Pokud patříte k pravidelným divákům televizní obrazovky, nezapomeňte si v TV programu zaškrtnout Čt 1 – neděle 16. listopadu, 20:00 hodin. Jestliže sledování televize nepatří zrovna mezi vaše oblíbené činnosti, pokuste se pro tentokrát učinit výjimku.

V tomto čase budete mít možnost shlédnout televizní film „P.F. 77“ s Vlastou Chramostovou v hlavní roli. Autoři scénáře Pavel Kohout a Jelena Mašínová psali hlavní postavu přímo na tělo této vynikající herečce.

Film, odehrávající se v lednu roku 1977 vás do svého děje vtáhne hned od prvního okamžiku.

Hlavní hrdinkou je herečka Ludmila Damiánová, která hraje v Národním divadle a zároveň je oblíbenou a respektovanou pedagožkou na divadelní fakultě. Ačkoli není ve straně a s komunistickým režimem nesouhlasí, chová se tak, aby zbytečně nevyčnívala a mohla vykonávat svoje povolání.

Vlivem společenských událostí té doby se ale ocitne v situaci, kdy je nucena učinit těžkou volbu a dostane se do rozporu s vlastním svědomím. Má právo zachovat se tak, jak jí velí její charakter a přesvědčení a ohrozit tím budoucnost svého jediného syna?

Dilema, umocněné vlastním zážitkem z dětství, kdy nacisti popravili jejího otce, protože odmítl odsoudit atentát na Heydricha, je pro Ludmilu Damiánovou neřešitelné. Ať se rozhodne jakkoli, vždycky zaplatí velmi vysokou cenu.

V osudu této ženy je ukázána hrozivá zrůdnost normalizačního režimu. Režimu, který na jedné straně chlácholil své občany lacinými televizními estrádami a na straně druhé je držel ve strachu jakkoli se svobodně projevit. A to nikoli ze strachu o sebe samé, ale o své blízké, které měl stát jako jakési rukojmí.

Vlasta Chramostová, ačkoli sama tehdy stála na opačné straně barikády, se své role zhostila výborně. Minimálními a nenápadnými výrazovými prostředky rozehrála psychologii hlavní hrdinky tak, že donutí každého diváka zamyslet se nad pojmy jako je hrdinství, svědomí, mateřská láska…a nad tím, že nic není jenom černé anebo bílé.

Filmová tvář, kterou příběhu vtiskl jeho režisér Jaroslav Brabec, je ojedinělá a pravdivě vykresluje atmosféru sedmdesátých let. Celý děj je navíc umocňován vynikající kamerou Tomáše Sysla. Obraz, barva a hudba tvoří ve filmu harmonickou jednotu, která herecké výkony ještě podtrhuje.

P.F. 77

Hlavní role: Vlasta Chramostová

Scénář: Jelena Mašínová a Pavel Kohout

Hudba: Jan Jirásek

Kamera: Tomáš Sysel

Režie: Jaroslav Brabec

V dalších rolích například uvidíme: Jiřího Langmajera, Stanislavu Jachnickou, Zdeňka Rohlíčka, Michaelu Maurerovou, Danielu Kolářovou, Josefa Vinkláře, Ilju Racka, Martina Stropnického a spoustu dalších.  

          
Reklama