Máme tu první prázdninový týden a s ním přicházejí i naše dlouho plánované letní dovolené. Valná většina z nás jistě opětovně zažívá obvyklou cestovní horečku – hlavně na nic nezapomenout, ještě přibalit pár naprosto nepotřebných věcí (co kdyby náhodou), zapakovat manžela, děti, psa a jde se na to! Vyrážíme vstříc slunečním paprskům! Kam? Do Katalánska! S kým? Se mnou!

XY

„Jménem naší cestovní kanceláře vás vítám v Katalánsku, mé jméno je Veronika a v následujících deseti dnech se vám budu snažit zpříjemnit vaši dovolenou. Neváhejte se na mne s čímkoliv obrátit!“

Tuto větu jsem poprvé pronesla před sedmi lety, kdy jsem plna očekávání a drivu kývla na nabídku mého kamaráda a vycestovala do Katalánska coby delegátka. V zásobě mám spousty zážitků, ale dnes bych vás ráda zavedla na krásné pláže, kterými se tento kraj pyšní, na pláže Costa Bravy.

CSCY

Costa Brava neboli „Divoké pobřeží“

Je nejznámějším a českými turisty nejnavštěvovanějším španělským pobřežím, které leží asi 65 km severně od vyhlášené Barcelony. Davy turistů sice tuto oblast v letních měsících doslova válcují, kdo však chce, má možnost si najít svou „privátní“ pláž. Řada z malých netčených pláží je totiž sevřena skalními útesy, které jsou přístupné pouze po prašných cestách. V tomto případě výborně využijete skútr či auto, které vám budou vhodnými pomocníky při objevování tamních krás.

xyxxascx

Pláž Fenals - městská část střediska Lloret de Mar.

Nejen pláže, ale předně historie

Na Costa Brava si na své přijdou nejen milovníci panenských pláží, ale i historických památek a turistických atrakcí. Nejznámějšími městy Costa Bravy jsou přímořská letoviska Lloret de Mar, Tossa de Mar a Blanes. Pravdou je, že pláže těchto městských středisek jsou v hlavní sezoně přeplněné turisty z celé Evropy, ale pokud patříte mezi jedince, kteří neholdují celodennímu slunění, a rádi poznáváte krásy okolí, budete nadšeni. Mým nejoblíbenějším místem se stala romantická Tossa de Mar.

ccy

Uličky v Tossa de Mar.

Tossa de Mar: Perla pobřeží

Toto malebné přímořské letovisko s asi 5 000 obyvateli vás dozajista, tak jako mne, okouzlí! Na světě neznám mnoho míst, která by k mému srdci přilnula tak hluboce jako Tossa de Mar. Toto městečko, které datuje svůj původ již od středověku, se rozprostírá v okouzlujícím zálivu, který zdobí zbytky pevnosti z 12. století v podobě perfektně dochovaných hradeb i části hradu samotného.

yxxy

Pláž v Tossa de Mar

Večerní romantické procházky po starobylém centru a vyhlídky na úchvatné scenérie mořské hladiny budou patřit mezi vrcholné okamžiky vaší dovolené!

dc

Večerní procházky si zamilujete!

Všechny krásy z lodi!

Výborný tip, jak objevit krásy tamních pláží, je z paluby lodi! Z jednotlivých středisek odplouvají různá mořská plavidla tamních společností snad každou hodinu a slibují skutečně skvělé zážitky! Vypůjčit si můžete i menší člun, s jehož výběrem vám ochotní Katalánci rádi pomohou.

cyyx

Svou loď si můžete zarezervovat zde

Španělštinou neokouzlíte

Malá rada na závěr – ačkoliv se budete oficiálně nacházet na území Španělského království, nezapomeňte, že Katalánsko je autonomním společenstvím. Katalánci se vůči Španělům národnostně dosti ostře vyhraňují, a ačkoliv je Katalánština španělskému jazyku velmi podobná, mnohdy jsem se svými španělskými jazykovými dovednostmi narazila... starou dobrou angličtinou tedy rozhodně nic nezkazíte!

Pokud jsem vás doposud tímto koutem světa nezlákala, jsem si jista, že po zhlédnutí videa budete balit svá zavazadla směr Pyrenejský poloostrov. Jelikož tento kraj skutečně miluji, příště se v mém cestovatelském okénku můžete těšit na krásné katalánské město jménem Girona.

Čtete také:

Reklama