Vláknina, zejména ta rozpustná, umí absorbovat vodu. Třeba miska ovesných vloček k snídani ve vašem žaludku nabobtná a zpomalí vstřebávání sacharidů. To znamená, že hladina vašeho krevního cukru „nevystřelí“ nahoru, ale bude konstantní a vy vydržíte déle sytí s menšími chutěmi uzobávat sladké. Bez vlákniny máte dříve hlad, logicky toho více sníte a zvýšíte si denní kalorický příjem. To je jeden z důvodů, proč vlákninu zařadit do jídelníčku zejména při snaze zredukovat tělesný tuk nebo si vylepšit hodnoty cholesterolu a krevního cukru.

Reguluje zácpy a průjmy

V potravinách, jako je celozrnné pečivo a různá semínka, najdete naopak nerozpustnou vlákninu. Až do střev putuje prakticky v nezměněném stavu. Její hlavní benefit je to, že zvyšuje objem stolice, podporuje střevní peristaltiku, a tím i pravidelné vyprazdňování. Těžko byste hledali jiný přirozený biologický proces v těle, který dokáže tolik znepříjemnit život jako nefunkční průchody střev. Riziko průjmu, zácpy, rakoviny střev nebo i hemoroidálního onemocnění, řitních trhlinek a výhřezů střev výrazně snižuje dostatečný příjem vlákniny. Přes čistou střevní stěnu se mohou také dobře vstřebat živiny, vitaminy a minerály do krevního oběhu.

Zpříjemní návštěvu toalety

Strava bez vlákniny, a ještě s nedostatkem tekutin ve střevech, ztuhne a jen velmi těžko se posunuje dál. Následné obtížné vyprazdňování nejen výrazně fyzicky bolí, ale nese s sebou i psychické potíže. S dalším posezením na míse se vše vrací, protože sotva se stihne konečník nějak vzpamatovat, už dostává nový nápor. V konečníku každého člověka totiž najdete hemoroidy – žilní pleteně, které ho uzavírají. Pokud na ně budete zevnitř pravidelně tlačit, zvětší se a každé vyprazdňování či dlouhé sezení bude bolet. Bohužel tlak nezpůsobuje jen zácpa z tuhé stolice, ale i průjem. Proto je důležité dbát na to, co jíte a jak žijete. Jestliže vás už trápí akutní hemoroidální problémy, zajděte si k lékaři, který vyloučí i jiná závažnější onemocnění, případně do lékárny pro mast nebo čípek, například Alfalex (Zdravotnický prostředek, CE2409), které vám pomohou zbavit se potíží. Podívejte se i na stránky konectabu.cz, kde najdete užitečné informace a rady lékařů.

Mast Alfalex s trojitým efektem  

603391d5e33deobrazek.pngTrojitý efekt masti zmírňuje příznaky hemoroidálního onemocnění. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu a pomáhá i od svědění, pálení či ekzému. Zakoupíte v lékárně nebo na e-shopu za doporučenou cenu 199 Kč. Zdravotnický prostředek, CE2409, Pro více informací si přečtěte návod k použití. www.konectabu.cz  

Od každé potraviny trochu

Denně by měl dospělý člověk sníst kolem 30 g vlákniny. Zkonzumovat takové množství pouze v jedné potravině je nesmyslné, protože jen těžko si zároveň zajistíte odpovídající poměr živin a jiných vitaminů a minerálů. Právě proto doporučují výživoví poradci dbát na pestrou stravu, střídat různé druhy příloh, ovoce i zeleniny. Bohatý na vlákninu je totiž i bulgur, který můžete občas vyzkoušet místo bílé rýže. Také červená čočka obsahuje až čtyřikrát více vlákniny než klasická hnědá. Nebojte se do jídelníčku zařadit občas potraviny, které neznáte. Je to cesta, jak si upravit příjem živin, vitaminů a vlákniny. Je to také dobrý začátek, jak si upravit trávení a vyprazdňování, hladinu cholesterolu a krevního cukru, anebo úspěšně zhubnout.
603391e99f028obrazek.png

Reklama