Zdravý životní styl není jen o dietách, hubnutí a pohybu, ale také o nalezení vnitřní rovnováhy, umění relaxovat a odpočinout si. Říká se, že se naše duševní pohoda projeví i navenek. Pojďme si povědět něco o masážích. Zkusily jste už šiacu? Možná vás k vyzkoušení zláká čtenářka Vlaďka006.

shiatsu

Šiacu se někdy přezdívá „japonské umění léčivých doteků“. Doslovně znamená tlak palcem. Možná vám z překladu přijde, že se jedná o jakousi japonskou akupresuru. Nenechte se zmást. Při šiacu se využívá také tlaku celé dlaně, plosky nohou, lokte, předloktí, kolen.

U medicín východního lékařství se tvrdí, že veškerá nemoc je způsobena blokádou energie. U šiacu tomu není jinak. Cílem šiacu je najít tyto energetické bloky a uvolnit je a podpořit tak fyzickou i duševní rovnováhu.

Jsem velmi hrdá na to, že jsem se narodila v Čechách, že mi tu českou národnost úředníci přiklepli. Na druhou stranu jsem také ráda, že pocházím z „multikulti“ rodiny a dostala se ke mně východní filosofie a její techniky, včetně několika druhů masáží.

Když doma zaječím: „Který dobrovolník mi pomůže s úklidem?“ Ticho by se dalo krájet. Když k tomu dodám: „Za masáž dle výběru.“ Mohou se členové rodiny přetrhnout. Mohu si být jistá, že si vyberou šiacu. Bodejť by ne. Masáž trvá zhruba hodinu a promasíruji celé tělo. Nevadí mi to, při masáži si dobíjím baterky. Baví mě to a duševně mě to rozvíjí.

Připravím se na masáž krátkou meditací a dechovým cvičením. Pak požádám partnera, aby si v pohodlném oblečení lehl na podložku na záda. Pozoruji jeho dech. Přizpůsobím své dýchání jeho a začínám s masáží. Masáž se provádí jemnými pohyby, třením, hlazením, tlak nesmí být nepříjemný, nesmí bolet.

Nejdříve musím zjistit blokády. Většinou využívám diagnózu podle „hara“.

V oblasti okolo pupku se nachází tzv. „hara“. Takový energetický střed. Když jsem chodila na karate, učili jsme se zadržet energii právě v místě „hara“ a společně s úderem/kopem veškerou sílu uvolnit. Takovýto kop/úder měl velkou intenzitu. Pokud není cílené energii v „hara“ zadržovat, může takto zadržená síla způsobit mnoho blokací a zdravotních potíží.

Ošetřením „hara“ zjišťuji nerovnováhy v proudění energií. Někdy energie proudí rychle, jinde pomalu. Jedna dlaň (říká se jí mateřská dlaň) je položená delší dobu na jednom místě a jakoby „poslouchá“ signály rejdící druhé ruky (říká se jí dětská dlaň). Když mě mateřská dlaň pálí, je to signál, že dětská dlaň našla zablokované místo, je třeba toto místo jemně masírovat, energii uklidnit, pomaloučku hladit stejnoměrným tahem dětské dlaně. Naopak, když mě mateřská dlaň chladí, dětská dlaň hladí rychlými pohyby, aby energii zaktivovala a rozproudila.

Pro příklad uvedu masáž zad. Partner leží na břiše. Ruce podél těla. Já klečím po jeho levém boku. Mateřskou dlaň položím na křížovou kost. Dětskou dlaň položím na lopatku blíže ke mně. Dětská dlaň pomaličku jede od lopatky až ke křížové kosti. Zjistím nerovnováhu a pomocí otevřené dlaně ji odstraním rychlým třením, pomalými tahy nebo přejetím místa s přitlačeným palcem. Podle toho, jestli je v místě energie hodně, nebo málo. Přejdu na lopatku dále ode mě a opakuji ošetření. Nakonec ošetřím páteř. Na závěr ošetření páteře přejedu od krku po kostrč rukou sevřenou v pěst. Masáž klouby je velice příjemná. Jen se musí opatrně s tlačením, aby si partner neodnesl z masáže modřiny.

Postupně pomocí rukou „prohlédnu“ a ošetřím celé tělo, včetně chodidel, hlavy, dlaní. Nejdřív pěkně pohladím, zjistím bloky a pak různými technikami bloky odstraním.

Na výsost příjemné je odstranění bloků v ramenou. Sedím za partnerem. Partner leží na zádech. Položím svá chodidla na jeho ramena a střídavě tlačím levou nohou na partnerovo levé rameno a mou pravou nohou na partnerovo pravé rameno. Jako kdybych ťapala po partnerových ramenou.

Dost bloků je i v podkolenní jamce, v oblasti kyčlí, kotníků, prstů u nohou. Blokády odstraňuji pomocí otáčení kloubů. Například u migreniků je nejvíce zablokované energie v palcích u nohou. Prsty mateřské dlaně chytnu palec u nohy, prsty dětské dlaně palec povytáhnu a kroužím nejdříve doleva, pak doprava. Kroužením pokračuji u dalších prstů a přejdu k druhé noze. Manžel mi potvrdil, že když mu kroutím prsty u nohou, loupe ho za krkem a cítí uvolnění krční páteře. Manžel na migrény trpí docela často. Když ho přepadne bolest hlavy, taková první pomoc je zakroucení palcem (když to nepomůže, tak krkem :D)). Ještě se nestalo, aby masáž nepomohla.

Velice příjemné je sevřít šlachy mezi prsty u nohou štipkou (kako byste solili, palec na nártu, ukazováček na chodidle a zmáčknout.) a projet po celé délce.

Při masáži chodidel většina lidí usnula. Bohužel jsem jejich sladký spánek musela přerušit, aby se přetočili na bok a abych mohla pokračovat v masáži. Na boku ale většinou zabrali po pěti minutách a ve spánku pokračovali. Nejsem brutální a partnery pak více nebudím. Nechávám je dospat.

Zatím si ještě nikdo na masáž nestěžoval. Spíše byli všichni překvapení, jak je dokáže takové jemné masírování vzpružit a uvolnit i po fyzicky náročné práci.

Já jako masírující se protáhnu také hezky. Většinou při masážích lezu po čtyřech, klečím, nebo jsem v podřepu. Sama jsem vyzkoušela šiacu a pocit jsem z toho měla dobrý. V jednom obchodním domě jsem vyzkoušela i jakýs takýs šiacu trenažer v podobě křesla. Domů bych to nechtěla ani zadarmo. Myslím, že křeslo člověka nahradit nemůže. Křeslo nepozná, jestli je někde hodně, nebo málo energie. Ne že by masáž pomocí křesla nebyla příjemná, ale do šiacu to mělo daleko. Raději zůstanu věrná lidské síle.

Vlaďka006

V posledních dílech seriálu Hubneme s Vlaďkou jste četly:

Reklama