Další jarní příspěvek je od čtenářky s nickem Vladka 006. Posílá i dvě pěkné fotografie. Jedna vzácnější než druhá :)

Letošní jaro trávíme převážně přestavbou bytu a lítáním po úřadech. Přesto si najdeme volný čas a razíme alespoň na zahrádku. Jaro máme všichni moc rádi. Těšíme se na vůni květin, nedočkavě vyhlížíme rorýse a hubneme do plavek :).

Oprašujeme motyky a okopáváme víno. Pak každým dnem chodíme pozorovat, jestli už „tlačí“ a odhadujeme úrodu. Pak se modlíme za dostatek sluníčka a přiměřeně deště. Bez sluníčka má víno málo sladkosti, déšť způsobuje plíseň a to je vinařův nepřítel. Prosíme keříky o dobrou úrodu, pečujeme o ně s láskou a ono nám to oplácí na chuti. Bohužel u nás na severu sluníčka moc nebývá a prší víc než přiměřeně. Naší hlavní odrůdou je proto Sevar. Takový nenáročný keřík, ale plody má výborné. Říká se mu lesní zahrádka. Loni bylo pár hrozínků tak akorát na ochutnání, letos doufám, že už bude i první tekutý Sevar.

Když už je jarní příprava vína hotová, jezdíme ještě na vinohrad na jih Slovenska. Tam máme teplomilnější odrůdy. Loni sladkost červeného 21 a bílého 20 nádhera :) a dobrota :), burčák chutnal jak smetana, řezáč jak křen, martinské jak nejmilejší pohlazení, uzrálé jak dotěk anděla a za 10 let Vám napíšu, jaké bylo archivní.
Zatím nám víno ještě „netlačí“, stále spí zimním spánkem, ale za to jaro zvěstují první květinky, bylinky a nádherně napučená broskvoň.

Na naší zahrádce nám rostou samé užitečné rostlinky. Pro potěchu oka máme travní lilie, hyacint, pár okrasných keříků, smutnou vrbičku a jiné krasotinky. Dost místa zaberou i mé magické pomocnice jako třeba mariánská tráva - výborné to vykuřovadlo proti negativní energii s nádherně nasládlou vůní (není to marihuana J, ta mi roste na balkóně). Jinak se této trávě také říká zubří tráva. Mimo jiné je přísadou do polské vodky Zubrowka. Včera jsem sledovala, jak se krásně rozrostl pelyněk černobýl, mýdlovnice, echinacea a konečně vystrčila hlavu i třezalka. Snítek třezalky nechávám na dveřích. Váže se k ní pověra, moc se mi líbí.
Prý třezalka chrání obyvatele před zlými čáry, osobami, čerty a různými neřády. Prý když jde k vám v noci zlá čarodějnice a uvidí třezalku, pořád babu jedu bude něco nutit počítat lístečky, je jich hodně, takže se čarodějnice vždy splete a bude muset počítat znova a znova až do zakokrhání kohouta. To jí vyleká a nechá rodinu na pokoji.
Nejvíc se těší na jaro naše maličká. Ráda nám pomáhá s péčí o rostliny. Nejraději zalévá. Pro jistotu beru na zahradu náhradní oblečení. Vím, že krom rostlinek zaleje i sebe.

Přeji všem krásné jaro a posílám pár jarních foteček.

Vladka 006

1. foto, vzadu za tou kamennou pyramidkou je ta mariánská tráva, vzácná to rostlinka, vypadá úplně obyčejně, ale schopnosti má zázračné
2. největší pracant

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

kvetinka

holcicka

________________________

Děkuji za Váš milý (a také poučný) příspěvek i obě fotografie. Tu rostlinku teda neznám, ale tu malou pracantku už ano. Od posledně hodně vyrostla :)
Všem pěkné jaro
Saša

Téma dnešního dne 21. března – JARO

  • Máte rády jaro?
  • Co na něm máte nejraději?
  • Napište nám své pocity a dojmy
  • Posílejte jarní fotografie

Pište je a posílejte na redakční e-mail:redakce@zena-in.cz

Jedna z jarních pisatelek obdrží pěkný dárek od Avonu: anti-perspirant deodorant ve spreji i v kuličce – na jarní procházky se bude hodit :)

avon

Reklama