsi ve 3.tride, ale meli ho jen na 2 dny v tydnu, kdy ho potrebovali
v pondeli a ve stredu je vyzvedala pani na hlidani, utery a ctvrtek meli telefony, v patek jsem je stahovala sama ... letos uz je budou mit asi kazdy den, nicmene maji ty nejjednodussi, kde si zadne hry nezahraji a internet tam taky neni ... maji je jen na volani v pripade nouze
Vnučky mobil dostaly, když začaly dojíždět do školy ve Znojmě.
Mobil bych dal do školy tak od 8.třídy nanejvýše.My jsme
ve škole měli jen učivo
Syn půjde příští rok do školy tak uvidíme, zda mu pořídit telefon, či ne.
Myslím, že žádné dítě nepotřebuje mobil. Zejména ne ve škole. Naprosto souhlasím s tím, že v některých školách není dovoleno při vyučování mít zapnutý mobil. Moji potomci nikdy mobil nedostali, když ho chtěli, museli jít na brigádu a vydělat si na něj, a následně i na jeho provoz. Holt jsem Herodes.
No a svůj osobní mobil mám taky kvůli tomu, že zbytek rodiny a přátelé nejsou jinak dovolatelní, a téměř ho nepoužívám. Pracovní mobil je bohužel nutnost, velice otravná, dlužno konstatovat.
U vnučky budu nenápadně působit na rodiče, aby mobil dostala co nejpozději, ač se obávám, že to nebude nic platné a dostane ho, sotva ho bude schopná udržet v tlapce.
Bez mobilu to dnes nejde. Taky ho musím mít, protože všichni známí (skoro všichni) zrušili pevnou linku. Ale já za něj utratím cca 2 stovky za dva měsíce
, takže pokud má dítě taky takový, na kterém jen přijímá a odesílá zprávy nebo hovory, nemusí udělat díru do rozpočtu. Jenže s tím asi nevystačí, děti srovnávají hračky a i kvůli mobilu se dá šikanovat. Souhlasím s varováním lékaře o zpohodlnění mozku. Taky se mi nelíbí, když se místo přemýšlení zmáčkne čudlík. Ale to je asi tak jediné, co proti tomu můžu dělat