Spisovatel a redaktor Vlado Ríša se pohybuje v našich literárních vodách již hezkou řádku let. Zavzpomínali jsme s ním na jeho začátky pod pseudonymem Richard D. Evans a pobavili se i o urychlovači částic a roku 2012...

vlado

Vlado Ríša je nejen známý český spisovatel sci-fi a fantasy literatury, byl také dlouholetým redaktorem a šéfredaktorem časopisu Ikárie, který převzal po Ondřeji Neffovi. V současné době se věnuje šéfredaktorství stále, ale v časopise XB-1.

S Vladem se znám již delší dobu a občas si vypomůžeme s nějakými projekty. Nedávno mi například přispěl povídkou Dračí meč do sborníku Legendy: Draci. A tak nebylo ani příliš pracné přemluvit ho k rozhovoru pro magazín Žena-in.cz...

Vzpomeneš si na svůj první beletristický text?
Nevím, jestli to lze považovat za beletristický text, ale v roce 1968 mi v Mladé frontě vyšel aforizmus: Dočasnost je blíže nedefinovaná část nekonečna. Ani jsem ve svých devatenácti nevěděl, jak hlubokou jsem měl pravdu. Jinak první povídka mi vyšla také v Mladé frontě daleko později, v sobotní příloze, a měla docela zajímavou genezi. Povídku jsem odevzdal (tehdy se ještě psalo na stroji) a po jisté době mi pan redaktor řekl, že povídku bere, ale že ji ztratil, abych mu přinesl kopii. To se opakovalo ještě třikrát, takže jsem si zapřepisoval. Navíc se lamači nějak nezadařilo, a když konečně vyšla, tak jí scházel poslední odstaveček, kde byla pointa. Nebyl to nejlepší start.

Proč sis vlastně zvolil žánr sci-fi a fantasy?
Proč má někdo krevní skupinu A a jiný B? Prostě se s tím narodí.

vlado

Jaký je tvůj vztah s Ondřejem Neffem? Napsali jste spolu knihu...
Kamarádíme se spolu už mnoho let, prakticky už od nultého Parconu (Parcon - jedno ze setkání „šílených“ scifistů, kteří obětují celý víkend, někdy i déle, aby se sešli a povídali si o svém koníčku.), což je přes třicet let. Knihu přímo jsme spolu nenapsali, ale byly tu jakési dva pokusy. První knihu jsem napsal s Evou Hauserovou a jmenovala se Putování mudrce Mekly po planetě Janatris. No a Ondřej nám do toho připsal několik scén (některé jsem coby nakladatel vyškrtl pro přílišnou odvážnost) a hlavně knihu přejmenoval na Gooka a dračí lidé, protože o prvním názvu prohlásil, že je neprodejný.
Druhou knihu, která mohla dopadnout naší spoluprací, byl Conan a krvavá hvězda. Napsal jsem první kapitolu a předal text Ondřejovi. Delší dobu se nic nedělo, pak mi řekl, že nemá čas, že je to dobré, a ať to dopíšu sám. Tak jsem to udělal a on ji vydal. Takže to byla veškerá má spolupráce s Ondřejem na literárním poli.

Asi se tě už ptal kde kdo, ale proč jsi publikoval pod jménem Richard D. Evans?
vladoOno to bylo dané tím, že v roce 1990, kdy jsme měli vydat první knihu, jsme si s Evou Hauserovou řekli, že když tam budou jako autoři napsaní nějací Vlado Ríša a Eva Hauserová, tak to nikdo nekoupí. Takže jsme zplodili výše uvedený pseudonym, kde Richard je z mého Ríša, Evans z její Evy a D., že jsme byli dva. Eva se pak vrhla na feminismus a já jsem začal psát sám. Jenže Gooky se prodalo neuvěřitelných 25000 kusů a nakladatelé mi odmítali vydávat knihy pod mým jménem, protože Richard D. Evans už byla zavedená značka, tak jsem nějakou dobu psal pod tímto pseudonymem. Takže dodnes se třeba u mé první samostatné knihy Gooka a Yorimar leckde objevují jako spoluautoři Ondřej a Eva.

