Nosíte brýle nebo kontaktní čočky? Pak by vás mohl zajímat rozhovor s vizážistkou Petrou Hantákovou.

promenaJaké jsou (kromě těch estetických) výhody kontaktních čoček proti brýlím?
Výhoda kontaktních čoček oproti brýlím nejen z estetického hlediska je hlavně při sportu - perfektní zaostření, obroučky nesklouzávají z nosu a  v neposlední řadě i větší bezpečnost.

S kontaktními čočkami není žádné obrazové zkreslení, odrazy nebo nehrozí zamlžení skel brýlí. Jde o kvalitní vidění v celém zorném poli a sledujeme okolí přímým i periferním viděním což s brýlemi není možné.

Napřed čočky a pak líčení, nebo obráceně?
Otázka je na první pohled jednoduchá - nejdříve nalíčit. Problém však nastává u žen, které nosí silné dioptrie a nalíčení bez čoček (brýlí) není možné. V tomto případě čočky nejprve nasadíme a posléze se opatrně nalíčíme (musíte být velmi obezřetní především v oblasti očí - stíny použijeme nejlépe krémové či tekuté a pudr kompaktní, nikoli práškový!) Můžeme však používat brýle, které máme jen ke každodennímu líčení.

Neškodí líčení očím, pokud nosím kontaktní čočky?
Líčení určitě neškodí očím, ve kterých jsou nasazené kontaktní čočky! Je potřeba dbát určitých pravidel jak v líčení, tak v manipulaci s čočkami, tak i v péči o ně.

Existuje nějaká speciální kosmetika, nebo se dá používat ta „běžná?“
Hypoalergenní přípravky  jsou obecně vyšší kvality, a jsou proto vhodnější. Největší pozornost je potřeba věnovat přípravkům, které jsou aplikovány bezprostředně v okolí oka. Tam je vhodné tuto hypoalergenní kosmetiku použít. Některé značky již mají přímo na etiketě uvedeno, že výrobek je vhodný pro nositelky kontaktních čoček. Z vlastních pracovních zkušeností můžu ale říci, že klientky, které často líčím a nosí kontaktní čočky, nemají problémy i při použití „běžné“ kosmetiky.

Na co bych si měla dát při líčení pozor?proomena
Všeobecně platí, že líčení s kontaktními čočkami musí probíhat s velkou opatrností. Je potřeba se vyhnout práškovým stínům i pudrům. Některé řasenky obsahují silikon či hedvábná vlákna, která časem opadávaj, tak pozor při výběru řasenky - většinou se jedná o ty prodlužující. Nepoužívat klasické dřevěné tužky, které se musí ořezávat - zůstávají v okolí hrotu „třísky“. Nebrat si při líčení na pomoc vatové tamponky či tyčinky - uvolňují se z nich vatová vlákna! Pozor je potřeba si dávat v případě použití laku na vlasy - hrozí usazení na čočkách!

Jak postupovat při odličování?
Pravidlo pro odlíčení je jednoduché - nejprve čočky vyjmeme, a následně se důkladně odlíčíme. Lépe používat odličovače neparfémované a výborné jsou bez obsahu olejů, a to na vodní či gelové bázi.

A něco málo k brýlím: jaký je rozdíl při líčení očí pro krátkozraké a dalekozraké?
Oči pod brýle na blízko (dalekozraké) líčíme výraznějšími a tmavšími tóny. Naopak pod brýle na dálku (krátkozraké) líčíme jemnými, perleťovými stíny - oko se snažíme rozjasnit.

