Sir Elton John v příštích dnech oficiálně uzavře občanský svazek se svým přítelem – mužem. Naše sněmovna by tento týden měla opět rozhodovat o zákonu umožňujícím registrované partnerství gayů a leseb.

Nechci se rozepisovat o zákonech, ale o vztahu české společnosti vůči homosexuálům a dalším menšinám. Možná všechna pro a proti, která slyšíme, dostala na frak. Ne od odborníků, politiků, církví, ale od „obyčejných“ občanů.

VyVolené jsem příliš nesledovala, ale myslím, že jeden kuchař z motolské nemocnice udělal  pro ty „stejnopohlavní“  víc, než by se dalo čekat. Je gay  a svou sexuální orientaci od prvopočátku netajil. Neskrýval svého přítele, se kterým žije. Vyjadřovali si navzájem své city jako jiné páry. Heterosexuální páry.

Nevím, že by se nad tím někdo pohoršoval. Ve vile mu nikdo nedal najevo, že je „jiný“. Ze své homosexuality si dělal legraci. Muži prý na gaye nevraží. Tam se s ním bavili všichni a roztržky a hádky, které byly téměř na denním pořádku, se nikdy netýkaly jeho sexuality. Možná se někteří televizní diváci těšili na to, jak bude homosexuál ostatními přijat. Byli zvědaví, čekali konfrontace, a ono nic.

Třeba se někdo z těch, kdo připravují zákony a nesouhlasí s registrovaným partnerstvím, díval. Třeba mu to řekli jeho děti nebo známí. Třeba si to někde přečetl. Ale ti, co posílali hlasy tomuto mladému muži, nepatřili rozhodně jen mezi 4% menšinu. Byli to heterosexuálové, kteří jej vnímali jako osobnost. Často velmi emotivní, rozporuplnou. Ale osobnost – člověka. A bylo jim jedno, jakého je vyznání, barvy pleti nebo sexuální orientace.

Ukázali těm nahoře, jak vnímají ty tolik diskutované menšiny. V soutěži SuperStar vyhrál Rom, dalším miláčkem publika byl Peršan. O rok dříve se Romka dostala do finále a byla bezkonkurenčně nejvýraznější – svým hlasem. A VyVolené vyhrál homosexuál.

Nakonec nám televizní soutěže a reality show ukážou, že nezáleží na tom, kam je „společností“ člověk zařazen, jakou má sexuální orientaci nebo barvu pleti, ale že jej máme vnímat právě jen jako člověka. 

 

Reklama