Podle premiéra Mirka Topolánka skončí pro Čechy vízová povinnost při vstupu do Spojených států 17. listopadu letošního roku. Topolánek to dnes oznámil na tiskové konferenci po jednání s americkým ministrem vnitřní bezpečnosti Michaelem Chertoffem.

Lidé cestující do USA budou místo víz žádat o povolení k cestě v internetovém systému ESTA za předpokladu, že mají cestovní pas s biometrickými prvky.

Vedle Česka se Spojené státy rozhodly zařadit do skupiny bezvízových zemí ještě Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva a Jižní Koreu.
Bezvízový režim budou moci využívat lidé ke služebním a turistickým pobytům, kratším než 90 dnů. Pro pracovní a studijní pobyty bude třeba stále žádat o vízum. 

Lidé, kteří už nyní mají v pase platné turistické vízum, na něj mohou cestovat až do konce jeho platnosti.

Nyní musí každý turista předem požádat americké úřady pouze o povolení k cestě. Bez něj by ho nepustili na palubu letadla. Je tedy třeba vyplnit na internetu formulář nazvaný ESTA, což je elektronický systém pro cestovní registraci.

Je to velmi jednoduchý dokument podobný tomu, který všichni cestující v současnosti vyplňují v letadle. Jde o elektronický dotazník, v němž žadatel vyplní základní údaje o sobě, své minulosti a důvodu cesty. Cestující by se měli registrovat nejpozději tři dny před cestou. Odsouhlasená žádost platí dva roky nebo do vypršení platnosti pasu. Její vyřízení je zdarma.

Držitelé platného amerického víza autorizaci ESTA nepotřebují. Komu systém ESTA povolení k cestě do Spojených států zamítne, bude si muset podat žádost o vízum na americkém konzulátu nebo ambasádě.

Podle Chertoffa je hlavní výhodou elektronického dotazníku fakt, že Spojené státy budou mít informace v předstihu a budou mít více času na jejich vyhodnocení.

Reklama