Pokud jste vegetariánky, doporučujeme tento článek nečíst. Pokud si však s chutí dáte ovárek, jelítko či jitrnici, seznamte se s průběhem zabijačky, které probíhají v naší zemi od nepaměti.

Domácí zabijačka patří mezi staré slavnostní zvyky a obvykle se koná v období od prosince do března. Na jaro a v létě se zabijačky nedělají, protože by po mase lezly mouchy a také by se v teple rychle kazilo.

Už v dobách našich předků byla zabijačka pro každý český a moravský statek velkou událostí. Pokud nebyl řezník přímo v rodině, musel se dlouho dopředu objednat, protože v období zabijaček byl doslova na roztrhání. A tak je tomu dodnes.

Domácí zabijačka se musí nejdříve dobře naplánovat. Většinou na sobotu, protože v neděli se škvaří sádlo a pečou se skřivani (odřezky libového masa ze staženého sádla). Večer předtím se už prasátku nedává žrát, aby mělo prázdné střeva.

Účastníci zabijačky se schází brzy ráno, tak na půl sedmou, na sedmou. Hospodář by však měl mít zatopeno v kamnech už od pěti. Pak si všichni dají po štamprli a jde se na to.

Prasátko už tuší, že se blíží jeho konec a kvičí. Kdo je slabší povahy, neměl by se ranní porážky účastnit, ale přijít radši až později (případně si dát další štamprli).

Řezník prase omráčí úderem do čela nebo střelou z jatečního přístroje a ihned ho vykrví proříznutím krční tepny. Horká krev se rychle míchá až do vychladnutí, aby se nesrazila. Poté se zasolí. Krví se barví černá polívka a dává se do prejtu.

my

Až se všechna krev pochytá, mrtvé prasátko se dá do necek, podvlíkne se řetízky, za jejichž pomoci se obrací. Štětiny se odstraňují pomocí železných „zvonků“ nebo řetězů, odstranění napomůže posypání pomletou kalafunou.

mydva

Poté se prasátko ještě pečlivě umyje, nařízne se kůže mezi šlachou a kostí zadních nožek a těmito otvory se provléknou bérce, na nichž bude prasátko po celý zbytek zabijačky viset. Znovu se opláchne vodou a dočistí. Pak už přichází na řadu rozříznutí břicha a opatrné vykuchání střev a vnitřností.

Vykuchané prasátko se pak rozsekne na dvě půlky, opět opláchne studenou vodou a nechá okapat. Z rozseknuté hlavy se vyjme prasečí mozeček, rozseknuté půlky prasete se rozporcují na jednotlivé druhy masa: kýtu, krkovičku, kotlety, plecko, bůček, hlavu a další. Od hlavy se odřízne lalok, od plecka oddělí koleno a nožičky, rovněž tak od kýty.
Střeva a žaludek vyčistí, aby bylo vše připraveno k výrobě jitrnic, jelítek, klobás a tlačenek. Nakonec se připraví sádlo na slaninu nebo škvaření, maso na uzení nebo k další konzervaci.

ov

Tolik ve zkratce k domácí zabijačce, kterých se v České republice se za jeden rok uskuteční více než 350 tisíc.
Ochránci zvířat opakovaně diskutují o humánnosti této akce, do toho se ještě se..ou  se svými argumenty úředníci z Evropské unie. Ale lidé u nás si tuto tradici chrání.
Domácí zabijačka se u nás pořádá od nepaměti a s atmosférou této tradice se můžeme seznámit i na kouzelných Ladových obrázcích, kde je přítomna celá rodina, včetně dětí.

lada

Příprava na domácí zabijačku je práce i zábava, na které se sejdou pohromadě sousedi, rodina i přátelé.
U regálu v masně by se tak pospolu asi nikdy nesešli.

Použitý zdroj: www.zabijacky.cz
Foto: autor

Reklama