shutterstock-30793471.jpg
Foto: Shutterstock

Jack Nicholson se narodil ve státě New Jersey 21. dubna roku 1937. Přestože je jednou z těch hvězd, které si střeží své soukromí a málokdy novinářům odpovídají na otázky ohledně dětství či vztahů, podařilo se zjistit, že vyrostl vychován babičkou po boku své vlastní matky, kterou až do její smrti v roce 1974 považoval za vlastní sestru.

Jeho babička vlastnila salón krásy, se kterým také spolupracovala sestra Danyho DeVita, která se živila jako kadeřnice. Díky této skutečnosti získal Jack nejen kamaráda Danyho, ale také možnost pohybovat se od mládí v blízkosti žen, které jsou jeho celoživotní vášní. I přes svůj vysoký věk se netají svým sexuálním apetitem. A ještě před pár lety hrdě prohlašoval, že viagru či jiné podpůrné léky potřebuje jen tehdy, má-li mít styk s více než jednou ženou.  

Po studiu na střední škole se věnoval práci poslíčka pro televizní společnost. Toto zaměstnání ho ovšem příliš netěšilo, a tak pod hereckou skupinou Players Ring Theater začal studovat základy divadelního herectví a později v divadle i vystupoval. Divákům se ovšem zapsal do paměti především jako herec filmový. Jaké jsou jeho nejznámější filmové role?

Bezstarostná jízda (1969)
Jack Nicholson dostal roli díky šťastné náhodě, kdy z obsazení filmu nečekaně vypadl herecký bard Rip Torn a režisér Dennis Hopper se rozhodl dát šanci právě jemu. Za roli právníka dostal mladý herec svého prvního Oscara. Dodnes rád vzpomíná i na jeho premiérové promítání na festivalu v Cannes. Traduje se historka, kdy samotný režisér po natočení filmu zůstal s celým materiálem se střižně celý půl rok, a přesto nedokázal jeho stopáž zkrátit pod tři hodiny. Poté tuto úlohu svěřil právě Nicholsonovi a ten ho spolu s hlavním střihačem zkrátili do finální podoby 95 minut. „Zničili jste můj film,“ obvinil je poté, co výsledek viděl.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)
Slavný film režiséra Miloše Formana na motivy knihy Kena Keseyho vypráví příběh vychytralého zlodějíčka a výtržníka Randla Patricka McMurphyho, který přichází rozvířit stojaté vody jednoho sanatoria pro duševně choré, byl oceněn hned pěti Oscary. Jeden z nich putoval přímo Jacku Nicholsonovi za nejlepší mužský výkon v hlavní roli. Brilantní románová satira mísící v sobě komiku i tragiku přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. 

Osvícení (1980)
Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Sám Jack Nicholson do tohoto snímku zasahoval svou vlastní improvizací, a to například ve scéně, kde si hází tenisovým míčkem o zeď. Roli posednutého a šíleného Jacka zosobnil Nicholson se syrovostí sobě vlastní a podtrhnul tak svůj talent pro role psychopatů a nepředvídatelných mužů.

Batman (1989)
Příběh Batmana a jeho protivníka Jokera, kterého musí maskovaný hrdina porazit, byl na filmovém plátně vidět ještě mnohokrát. Jack Nicholson však dokázal opět beze zbytku využít svůj talent pro šílenost a ostré herecké střihy, a byl tak za svůj výkon nominován nejen na Zlatý Globus v kategorii nejlepší herec, ale také na cenu BAFTA.

Než si pro nás přijde (2007)
V naprosto jiné úloze se však Jack Nicholson objevil ve dobrodružné komedii Než si pro nás přijde režiséra Roba Reinera. Po boku Morgana Freemana hraje bohatého umírajícího majitele obchodního impéria, který si spolu s chudým automechanikem taktéž odsouzeným na smrt touží splnit nejtajnější přání ze seznamu věcí, které je třeba stihnout před smrtí. Justin Zackham napsal scénář za pouhé dva týdny a režisérovi Reinerovi stačilo pro jeho přijetí přečtení pouhých deseti stran a rozhodně neprohloupil. Snímek vydělal v přepočtu téměř 4 miliardy korun.


 
 
 Zdroj: Československá filmová databáze, Filmová databáze - Jack Nicholson životopis, Wikipedie, autorka článku