Na dnešek se mi zdál sen, že jsem jela vlakem. Nebyl to jen tak obyčejný sen, protože vlakem moc často nejezdím. A rozhodně to nebyl obyčejný vlak. Posnídala jsem vybrané pokrmy servírované na stříbře ve svém kupé. V krásné robě a účesu a gola milovaná 30. léta, v galantní společnosti pána v elegantním smokingu, za doprovodu jemných tónů piána, jsem si pak v barovém voze vychutnávala aperitiv. K večeři v restauračním voze již nedošlo. Probudila jsem se. Byli jsme právě Londýně a jela jsem Orient-Expressem.

vlak

 

Probudila jsem se právě včas, abych stihla autobus. Svůj a oblíbený. Cestou mě napadla spojitost s oblíbeností dopravy a dělením na pejskaře a kočkomily. Vyložený pejskař sice kočku občas pohladí (když mu to ona dovolí), ale žádný jiskřivý a dlouhodobý vztah z toho nekouká.

Stejně tak, když od svého oblíbeného autobusu vidím zadní světla a ujel mi o krytky na nich, dá se říct doslova před nosem. To naštve. Musím chtě nechtě vzít zavděk vlakem. Vybavil se mi ten z dětství, kdy černá lokomotiva budila respekt a pudila bílý dým. A děda mě pevně držel za ruku.  

Co se týče věcí společných, ve vlaku platí to samé jako v autobuse, mám ráda místo u okýnka.

okno

A pokud postavím nápoj na stoleček, ať tam nebo tam, zaručeně se rozlije. A lepí to taky stejně.

Řidič autobusu se s každým pasažérem osobně pozdraví, a když vrací drobné zpět, dotkne se lehce mé ruky a usměje se.

Strojvůdce několikatunového kolosu spíše tuším. Avšak pevně doufám, že tam někde nahoře skutečně je a ví, jak se nevykolejit.

Jízda vlakem je ovšem romantičtější, s krajinou za oknem tak blízko, že se skoro dá dotknout. Na romantiku po šedé dálnici musím zavřít oči nejlépe v kombinaci s hudbou z mp3.

Dnes však nemám šanci. Starší paní vedle mě rozvíjí teorii „proč vlak ano a autobus ne“ do nejmenších detailů. Nemusím vyhrát se svým autobusem. Přednosti se dají vždycky najít i dát. Pokud chceme. Neslušně jsem si nasadila sluchátka, abych přerušila tok argumentů. A hned se mi vybavila jedna zásadní společná věc pro oba dopravní prostředky. Odvezou nás z bodu A do bodu B. Bez ohledu na cestu a okolnosti, vždycky je fajn, když nemineme cíl. Můžeme taky zaspat a přejet. Jako já dnes.

Reklama