Spěch a stres nás dnes provází na každém kroku, a tak není divu, že v takovém hektickém tempu zapomínáme na pravidelnou a vyváženou stravu. Mnohdy stihneme sníst sotva párek v rohlíku u pouličního stánku nebo pizzu či hamburger. Navíc naše oblíbená česká kuchyně se neobejde bez knedlíků, bílého pečiva a buchet. Jsou to sice všechno dobroty, bez kterých si život většina z nás neumí představit, ale zároveň jde o potraviny chudé na vlákninu. Že toto slovo poslední dobou slýcháte nějak často? Není divu. Její nedostatek vede k mnohým závažným zdravotním problémům a civilizačním chorobám. Také se projevuje v nadváze.

digella

Co je to vlastně vláknina?

Vláknina je laicky řečeno nestravitelná část rostlinné potravy, která pomáhá pohybu potravy trávicí soustavou, vstřebává vodu a váže na sebe některé látky z potravy, jako například cholesterol. Chemicky sestává vláknina z neškrobových polysacharidů a několika dalších složek rostlin jako je celulóza, lignin, vosky, chitiny, pektiny, beta-glukany a oligosacharidy.

Vláknina příznivě ovlivňuje funkci střev. Nerozpustná vláknina zvětšuje objem stolice, působí proti zácpě a má příznivý účinek na některá střevní onemocnění (hemoroidy, divertikulitida), působí rovněž preventivně proti rakovině střev. Příznivě účinkuje i při redukční dietě. Je to dáno rychlejším pocitem sytosti.
Rozpustná část vlákniny zpomaluje vyprazdňování žaludku, trávení a vstřebávání potravin s vlákninou. Dalším příznivým účinkem rozpustné vlákniny je snížení krevních tuků - cholesterolu i triglyceridů. Ve střevě dochází k vazbě cholesterolu a žlučových kyselin na složky vlákniny a k jejich vylučování do stolice.

Kde vlákninu hledat?

Základními zdroji vlákniny jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina a ovoce. Zvýšit denní příjem vlákniny v jídelníčku je tedy možné především zařazením čerstvé zeleniny nebo ovoce (asi 1/2 kg zeleniny a ovoce za den), například formou zeleninových či ovocných salátů nebo tepelně upravené zeleniny ke každému studenému i teplému jídlu. Podíl vlákniny lze zvýšit i častějším zařazováním celozrnného pečiva, výrobků ze sójové mouky či přírodních forem příloh (neloupaná rýže, brambory ve slupce...).

NOVINKA Digella od společnosti Walmark

Potřebujete dodat tělu vlákninu a chcete zároveň zhubnout? Pak můžete sáhnout po ochucených, snadno rozkousatelných tabletách Digella od Walmarku. Jde o jedinečnou kombinaci vlákniny, prebiotik a sladkovodních řas Chlorelly a Spiruliny, které mají blahodárný vliv na naše zažívání. Díky vysokému podílu vlákniny zajistí tablety Digella pocit nasycení, a tím účinně pomohou při redukci tělesné hmotnosti.

Vláknina obsažená v Digelle je navíc obohacena o látky, které její účinky umocňují. Které to jsou?

Sladkovodní řasa Chlorella

Je to jednobuněčná sladkovodní řasa bohatá na bílkoviny, sacharidy a tuky. Zároveň obsahuje vitaminy a minerály (zejména vápník, hořčík, zinek a železo), které chrání buňky před působením volných radikálů a působí proti předčasnému stárnutí. Chlorella má také čistící a detoxikační účinky.

Sladkovodní řasa Spirulina

Obnovuje rovnováhu střevní mikroflóry, a zároveň podporuje imunitní systém. Pomáhá regenerovat organizmus, kontrolovat tělesnou váhu a tím podporovat hubnutí. Je bohatá na rostlinné bílkoviny, chlorofyl a vzácnou esenciální nenasycenou mastnou kyselinu GLA. Podporuje také imunitní systém.

Psyllium

Vláknina získávaná ze semene jitrocele indického. Ten hraje významnou úlohu v procesech trávení. Pomáhá také při hubnutí, a to tak, že navozuje pocity sytosti. Psyllium také přispívá ke snížení cholesterolu v těle.

Prebiotika

Prospěšně ovlivňují střevní mikroflóru a podporují růst prospěšných bifidobakterií.

Vitamin B3

Je to vitamin rozpustný ve vodě. Hraje důležitou roli v energetickém metabolizmu buněk.
Pokud chcete dodat tělu dostatek vlákniny a omezit chuť na sladké, dopřejte si třikrát denně 3-4 tablety Digella. Nezapomeňte během užívání také hodně pít, doporučují se alespoň 2 litry vody denně. Digella si můžete nyní pořídit v lékárně v balení 150 tablet za doporučenou cenu 229 Kč a 300 tablet za doporučenou cenu 419 Kč.

Více na www.walmark.cz

Reklama