bebe

Jaro je bezpochyby krásné roční období, avšak některým lidem způsobuje příchod této roční doby nemilé potíže - jarní únavu. Studie odhadují, že jarní únava postihuje každé jaro přechodně až tři čtvrtiny populace.

„Typickým příznakem jarní únavy je pocit psychické i fyzické vyčerpanosti. Proti jarní únavě můžeme ale úspěšně bojovat. Já například s úspěchem čelím jarní únavě dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu, otužováním a pravidelnou snídaní, která mi zajistí dostatek energie na celé dopoledne," svěřila se známá cvičitelka Hanka Kynychová. Pokud to počasí dopřeje, můžete vyrazit kousek za město a vychutnávat si každodenní proměny přírody.

Proto, zvláště v těchto dnech, je nezbytné hlídat dostatečný příjem energie. Den by měl začít vyváženou snídaní s dostatečným přísunem energie z potravin, které obsahují především cukry (sacharidy), bílkoviny a tuky. Odborníci říkají, že snídaně by měla hradit 20–25 % z celkového energetického příjmu. Tomu přibližně odpovídá 1500–1800 kJ, samozřejmě záleží na celkovém příjmu energie.snídaně

Snídaně je ve správné životosprávě důležitým bodem. Avšak v období, kdy i vám hrozí jarní únava, je důležitá dvojnásob. „Tělo ve spánku odpočívá a spálí veškerou energii. Pokud den začínáte navíc ranní rozcvičkou nebo běžíte na autobus, snídaně je jediným zdrojem energie, s níž tělo celé dopoledne hospodaří," říká Hanka Kynychová.

„Snídaně patří mezi nejdůležitější jídla dne. Po celonočním hladovění slouží k doplnění energie, takže kdo nesnídá, bude během dopoledne více unavený a méně výkonný," dodává nutriční terapeutka Mgr. Karolína Hlavatá.

Jarní únava je vlastně vyčerpání v důsledku prodělaných virových onemocnění, nedostatku světla během zimy a nedostatku vitaminů přijímaných z potravy. Potřebné vitaminy však můžete rychle doplnit. Naleznete je například v celozrnných cereálních výrobcích.

Celozrnné výrobky jsou vyrobeny celozrnné mouky, v níž je rozemletá celá obilka - obilné zrno se všemi vrstvami. Obalové vrstvy jsou důležité právě pro vysoký obsah vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Jsou cenným zdrojem vitaminů (zejména skupiny B a vitamin E), minerálních látek (např. hořčík, fosfor, vápník, železo) a látek s antioxidačním účinkem.

bebeNáš tip na zdravou snídani, která vám může nabídnout nejen celozrnné cereálie, vyvážený příjem bílkovin, tuků, sacharidů a vitaminů, ale i správné množství energie, jsou Sušenky BeBe Dobré ráno, kelímek bílého jogurtu, jablko a ovocný čaj 250 ml.

Reklama