Rostlina jménem divizna opravdu zaslouží obdiv. Nejen pro svoji krásu, ale také pro její léčivé schopnosti. V plném rozkvětu je právě nyní, v letních měsících.

Výskyt

Divizna

Divizna roste po celé Evropě, zejména v její střední a jižní části. V České republice se jí daří na půdách kamenitých, štěrkovitých, hlinitých, i na půdách chudých na živiny a vláhu. Běžně roste také na zahradách a kompostech, daří se jí i na loukách či v prosluněných částech lesa a jeho okrajích. Divizna je prostě všude a na slunci se blýská jako zlato.

Vyšší než člověk

DiviznaDivizna může dorůst až do výšky 2,5 metru. Jde o dvouletou rostlinu, která prvním rokem tvoří přízemní růžici plstnatých, jakoby sametových listů, a teprve druhým rokem vyráží mohutná, žlutě kvetoucí lodyha. Kvete v období od června do září.
Existuje mnoho druhů divizny, nejznámější jsou např. Divizna velkokvětá, malokvětá, černá, ozdobná ad. Někdy je nesnadné je od sebe odlišit. Pro léčebné účely je lze ale použít všechny, poněvadž obsah léčivých látek v nich je shodný.

Jednodenní květ

Divizna se svými květy podobá zlatu, ale jako lék je ještě nad zlato. Sbírají se hlavně její květy, specifické tím, že ráno se otevřou a ještě ten samý den večer opadají, proto je nutné je sklízet postupně každý den. Sbírá se pouze žlutý květ bez kalicha, který lze jednoduše lehkým tahem vyjmout. Květy se nemačkají a zachází se s nimi velmi opatrně. Sušení květů by mělo být co nejrychlejší, optimálně na přímém slunci. Pokud květy při sušení zhnědnou, měly by se vyhodit a nemíchat je s kvalitně usušenou drogou, protože tím by se znehodnotili. Správně usušené květy si zachovávají žlutou barvu. Skladují se v dobře hermeticky uzavíratelných nádobách.

Divizna jako lék

Divizna je známým a velice často používaným přírodním lékem na nemoci dýchacích cest, bronchitidu a ulevuje také při astma. Obsažené látky účinně léčí jak suchý a dráždivý kašel, tak kašel doprovázený silnou sekrecí.
Čaj z květů divizny má příjemnou chuť, a i lidé, kteří bylinné čaje „nemusí“, jsou často ochotni ho v době nemoci užívat.

Čaj z divizny / rozpis na 2 nápoje

Divizna

Budete potřebovat
3 gramy (1 kávová lžička) usušených květů divizny
50 cl vody
nádoba z varného skla
sítko

Do nádoby z varného skla nasypeme sušené květy divizny a zalijeme je vařící vodou.
Necháme asi 15 minut luhovat, poté přecedíme přes sítko a podáváme. Můžeme osladit medem.

Čaj z květů posiluje také slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny.
Mimo příznivých účinků na nemoci dýchacích cest má divizna také účinky protizánětlivé, uvolňuje křeče a působí močopudně. Zevně se mohou používat i velké čerstvé listy, a to jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na obtížně se hojící rány, na opuchliny a vředy.
Olej vytlačený z diviznových květů hojí otoky a zmírňuje bolesti křečových žil.

Ochrana před zlými duchy

Divizně se dříve přezdívalo královská svíce, její dlouhé lodyhy se totiž kdysi opravdu používaly jako pochodně. Kromě toho byla divizna považována i za rostlinou magickou, která chránila prý před zlými duchy a ďáblem.
Pokud ji tedy máte na své zahrádce, spolky s ďáblem vám nehrozí, ani s tím v lidské podobě :)

Použitý zdroj: www.lecive-bylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama