Redakci oslovila čtenářka s nickem Vlaďka 006, že jí u nás na magazínu chybí jarní hubnutí do plavek. A protože je to záležitost navýsost aktuální, dali jsme Vlaďce prostor. Dnes vás Vlaďka seznámí s výbornou pomůckou na hubnutí - veslařským trenažerem.

trenažér

Vím, že o stravování a pohybu nic nového nevymyslím, ale říká se, že opakování je matka moudrosti. Dovolte proto, abych vám představila několik posilovacích pomocníků, které si můžete pořídit i domů. Abych vám předala co nejpřesnější informace, nejen osobní zkušenost, vyptávala jsem se bývalého bojovníka řecko-římských zápasů a fitness trenéra Luďka.

Luděk si užívá důchodu a vnoučat, a jak sám říká, chce mít od sportu na chvilku klid. Prý si možná ještě na stará kolena nějakou posilovnu otevře. Zatím si vychutnává pohody a klidu. Proto prosím promiňte, že opět uvádím pouze křestní jméno.

Ptala jsem se, které cvičební pomůcky a přístroje bych si mohla domů pořídit, aby cvičení bylo co nejefektivnější. Líbilo by se mi mít jeden přístroj, který by posiloval všechny svaly v těle, nezabral moc místa a cvičení nebylo fyzicky náročné. Ačkoliv mi nevadí rychlé, svižné cvičení v tělocvičně nebo venku, cvičení na strojích moc v lásce nemám. Kdybych měla zvedat něco těžkého rukama či nohama, asi bych se cvičením velmi brzy šlehla. Moje první otázka tedy směřovala, zda takovýto stroj vůbec existuje.

„Podle tvých požadavků bych vybral veslařský trenažer. Do cvičení zapojíš všechny svaly v těle. Je jich několik druhů. Existují trenažery pro domácí použití i pro sportovní trénink. Na zpevnění svalstva i úbytek tuků by ti určitě ten domácí stačil. Je o několik tisíc levnější a další jeho výhoda je nižší hlučnost oproti trenažeru pro sportovní trénink. Záleží také, kolik chceš investovat. Nejlevnější trenažery dnes seženeš kolem dvou tisíc. Ty kvalitnější jsou v cenové relaci 7 tisíc a výše. Občas se pořádají na trenažery super akce a kvalitní trenažer dostaneš i za 5 tisíc.

Kdybych ti měl poradit, jak poznáš kvalitní veslařský trenažer, doporučil bych zohlednit několik kritérií:

