Co o sobě prozradil herec Vladimír Javorský? Chcete vědět, co zrovna natáčí? Poslechněte si i jeho vzkaz čtenářkám Ženy-in!

Další osobností spolupracující s Projektem Medela je herec Vladimír Javorský. Představit všechny taje osobnosti tohoto umělce je prakticky nemožné. Vladimír Javorský totiž není jen herec, ale i hudebník (hraje na saxofon a zpívá), krom toho se věnoval atletice a pohrával si i s baletem. To, že jeho pohybová průprava je dokonalá, dokázal například v seriálu Největší z Pierotů (1990), kde ztvárnil Jeana-Gasparda Deburaua, nejslavnějšího z představitelů této tragikomické postavy komedie Dell´Arte.

Vladimír Javorský je zprvu mlčenlivý, ale když narazíte na téma, které ho zajímá, zavalí vás smrští myšlenek a názorů. Je člověkem, který holduje kvalitní četbě a ovládá pět světových jazyků.

Narodil se 2. května 1962 v Ostravě, nedávno tedy oslavil šestačtyřicátiny. Po studiích na Janáčkově akademii múzických umění, kam se dostal na druhý pokus, vzal angažmá v brněnském Divadle Na provázku, ale záhy se stěhoval do Prahy. V Praze působil od roku 1993 v Činoherním klubu, od roku 1999 ho můžete vidět na prknech Národního divadla. Hostoval a hostuje ale v mnoha dalších scénách (např. Divadlo Archa, Divadlo V Řeznické, Viola, ve Francii vystupoval s divadlem Compagnie du Hasard...).

Snad pro jeho nezaměnitelnou tvář a podmanivý hlas je často obsazován i do filmových a televizních rolí. S televizí koketoval už při studiích na JAMU, kdy se objevil v seriálu Černá země (1985) jako Kuba Sršáň. Nabídky na další role přišly záhy: Chlapci a chlapi (1988), Bylo nás pět (1994), záporák Sepp ve Vlaku dětství a naděje (1985) nebo třeba již zmiňovaný Největší z Pierotů.

V neposlední řadě jsou tu filmové role. Výčet by byl opět příliš dlouhý, tak snad jen ty nejzajímavější: vojín Dušan Jasánek v Černých baronech (1992), v adaptaci knihy Michala Wievegha Báječná léta pod psa (1997) – za roli kulaka byl nominován na Českého lva, ale třeba i v „aktuálních“ snímcích, jako je například film ROMing (2007), kde si zahrál na střídačku Boha, Ďábla, ďáblova pomocníka, tancující Smrtku a hlavně pošťáka.

Ze zahraničních úspěchů ještě nutno upozornit na česko americký krátký film The Bridge (Most, 2003) režiséra Bobbyho Garabediana, který byl natočený podle skutečnosti a později nominovaný na Oscara. Vladimír Javorský zde ztvárnil roli železničáře, který sám vychovává syna a je nucen volit mezi láskou a povinností.

Z režisérů snad nejčastěji spolupracuje s Karlem Smyczkem, ale o tom už pohovoří sám...

Hrajete teď v nějakém filmu nebo seriálu?
Začínám točit s panem Smyczkem pro Českou televizi sedmidílný seriál Poste Restante. Napsal ho scénárista Marek Epstein.

O čem bude?
Je to humorné vyprávění o takovém mladém pošťákovi, který se vzepře mamince. Je to mladík, který se chce postavit na vlastní nohy a první zaměstnání najde na poště.

Jaká je vaše role?
To bych vám už prozradil moc.

Kdy by to mělo být hotové?
Netuším. Teď se to začalo točit, takže minimálně za rok.

Klikněte si pro více informací
o Projektu Medela!

Máte nějaký sen, něco čeho byste chtěl dosáhnout?
Já nemám sny, ani noční můry, já mám jenom štěstí.

Co vás přivedlo ke spolupráci na charitě?
Asi tento svět, nějaká nezbytnost.

Máte nějakého domácího mazlíčka?
Máme doma kanára, ale domácí mazlíček to není. Je to prostě kanár.

Je něco, co vás poslední dobou potěšilo, a co naopak zklamalo?
Potěšil mě zrovna Projekt Medela, že jsou takoví lidé a taková sdružení, která se starají a pokoušejí pomáhat, byť na dálku. A co mě zarmoutilo...? Rmoutí mě, že to není obecnější jev. Že jsou lidé, kteří musí zoufale bojovat o každý haléř, ale ostatní to moc nezajímá.

Co přeje Vladimír Javorský čtenářkám Ženy-in?

Přečtěte si:
Medela Lejly Abbasové pokračuje
Yvetta Hlaváčová: Přemýšlím o adopci dítěte

V jaké roli se vám líbil Vladimír Javorský nejvíce?

Reklama