Jak oči opticky zvětšit?
Trik pro zvětšení očí spočívá ve vymalování záhybu víčka. Celé víčko rozjasníme světlým, případně tělovým tónem a pouze do oblouku nad záhybem víčka naneseme barvu a rozetřeme směrem vzhůru. Pro rozjasnění a též optické zvětšení se dá použít těsně pod obočí velmi světlý stín (highlighter) - toto se však hodí spíše na večerní líčení.

proomena

Jak nalíčit oči, které pod brýlemi vypadají nepřirozeně velké?
Oči, které vypadají pod brýlemi nepřirozeně velké, v dnešní době už vídáme opravdu výjimečně (u starších osob). Brýle už tento efekt nevytváření - jsou nové technologie ve výrobě skel. Kdyby však náhodou přesto tento problém nastal, určitě se vyhnout všem světlým odstínům a stínům s leskem! V první řadě použít odstíny tmavší a hlavně matné!

Měly by se třeba oční stíny sladit s brýlovými obrubami nebo s barvou očí?
Líčení pod brýle by se určitě mělo přizpůsobit typu obrouček. Pro výrazné obroučky určitě zvolit již jen decentní líčení a nic nepřehánět! Pro nevýrazné obroučky je možné obtáhnout oko konturovací tužkou a hlavně hodně zvýraznit řasy!!! Pokud jsou obroučky neutrální (zlatá, stříbrná), tak záleží na vkusu a typu dané osoby, dají se použít různé odstíny, nejsme nijak omezeni.

Pokud jsou obroučky v barvách pastelových zvolíme neutrálnost či odstín v barně obrouček. Existují i brýle, které obroučky nemají, tam je rozhodnutí opravdu na každém z nás - jakýkoli odstín a zvolila bych i výraznější líčení.

proomena

Existuje nějaké poradenství, kam se mohou „obrýlené“ ženy obrátit?
Já osobně neznám žádné speciální školicí středisko :-) pro „obrýlené“ ženy. Myslím, že v každém dobrém kosmetickém salónu by měla kosmetička umět poradit, existují vizážistické centra nebo jednotlivé vizážistky, které rádi poradí,  ON-LINE poradny na internetu a nespočetné množství článků a rad ohledně tohoto tématu.

A teď názorná ukázka v praxi.

Modelka: Markéta Burdová, studentka, 28 let

proomena

Česala: Markéta Rostášová ze salonu Libora Šuly

„Vlasy jsem nejprve rozčesala a pomocí žehličky po celé hlavě navlnila. Na závěr jsem vlasy propracovala rukama, aby vlny vypadaly přirozenější, a účes jsem prolakovala lakem pro lepší fixaci a pružnost vln.“

Líčila: Petra Hantáková (líčí pro televize: TV Očko, TV Nova – pořad Česko hledá Superstar a TV Prima)

„Ideální postup je udělat nejprve make-up celého obličeje a pak teprve očí. To znamená, že pleť včetně očních víček nejprve sjednotíme podkladovým make-upem. Pak naneseme pudr s tím, že nejsvětlejší odstín přijde pod oči. Tam ho naneseme větší množství, které potom na závěr spolu s opadanými stíny z horních víček smeteme.

Ale mnohdy je praktičtější zvolit opačný postup. Tedy začít od make-upu očí a teprve potom nalíčit zbytek obličeje. Oči se snáze opravují, než kdybyste měli opravit make-up obličeje po tom, co se vám z napadaných očních stínů z horního víčka udělají kruhy pod očima.

Na Markétě jsem nejprve světlým (tělovým) očním stínem sjednotila barvu víčka. Tento světlounký stín nanášíme po celé ploše víčka až k obočí. Pak jsem použila dvě základní barvy – jasně světle zelenou a na ni pak tmavě hnědou. Stejným tmavě hnědým stínem jsem pak udělala i linku kolem oka. Řasenku jsem použila také hnědou, protože Markéta má od přírody světlé řasy.

Následoval make-up obličeje, kterým jsme zakryli nedokonalosti pleti. Tmavším make-upem či pudrem na tvářích můžete obličej opticky zeštíhlit. Často je to lepší volba než tvářenky, které málokdo umí správně aplikovat. Rty jsem prozářila oranžovým leskem na rty.“

Foto: Jiří Herman

Nosíte brýle nebo kontaktní čočky? Líčíte se? Co vám činí největší potíže? Vzala jste si nějakou radu k srdci?

Reklama