1. Způsob vytváření zátěže - trenažer by měl mít magnetickou nebo elektromagnetickou brzdu. U magnetické brzdy odpor při cvičení vytváří magnet. Stroj je celkem tichý, má dost stupňů zátěže, vyšší životnost než trenažery, kterým zátěž vytváří tlumiče. Elektromagnetická brzda umožňuje nastavit velmi vysokou zátěž. Tyto trenažery se spíše využívají pro sportovní tréninky.
2. Pojezd - nestyď se před koupí si na trenažer sednout. Pojezd musí být pohodlný. Nesmí tlačit, být příliš malý. Musí mít ložiska. Některé trenažery ložiska u pojezdu nemají a dělají hluk. Navíc se pojezd rychle opotřebí. Dá se sice koupit náhradní pojezd, ale myslím, že když už chceš investovat do posilovacího stroje, měla bys myslet na kvalitu a také na možné stížnosti sousedů. Skutečně pojezd bez ložisek dokáže udělat kravál.
3. Ovládání zátěže - kvalitnější trenažery mají digitální ovládání zátěže. Některé stroje jsou natolik vymakané, že si zvolíš, kolik chceš spálit kalorií nebo kolik ujet kilometrů za určitý čas, a zátěž se ti automaticky nastaví. Pro to ale potřebuje stroj znát tvoji tepovou frekvenci. Existují hrudní pásy, které informace trenažeru poskytnou. Trenažer s takovým pásem musí umět komunikovat. Informace o spolupráci s pásem by měl poskytnout výrobce trenažeru. Pro domácí použití stačí manuální řízení zátěže. Zátěží by mělo být alespoň 6 stupňů.
4. Rám a jeho nosnost - doporučil bych ocelový rám. Co se týče nosnosti, určitě bych nešel pod 100 kg, i když žádný člen rodiny takovou hmotnost nemá. Někdy mě zaráží údaje výrobce. Píše například, že se jedná o trenažer z vysoce kvalitní oceli, a nosnost je pouhých 70 kg. To musí být lež jak věž. Kvalitní ocel minimálně 100 kg unese. A neomluví to ani, že těch 70 kg je určeno pro plastový sedák. Dnes se sedáky do lepších trenažerů vyrábějí z plastových směsí, tvrdších plastů nebo kombinace plastu a hliníku a nosnost 100 kg je pro ně reálná.
5. Doplňkové funkce, nároky na uskladnění - měření tepu, ujeté vzdálenosti, počet cviků, měřič času, stopky - záleží na uživateli, co od trenažeru čeká a co za funkce využije. Pokud chceš mít někde trenažer nastálo, určitě si porovnej vyhrazené místo s technickými údaji od výrobce. Některé trenažery se dají složit a zasunout třeba za gauč. Některé mají kolečka pro snadnější přesun z místnosti do místnosti.
6. Servis, náhradní díly, doplňky - vybíral bych trenažer, kde mi výrobce bude garantovat záruční i pozáruční opravy. Nejlépe tak, že technik přijde přímo domů a výrobek opraví. Je nebezpečné posílat výrobek k opravě poštou nebo kurýrem. Jednak mi vznikne náklad na přepravu, jednak ohrozím poškození nebo ztrátu výrobku, výrobce se může vymlouvat, že se výrobek poškodil transportem, a tudíž za závadu neručí.
7. Jak cvičit na trenažeru - určitě nemá smysl si nastavit nejtěžší zátěž, 15 minut jet o sto šest a po 15 minutách se odvalit. Je dobré vydržet alespoň 30 minut při stejném tempu. Cvičit třeba na dvojku nebo na jedničku, ale vydržet tu půlhodinku minimálně. Postupem času si můžeš zvýšit zátěž. Většina žen, tím je samozřejmě nechci nějak podceňovat, skončí u stupně 4 a přidávají si minuty, když si zvyknou na režim a nehubnou dále. Dělají to dokonale. Málokterá žena chce být kulturistka. Mít hezký zadeček a nohy bez celulitidy je sen dosti žen. Klidně stačí, když se dostaneš k té zátěži 4 a budeš přidávat minuty, pokud budeš chtít ještě víc hubnout nebo zpevňovat.

Před cvičením je důležité zahřátí. Stačí si několikrát vyjít schodiště, vytřít podlahu, vyluxovat nebo se rozcvičit. Dost cviků na zahřátí určitě najdeš na internetu. Pak přichází na řadu samotné cvičení. Po cvičení se nesmí rychle vychladnout. Ne že docvičíš a půjdeš do mrazu venčit psa. Dobré je se protáhnout. Ani procházka po cvičení není špatné ukončení. Jen člověk nesmí jít ven v propoceném oblečení, s mokrou hlavou, apod.


Můj hodný manžel vyzpovídal pana Luďka již dříve a na jeho doporučení Ježíšek donesl trenažer pod stromeček. Zatím se válel nevybalený v hromadě s nálepkou „po nastěhování vybalit“. Jednoho dne se manžel nudil a jal se trenažer vybalit a sestavit. Našla jsem trenažeru vhodné místo nastálo. Sice je skládací a má kolečka, ale tahat se s tím krámem nebudu. Dívala jsem se na to jako na mučidlo. Opatrně jsem do něj píchla prstem, jestli nekouše. Když jsem byla sama doma, přečetla jsem si návod, jak se na tom vůbec cvičí, a že si dám zkušebních 5 minut. Trenažer nekousal, dokonce mě bavil. Cvičila jsem na trojku zátěž asi půl hodiny. Výhled z trenažeru mám na Labe. Docela příhodné. Minutky při hudbě rychle utíkaly. Ten den mi nepřišlo, že jsem cvičila. Druhý den jsem skutečně cítila svaly v celém těle. Nejvíce vnitřní stranu stehen, lýtka, zádové svalstvo a spodní břišní svalstvo. Dá se říci, že u mě jsou tyto partie dost problémové a hůře se mi zpevňovaly při aerobiku nebo při zumbě. Jsem s trenažerem spokojená a za sebe můžu doporučit. Je úzký, nezabere mi moc místa. Cvičení kombinuji s rotopedem a drobnějším náčiním.

Zítra se můžete těšit na rotoped, spinningové kolo a cyklotrenažer

Vlaďka006

Četly jste v seriálu Hubneme s Vlaďkou:

Reklama