Redakci oslovila čtenářka s nickem Vlaďka 006, že jí u nás na magazínu chybí jarní hubnutí do plavek. A protože je to záležitost navýsost aktuální, dali jsme Vlaďce prostor. Hubnutí už se slibně rozjelo a přidaly se další čtenářky. Dnes vám Vlaďka představí výživového poradce a jeho názory například na light výrobky...

vlaďkaMyslela jsem si, že o jídle jsem toho napsala již dost, a chtěla se věnovat pohybu. Dovolte mi ale, abych se s vámi podělila o zkušenost, které se mi dostalo před pár dny.

Před pár dny jsem po lítání v nemocnici potkala známého doktora. Hned se ptal, cože to mám v uchu. Proč tolik náplastí. Vysvětlila jsem mu, že se jedná o akupunkturu. Čekala jsem odsouzení jako od většiny lékařů. To bych onomu lékaři ale křivdila. Nebrání se východním naukám, a ani akupunktura na hubnutí mu není cizí. Uznal, že na smrštění žaludku je opravdu dobrá, 2 měsíce se to dá vydržet, ale pokud se „rozežeru“, mám jojo efekt jistý jak smrt. Jen tak mezi řečí se zmínil, zda si pamatuji jeho syna Petra. Pracoval jako kontrolor jakosti mléčných výrobků, pak zaplul do stop otce, vystudoval medicínu a dnes je především chirurgem, ale také nezávislým výživovým poradcem. Prý s nimi mám jít na kus řeči ven, oba mají dnes ambulanci a dávají si pauzu.

Vyklopila jsem, co hodlám jíst po akupunktuře. Petr smrštil obočí a vyhrkl:
„Vážně chceš jíst light jogurty a vůbec nízkotučné mléčné výrobky? Víš ty vůbec, co se do toho přidává? Víš ty, že jsou to vlastně jedy? By ses divila holka, jak jsou některé light výrobky zdraví škodlivé. Praxe v mlékárně mi dost pomáhá ve výživovém poradenství. Aby měly ty jogurty nějakou chuť, přidá se do nich větší množství cukru než do těch „normálních“, také jich několik druhů není ochuzeno o éčka a konzervanty, přidávají se kyseliny jako chuť napodobující ovoce. Dobré jsou bílé probio jogurty, bílé smetanové jogurty. Nebo zakysané mléčné výrobky, a vůbec nekoukej po lightech. Ten rozdíl tuku není až tak markantní. Předpokládám tedy, že jíš i něco jiného během dne než jogurty a mléčné výrobky. Jednodruhová strava je velmi nebezpečná. Nesmí se držet déle než 10 dní, pak si zahráváš se zdravím. I tak bys ale měla držet jednodruhovou dietu pouze pod dohledem odborníka, nejlépe s titulem MUDr. Mám totiž pocit, že dnes může být poradcem snad opravdu každý. Ani titul MUDr. není důkazem kvality, ovšem ta jistota je o něco větší. A jde o tvoje zdraví, to je to nejdůležitější, co máš. Čím vyšší jistota, tím lépe.“

No páni, vás dva mi posílá samo nebe. Donedávna jsem o nezávislých poradcích nevěděla. Vlastně jsem se to dozvěděla v jedné internetové diskuzi zrovna včera. To snad opět zafungovalo moje podvědomí. Petře, a proč se tedy ty jogurty prodávají jako zdravé, když zdravé nejsou? Doporučila mi light mléčné výrobky i jedna výživová poradkyně.
„Protože člověk podléhá tomu, co mu řeknou média, a jednak jsou poradci, co pracují pod nějakou značkou nebo výrobcem potravin. A ti musejí říkat, co jim nadiktují zeshora. Například müssly a müssli tyčinky, sušenky, apod. Při dietě vhodné nejsou. Je nám to prezentováno jako zdravá snídaně, svačina, přitom je v nich dost cukru. Při dietě se musí hlídat i cukry, nejen tuky. Jenže i cukry a tuky tělo potřebuje. Záleží, v jaké formě je dodáme. Jestli jíš ovoce dopoledne, už bys měla vynechat na oběd přílohy a večer cukry už vůbec ne. Ráno bys měla sníst jak cukry, tak tuky, ale přiměřeně. Můžeš si dát kysanou smetanu, nemusíš tu nejtučnější, ale takový ten zlatý střed těch 10 %, různé kyšky, ty bílé kysané jogurty a do toho třeba půl lžičky medu nebo do misky nasypat nějaké míň sladké ovoce a zakápnout kefírem, nebo můžeš vypít ovocný kefír a nemusí být vůbec light. Střídej mléčné výrobky. Jednou si dej jogurt, jednou smetanu, pak kyšku a tak dále. Já ty mléčné light výrobky nemám rád. Vždyť to nemá daleko k vodě. Kromě toho, že se zbavíš tuku, tak ale se zbavíš i vitaminů, které jsou právě v těch tucích obsažené, no a také proteinů. Bez proteinů se ti nebude tvořit svalová hmota a můžeš mít i svalové křeče. Budeš mít kila navíc a přitom budeš podvyživená.
Zmiňuješ se o podvědomí... Pokud si myslíš, že po tučných výrobcích ztloustneš a neztloustneš jenom po odtučněných, pak si musíš také udělat pořádek v hlavě. Nebo si ty kila přivoláš. Jde o to tuky omezit, ne je téměř zcela vyloučit. Dej si snídani, jak jsem říkal, ale už vynech mléko do kávy. Zkus si dát místo toho sójové mléko, nebo si plnotučného mléka jenom cmrndni, jak se říká. Nebo vynech olej do salátu. Nezapomeň se chválit za každý den. Než půjdeš spát, pochval se, jak krásně dietu zvládáš. Až zaznamenáš první úbytky, stoupni si před zrcadlo a chval se, jak ti to sluší, jak jsi krásně zhubla.“

No vida, jeden poradce mi tvrdil pouze light mléčné výrobky, a druhý že light nemá daleko k jedu. Pak aby se hubnoucí člověk v tomhle vyznal! Po akupunktuře zvolím zlatou střední cestu a bude. Jen to mléko bude opravdu plnotučné z automatu. Jiné mléko mi totiž nechutná ani do kávy. V tomhle jsme s Petrem za jedno. Chutná a vypadá to podobně jako voda. Vodu mám ráda, ale čirou a bez mléčné příchutě.
Příště budu pokračovat zase se cvičením. Připravila jsem si rozhovor s fitness trenérem, který poradí, jak zařídit domácí posilovnu.

Krásný den a hutnutí zdar.

Vlaďka006

Četly jste v seriálu Hubneme s Vlaďkou:

Reklama