Foto: Se souhlasem Centra studií genocid Terezín
Projekt Vlak Lemkin, za kterým stojí Centrum studií genocid Terezín, nese jméno po Rafaelu Lemkinovi, polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida a hlavním iniciátorovi Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. „Našim cílem je představit veřejnosti významnou osobnost Rafaela Lemkina, který se zasloužil o to, že je genocida mezinárodním právem chápaná jako zločin. Vlak Lemkin jsme i proto speciálně vypravili nyní, když si připomínáme výročí 75. let od přijetí této úmluvy,“ říká k projektu Vlak Lemkin Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín.
Vlak postupně zastaví ve čtyřech železničních stanicích, a to v Praze (Masarykovo nádraží), Kolíně, Rakovníku a Ústí nad Labem (nádraží Střekov). Nabídne výstavní a vzdělávací aktivity k tématu historie a prevence genocidního násilí a významu mezinárodního práva pro budoucnost Evropy a lidstva. Dotkne se i aktuálních témat spojených s válkou na Ukrajině.
Život i dílo Rafaela Lemkina představí speciální multimediální výstava, která se zaměří i na komplikované okolnosti kolem vzniku pojmu genocida i přijetí Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. Autorem vizuální prezentace je Alan Záruba, průvodcem programu je Rafael Lemkin v podání herce Aleše Bílíka. Vypravěčem je herec Dušan Sitek. Autorem výtvarného zpracování interiéru výstavních vagonů je scénograf a výtvarník Milan David. Veškeré aktivity budou zdarma otevřené veřejnosti.
Smyslem projektu Vlak Lemkin je zabránit politickým a sociálním tendencím, které prostřednictvím rasisticky, fundamentalisticky a antisemitsky zaměřených skupin a hnutí posilují nárůst nenávisti a násilí ve společnosti. Autory projektu Vlak Lemkin jsou Šimon Krbec a Pavel Chalupa.
Foto: Se souhlasem Centra studií genocid Terezín
Program trasy Vlaku Lemkin 2023:
Praha-Masarykovo nádraží, 7. kolej, 25. dubna – 29. dubna, denně 11:00 – 18:00
Kolín, 1. května – 6. května, denně 11:00 – 18:00
Praha-Masarykovo nádraží, 7. kolej, 8. května – 20. května, denně 11:00 – 18:00
Rakovník, 22. května – 24. května, denně 11:00 – 18:00
Ústí nad Labem-Střekov, 26. května – 31. květen
Centrum studií genocid Terezín
Centrum studií genocid Terezín působí od roku 2012 jako nezávislá, multidisciplinární a nezisková organizace, která usiluje o prosazení studia a výuky o příčinách, původu a důsledcích genocid, genocidního násilí, etnických čistek a masového vyvražďování ve světových dějinách.
Vlak Lemkin navazuje na úspěšný projekt Vlak Lustig, který se konal v letech 2012-2016 na nádražích 35 měst v České republice, Polsku a na Slovensku. Připomínal památku obětí holocaustu prostřednictvím divadelní hry Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou a řady vzdělávacích aktivit. Projektu Vlak Lustig se zúčastnilo více než 35 000 diváků všech generací.
Foto: Se souhlasem Centra studií genocid Terezín
Kdo byl Rafael Lemkin?
Rafael Lemkin byl polský právník a aktivista, který se stal jedním z nejvýznamnějších zastánců lidských práv v historii. Narodil se v roce 1900 v carském Rusku v městě Bezwodne. Jeho rodina byla židovského původu a Lemkin se narodil jako nejstarší z pěti dětí. Už jako dítě byl zvídavý, četl román Henryka Sienkiewicze Quo vadis o perzekuci křesťanů v Římské říši i historické knihy o zničení Kartága nebo Mongolské invaze do Evropy. Svými otázkami pak často směřoval k tématu utlačování jednoho národa druhým.
Na Rafaela Lemkina významným způsobem zapůsobila zkušenost z první světové války, kdy byla jeho rodina nucena opustit svůj domov a uprchnout do vnitrozemí. Lemkin se později rozhodl studovat práva na univerzitě ve Lvově a po dokončení studií se začal zajímat o otázky mezinárodního práva a lidských práv. Jeho zájem byl ještě umocněn nacistickým režimem v Polsku a jeho pozdějšími zkušenostmi během druhé světové války.
Milníkem v jeho životě se stal v roce 1921 atentát arménského revolucionáře na Talata Pašu, hlavního strůjce genocidy křesťanských minorit za první světové války. Arménský revolucionář Soghomona Tehlirjan se rozhodl za tento zločin vzít spravedlnost do vlastních rukou. Rafael Lemkin, tehdy student práv, se nad touto situací zamyslel a přemýšlel o tom, proč ho Arméni už dříve nezatkli a neodsoudili. Profesor mu odpověděl, že neexistuje žádný zákon, na jehož základě by Talata bylo možné zatknout. Lemkin se zamyslel a řekl: „Pro Tehlirjana je zločinem, když zabije jednoho člověka, ale vražda více než milionu lidí zločinem není? V tom je přece zásadní rozpor!“
Rafael Lemkin se později stal uznávanou právní kapacitou v meziválečném Polsku, kde se specializoval na trestní právo. Od roku 1933 se snažil prosadit zavedení mezinárodního práva trestajícího zločin vyhlazení etnických a náboženských skupin, ale jeho návrh byl na konferenci Ligy národů v Madridu přijat s rezervou. V Polsku byl obviněn z nadřazování své vlastní rasy a poté, co Polsko uzavřelo pakt s Německem v roce 1934, byl z pozic odvolán. V roce 1940 odešel z Polska a po cestě přes Švédsko, Rusko a Japonsko se dostal do USA. Zde napsal svou hlavní práci Vláda sil Osy v okupované Evropě a přednášel na univerzitách. V knize popsal do té doby zcela nový pojem genocida, kterým pojmenoval systematické vyhlazování určitých skupin, což bylo pro něj velkým tématem vzhledem k nacistické politice Německa.
Během norimberských procesů působil jako poradce amerického žalobce. Zločin genocidy se stal součástí obvinění, ale tribunál nakonec nacistické pohlaváry odsoudil za zločiny proti lidskosti. Lemkin to nevzdal a o začlenění zločinu genocidy do mezinárodního práva usiloval nadále. Nakonec přijetí Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy na půdě OSN prosadil. Úmluva definuje genocidu jako zločin spáchaný v úmyslu zničit některou národní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu. Od doby, kdy se první Lemkinův návrh setkal s odporem na madridské konferenci, uplynulo dlouhých 15 let. Během této doby bylo 6 milionů evropských Židů vyvražděno, z toho 49 Lemkinových příbuzných.
Zdroje: Tiskové materiály projektu Vlak Lemkin, Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín, Centrum studií genocid Terezín, Facing hIstory, Holocaust Encyklopedia
Nový komentář