Představte si, že byste byli asi osmiletým chudým dítětem, která vyrůstá ve stínu magické a veřejnosti uzavřené čokoládovny. A jednoho dne byste dostali výjimečnou šanci podívat se dovnitř. Právě to se přihodí Karlíku Buckettovi, hlavnímu hrdinovi filmu Karlík a továrna na čokoládu, který má dnes v kinech premiéru.  

Karlík se do továrny tajemného Willyho Wonky dostane spolu s dalšími čtyřmi dětmi díky tomu, že najde v jedné z čokolád zlatý kupón. Štastní nálezci - pět typově zcela odlišných dětí, mezi nimiž je jak na televizi a počítači závislý všeználek, tak nesnesitelná snaživka  - mohou na jeden den navštívit továrnu, kterou Wonka před lety uzavřel a v níž od té doby nepracují žádní lidé. A jednoho z nich čeká na konci exkurze velké překvapení. Ostatní se však dočkají překvapení poněkud nemilých.

Burtonův oblíbený herec Johnny Depp nedávno přiznal, že roli přijal bez váhání, a i ve filmu je vidět, jak si ji užíval. Jeho gesta a mimika zdánlivě pokerově klidného obličeje často vyjádří víc než proud slov. Právě Deppovo přesné herectví činí film přitažlivým i pro dospělé. Podobně strhující je také vlastní továrna, kde se na sladké louce provzdušňuje čokoláda ve vysokém vodopádu a po níž se majitel pohybuje v supermoderním výtahu. Mimochodem, víte jak se u Wonky šlehá šlehačka?  

Tvůrci si na továrně dali skutečně záležet, každá její část má svůj vlastní design, tu přeláceně barevný, jinde zase technicky chladný. Burton neváhal a pro scénu s loupáním oříšků nechal vycvičit skutečné veverky, pro jiné zase digitálně namnožit herce Deepa Roy, který tu hraje skřítka umpa-lumpa. S umpa-lumpy pracujícími v továrně si autoři skutečně vyhráli. Svými sborovými zpěvy aktivně zasahují do děje, protože trefně komentují prohřešky jednotlivých aktérů a jejich potrestání. Když nenajedený Agustus Gdoule uvízne v trubce s čokoládou, zatančí mu kolem jako akvabely a není to jejich jediné zábavné číslo. A když se objeví sekretářka či psychoanalytik, je to samozřejmě zase jeden z umpa-lumpů.

Vlastní příběh je skutečně jednoduchý a posléze je vcelku jasné, jakým způsobem se bude vyvíjet a přece jen zavání moralizováním. Nicméně i díky tomu ho mohou děti snáze pochopit než některé sice dětské, ale překombinované filmy z poslední doby. Upřímně řečeno, hrdinové jsou vesměs nesnesitelní spratkové, přiznaně zkarikovaní, ale právě to je pro dětské publikum přitažlivé, protože vůči takovým postavám se mohou jasně vymezit.  

Ve filmu se navíc jasně projevuje bezbřehá imaginace režiséra Tima Burtona, přičemž jeho fantazie podbarvuje na míru střižená muzika jeho dvorního skladatele Danny Elfmana. Film baví dospělého krom Deppova projevu také dalšími vtípky,  tu a tam zacituje z jiných filmů - objeví se jemná narážka na Střihorukého Edwarda, ale třeba také nečekaná a přitom fungující pocta Kubrickově Vesmírné odyssee.  

Divák si film užije, pokud přistoupí na režisérovu hru: příběh se sice podle všeho odehrává zhruba v současnosti, ale zároveň v jakémsi zjednodušeném bezčasí, přičemž Karlík Buckett se svými rodiči a všemi čtyřmi prarodiči  bydlí  v chaloupce jako vystřižené z nějaké strašidelné pohádky. Ostatně, mírně temné tóny filmu sluší, už proto, že ani dětství není vždy procházkou růžovou zahradou a i děti mívají své temné strachy a představy. A své strachy má i samotný Wonka, kterému právě návštěvníci, z nichž po pravdě řečeno není zprvu příliš nadšen, pomáhají otevřít oči.

Škoda jen, že v Česku jdou do kina pouze dabované verze, protože i originál byl jistě plný slovních hříček a také hlas Johnny Deppa asi filmu sluší ještě víc.

Obrázky z filmu a další informace o něm v češtině najdete na http://wwws.cz.warnerbros.com/movies/chocolatefactory/, v angličtině na http://chocolatefactorymovie.warnerbros.com/
 


 

Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and The Chocolate Factory)

USA, 2005, distribuce Warner Bros

Premiéra 18. srpna 2005, přístupný, rodinný

115 minut, český dabing                                       

Režie Tim Burton

Hrají:  Johnny Depp (Willy Wonka)Freddie Highmore (Karlík) Helena Bonham Carter (Karlíkova maminka), Noah Taylor (Karlíkův tatínek)        

Reklama