V komunitě sci-fi a fantasy je poměrně běžné, že mají autoři nějakou přezdívku. Ondřej Neff je Aston, Martin D. Antonín je Darion, Míla Linc je Roggeveev. Máš ty nějakou přezdívku?
Některé přezdívky si člověk vymyslí sám, jiné mu dají přátelé, další „přátelé“. Hodně často mi říkají Richarde, jinak jsem se doslechl, že někteří lidé, co mě „mají rádi“, využili zkratky, kterou někdy používám pod články (vr), a mluví o mně jako o „velkém redaktorovi“.

Kolik času věnuješ tvůrčímu psaní?
Přesně tolik, kolik mi ho zbývá poté, co udělám práci, která mě živí, tedy na časopisu XB-1. Ale kdybych to měl odhadnout na hodiny, tak v průměru dvě hodiny denně. Někdy však na psaní nemám čas týden a pak zase týden sedím deset hodin u počítače a píšu. Pravda je taková, že když mám rozepsaný příběh, tak v podstatě na něj myslím neustále, pak zasednu k počítači a jen zapisuji to, co se mi nashromáždilo v hlavě.

Kdybys měl říct jen jedinou, která kniha nejvíce ovlivnila tvoji tvorbu?
Nemohu. Jsem dodnes „zuřivý“ čtenář a nečtu jenom sci-fi. Z každé knihy, kterou přečtu, si něco vezmu. Tím nechci říct, že je opisuji, ale snažím se mít z každé knihy nejen požitek z přečteného, ale všímat si i toho, jak autor píše, jakým způsobem rozvíjí příběh...

Jaká je tvoje oblíbená literární postava (míním tím cizí, nikoli z vlastních děl)?
To je těžké, spíš bych mohl definovat, co musí mít postava, aby mi byla sympatická. Musí mít smysl pro humor, musí se nějak v příběhu měnit, samozřejmě k lepšímu, nemusí to být zrovna superman nebo neprůstřelný hrdina. Měl by to být člověk, který má své slabůstky...

vlado vlado

Která tvůrčí disciplína tě baví nejvíce, respektive jakou formu píšeš nejraději?
Ono to vyplývá z příběhu. Každý si vyžádá jiný způsob vyprávění. Nicméně nejčastěji píšu z pohledu třetí osoby, vypravěče. Tím si nejlépe udržuji nadhled nad vývojem příběhu a jeho popisem.

Ty jsi také zkušený editor mnoha antologií - je těžké kočírovat ostatní autory?
Pro editora je asi nejpodstatnější, aby mu autoři důvěřovali a jeho připomínky akceptovali. Tím nemíním, že by museli všechny přijmout, ale spíš se nad nimi zamyslet, proč to ten chlap vlastně řekl a co chce? A pak buď upravit text podle editora, nebo mu vysvětlit, proč to tam je. Pokud autor důvěřuje svému editorovi, vždycky to textům prospěje. To mohu potvrdit nejen jako editor, ale i jako autor.

Teď trochu osobněji: Jak trávíš volný čas? Slyšel jsem, že létáš...
vladoVolný čas? Co to je?
Ale po pravdě, ano, mám pilotní průkaz na ultralehká letadla, což jsou jedno, nebo dvoumístná motorová letadélka. Dokonce jsem nějakou dobu jedno, s několika kamarády, vlastnil. V poslední době nemám tolik času a přiznejme si i peněz na to, abych si mohl chodit zalétat tak často, jak by se mi chtělo. Nicméně je to nádhera.
Kromě toho hraji (stále ještě) závodně košíkovou, už 44 let za Chemii Praha. Díky tomu, že jsem vydržel tak dlouho, tak se chystám v létě jako hráč české reprezentace do Brazílie na mistrovství světa veteránů.

Máš nějaké domácí zvíře?
Jednu rybičku v malém akvárku.

Jsi scifista - těšíš se na budoucnost?
Určitě. Je fascinující, jak rychle se svět mění. Ne všechno se mi líbí, ale snažím se s ním držet krok. Je to však čím dál tím větší dřina. :-)

Jaký převratný vynález tě v poslední době zaujal?
Možnost vidění pro slepé lidi. Pokud sledujete Star Trek Novou generaci, tak si určitě vzpomenete na slepého Geordiho LaForge, který je vybavený přístrojem pro vidění. Něco podobného už opravdu existuje a jsem přesvědčený, že to je jedna z největších věcí pro lidi. Vím, jak strašné je být slepý, můj tatínek totiž po smrti maminky oslepl. Přijít o zrak je snad to nejhorší, co člověka může potkat.

Co si myslíš o urychlovači částic? Mnoho lidí se ho obává ve spojitosti s rokem 2012...
Jsem původem chemik a dlouhá léta jsem dělal v Řeži v Ústavu jaderného výzkumu na výzkumu a výrobě radioaktivních léčiv. Takže chápu, že lidé se bojí toho, čemu nerozumí a co bulvární novináři dokážou excelentně využít. Mohu to dokumentovat na případu velkého neštěstí, na Černobylské havárii v roce 1986. Tehdy šel radioaktivní mrak i přes Čechy. Nebezpečí u nás bylo hluboko pod měřitelnými hodnotami, ale lidé se báli, skupovali jódové preparáty, těhotné ženy se dožadovaly potratů, protože byly přesvědčené, že se jim narodí zrůdy... Ostatně proč chodit tak daleko do minulosti, hoďme očkem na globální oteplování a hromady sněhu za okny našich bytů. Takže zpátky k urychlovači. Ano, používají se tam energie, které lidstvo ještě nikdy předtím nevytvořilo, jenže příroda ano. Proti tomu, co se děje ve vesmíru, je náš urychlovač jen mravencem proti velkorypadlu.
Je potřeba nenechat se pobláznit bulvárem, který s velkou chutí těží z našich strachů.

A co se podle tebe vlastně stane v roce 2012?
Co by se mělo stát? Pokud se ta otázka vztahuje k té předchozí, tak skončí naplánované pokusy na urychlovači LHC a my zase budeme o něco chytřejší. A podle toho, co vyplývá z měření meteorologů, budeme zase mít o něco studenější rok a víc sněhu. Tedy vzhledem ke globálnímu oteplování... budu si muset koupit teplejší oblečení a být rád, že bydlím na kopci a nepostihnou mě povodně.

No, myslel jsem na konec Mayského kalendáře...
Já beru science fiction jako „hru“ na co by se stalo, kdyby… Na kyvadýlka, hvězdy a jiné mystické věci nevěřím, a tudíž i mayský kalendář mě nechává chladným. A ostatně, jak se praví v mnoha scifárnách, magie funguje jen tam, kde se jí věří, a kromě toho také na toho, komu je určena. A Mayské kořeny asi tady má málokdo... :-) Já určitě ne.

Téma dne: Vaše oblíbená literární postava

Jaká je vaše oblíbená literární postava a proč?

Každý máme nějakou literární postavu, kterou jsme si oblíbili. Jsou nám sympatické z různých důvodů a zažíváme s nimi různé věci. Někteří z nás se například snaží se svou oblíbenou literární postavou ztotožnit, jiní se ji snaží překonat... Napište mi o své oblíbené literární postavě a přidejte k tomu i nějaký přkný zážitek, který se vám díky ní stal. Vyhrát můžete krásnou literární cenu: knížku Pandořina dcera od Iris Johansenové, kterou vydalo nakladatelství Columbus. Chcete-li však mít šanci na výhru, nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Příspěvek zašlete na redakční e-mail.

pd

Reklama