I když těsně – s převahou jednoho jediného hlasu – po dlouhých rétorických tahanicích ve středu v podvečer stávající koaliční vláda Mirka Topolánka obhájila důvěru!

Topolánkova vláda tak ustála již čtvrté hlasování o nedůvěře. Pro návrh vyslovení nedůvěry bylo 96 poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, proti bylo 97 a tři poslanci z celkového počtu 196 hlasujících se zdrželi hlasování.

Vláda Mirka Topolánka neztratila ve sněmovně i počtvrté důvěru, přestože ji tentokrát část vládních poslanců nepodpořila. ČSSD a KSČM se je přesto nepodařilo přetáhnout na svou stranu.

Proti vládě hlasovalo 97 poslanců, potřeba je přitom 101 hlasů. Olga Zubová a Věra Jakubková ze Strany zelených se hlasování nezúčastnily, rebelové z ODS se hlasování zdrželi.

Jakubková sice uvedla, že důvěra, kterou vládě původně dala, je nyní otřesena. Dodala však, že chce dát kabinetu šanci a hlasování se zdrží. Zelení prý potřebují čas, aby svou politiku před voliči rehabilitovali a stali se alternativou mezi politickými stranami. Také Zubová řekla, že se nehodlá v „opoziční aktivitě“ angažovat.

„Důležité je pro mě opravdu to, jak vláda sama naloží s varováním, které dostala od voličů v polovině svého vládnutí,“ řekla poslankyně. Dodala, že proto aktivně opoziční návrh na svržení vlády nepodpoří.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve svém vystoupení prosazoval úřednickou vládu s podporou poslanců napříč politickým spektrem. Topolánek svůj kabinet hájil, jen jeho vláda prý dokáže zajistit, že české předsednictví EU neskončí ostudou.

Paroubek v prvním projevu k budoucnosti vlády prohlásil, že kvůli českému předsednictví Evropské unii je potřeba, aby byl nynější kabinet nahrazen úřednickou vládou s podporou poslanců napříč politickým spektrem. Ve svém vystoupení vypočítal důvody, proč by vláda měla odejít. Mezi nimi jmenoval údajnou neschopnost kabinetu řešit ekonomickou krizi a uchránit občany před jejími dopady.

Předseda ČSSD také připomněl, že Topolánkova vláda přes odpor většiny veřejnosti podepsala smlouvy s USA o umístění radaru amerického protiraketového deštníku na českém území. Podle Paroubka vede česká zahraniční politika zemi do mezinárodní izolace.

Jiří Paroubek: „Vláda vznikla nelegitimně a díky politické korupci.“ Doplnil, že pád kabinetu si podle průzkumů přeje 78 procent občanů.

Předseda ČSSD také přečetl velkou část dopisu, který dostal od ekonoma Jiřího Kaňáka. Dopis se zasazuje o rychlé přijetí eura a kritizuje současnou ekonomickou politiku vlády. Paroubek se dnes zároveň omluvil za svá slova pronesená těsně po volbách, že jen člověk „politicky stupidní“  by hlasoval proti ČSSD. „Byla to slova nehodná vítěze voleb,“ připustil.

Premiér Mirek Topolánek srovnal Paroubkovo vystoupení s jeho projevem po volbách v červnu 2006. Tehdy šéf ČSSD přirovnal výsledek voleb k únoru 1948. Předseda vlády uvedl sedm důvodů, proč kabinet „nemá a nesmí odejít“.

Vláda podle něj posiluje vazby se Západem a představuje hráz před politikou z Východu a uchránila Česko díky stabilizaci rozpočtu před tvrdšími dopady světové finanční krize. Premiér míní, že jen jeho kabinet může zaručit, že české předsednictví EU neskončí ostudou.

Reklama