Už jste si zvykli nacházet na Ženě-in.cz speciální přílohy, zaměřené vždy na jedno aktuální nebo zajímavé téma. Právě nyní za vámi přicházíme se speciálem o nemocných vlasech, ve kterém najdete články, soutěže, ankety i speciální diskusní fórum, ve kterém bude na vaše dotazy odpovídat dermatoložka MUDr. K. Třísková. Problémy mohou nastat sice prakticky po celý rok, ale teď po zimě jsou vlasy přece jen o něco unavenější než jindy. Jako „předkrm“ vám teď nabízíme šest lékařských doporučení, jak o vlasy pečovat, aby vám dělaly jen samou radost a parádu:

1. Zvýšit příjem vitaminů a stopových prvků
Stav vlasů ovlivňuje řada vnitřních faktorů, někdy proto nepomůže ani sebedokonalejší vnější péče. Pro začátek se proto doporučuje (kromě odbourání stresu a vyřešení psychických problémů) zvýšit přísun vitamínů a stopových prvků.

2. Zlepšit péči o vlasovou pokožku
Všechny speciální přípravky a kúry jsou kosmetické, ne léčebné, takže pomáhají v počátečních fázích poškození. Dobrá kadeřnice by měla poznat, kdy už její péče o vlasy nestačí a kdy musí doporučit zákazníkovi návštěvu dermatologa.

3. Podstoupit regenerační vlasovou kúru
Jednou za čas je vhodné absolvovat kvalitní regenerační kúru u kadeřníka. K intenzivní regeneraci jsou určeny vitamínové či hydratační vlasové kúry. Tyto koncentrované roztoky v ampulkách působí nejen na povrchu vlasů a pokožky, ale účinné látky pronikají i do podkoží. Stimulují, uvolňují a očišťují pokožku, zpevňují vnitřní strukturu vlasů a chrání jejich povrch. Vlasy se díky této péči vyživí a zlepší se jejich růst. Vyzkoušet je možné i domácí vlasovou masku.

4. Vybírat si dobrou vlasovou kosmetiku
Šampon a kondicionér je nutné volit podle typu vlasů. V případě problematické pokožky je lepší místo kondicionéru použít vlasové tonikum. Jemné vlasy vyžadují kondicionér lehký, pevné a houževnaté vlasy naopak silnější, ovšem se zvláčňujícími účinky, aby neztěžkly. Nemocné vlasy vyžadují léčebnou kosmetiku.

5. Vyloučit nebo odložit nešetrné úpravy vlasů
Pokud jsou vlasy či vlasová pokožka nemocné, je lepší na čas vyloučit trvalou ondulaci i barvení vlasů. Totéž platí pro letní období, kdy jsou vlasy vystaveny intenzivnímu UV záření, protože barvené či ondulované vlasy jsou na slunce citlivější.

6. Vlasy přistřihnout
Účinnou pomocí bývá mírné zastřižení. Odstraní roztřepené konečky či oslabené konce jemných vlasů. Existují sice prostředky, které dokáží poškozený vlas ošetřit tak, aby vypadal dobře, jedná se však o pomoc dočasnou. Poškozená část musí odrůst a pro celkovou regeneraci je lepší ji odstranit.

Podle informací na www.doktorvlas.cz připravila
Reklama