Sluníčko začíná stydlivě hřát, k ránu je slyšet zpěv ptáků, raší pupence, okolí se vrací zelený nádech. Příroda se pomalu probouzí. S jarem ale nepřichází jen optimismus a delší dny. Ti, kdo si například prošli vředovou chorobou žaludku, vědí, jak se s jarem umí přihlásit i nepříjemné bolesti...

S jarem se nebudí jen příroda

Celé měsíce trpělo naše tělo i mysl nedostatkem slunečního světla a tepla. Po zimě je tělo vyčerpané, chybí mu vitaminy a minerály. Pravděpodobně je oslabeno prodělanou chřipkou, v lepším případě jen rýmou, kašlem a nejedním nachlazením. Na rtech máme ještě stopy oparů, okraje rtů máme okoralé a pleť barvou připomíná hašené vápno.
Nálada pod psa brání jakékoli aktivitě. Cesta do práce je k nepřežití a výstup do schodů vyčerpávající vysokohorskou túrou. A to zdaleka není všechno.

Ahoj, vřede!

Ti, kdo znají bolesti žaludku způsobené například neurózou nebo rovnou vředovou chorobou vědí, jak právě zjara a na podzim umí tihle kamarádi potrápit.
S obavou hledí do kalendáře alergici a atopický ekzém se na toto období a nastupující aktivitu také těšil celou zimu.

Tak jako se budí příroda a všechno v ní, budí se i naše těla, včetně orgánů. Ledviny volají po tekutinách, protože z přetopených bytů jsme pěkně vysušení, psychika se připravuje na nadcházející aktivitu, oči opět přivykají delším dnům a do toho jsme naše tělo pěkně připravili o vitaminy, což má jeden jediný zásadní efekt. Jarní únavu. Jak potom chceme, aby náš organismus vyjel vstříc slunečným dnům, když jaksi nemá pohonné hmoty?

Kdosi se po mně prošel?

Dneska ráno jsem vstávala s pocitem, že do mě celou noc někdo usilovně kopal, pak mě laskavě přejel parním válcem, couvnul, vyklopil mi do žaludku něco žuly a odjel.
Pravda, kdybych celý víkend nemáchala nad hlavou krumpáčem jako na kajaku, nevláčela v předklonu kameny váhou převyšující váhu mého těla a nesnažila se rýčem vyrobit okénko do Austrálie, možná by to bylo o něco lepší. Rozhodně toho ale nelituji.
Majíc v povědomí vaše rady, vykoupila jsem v Líbeznicích polovinu sortimentu zahradnictví.
Mám zasazený ten plazivec trojlaločný, nebo jak se to jmenuje, mnoho jiných, i kvetoucích, popínavek, smrk, zarovnala jsem skalku a na verandě čeká rododendron a celý les muškátů. Uhrabala jsem, co se dalo, a v pátek mi dovezou náklaďák hlíny. Vše vám budu průběžně dokumentovat a mám z toho radost.
Rovněž si ale uvědomuji, že kdybych své zimou vylouhované tělo na náhlý nástup hysterické aktivity připravila, nemusela bych se teď plazit po bytě pomalu po čtyřech. Chyba. Dnes ji budu akčně napravovat.

Jarní kúra pro naše těla

Do mističky si nastrouhejte špetku mrkve, rozčvaňhejte banán, nasekejte pár lístečků smetanky (lze ji i koupit) a přidejte mango. Nasekejte trochu vlašských a lískových oříšků, přidejte špetku šťávy z červeného grepu a med. Takovou kašičku doporučuji vzít do vany, kam jsme si umístili buď naši oblíbenou patlu z vloček a bylinek, nebo případně směs meduňky, kopřivy a šťávy z cca pěti citronů. Udělá to s tělem divy. Atopického ekzému vás nezbaví, alergie také ne, s neurózou žaludku si poradí spíš pelyněk a heřmánek, ale na jarní únavu, psychiku, posílení organizmu a imunitní systém je to dobrá volba.

Na okoralé a unavené rty je výborná kaše z medu, droždí a salátové okurky. Napatlat a nechat, dokud to vydržíme.
Pleť obličeje ve zdravé lesní barvě pomůže rozzářit studená koupel z petrklíče, jahodníku, měsíčku a chmele zakápnutá šťávou z mrkve.
Fialové kruhy pod očima pomůže odbarvit koupel z yzotopu a světlíku lékařského, nebo studené pytlíky vymáchaného čaje.

Na náladu pod psa výborně účinkuje láska. A nemusí být jen k člověku. Kupte své kočce sušenou rybu, partnerovi přívěsek na klíče, usmějte se na souseda, nakrmte sýkorky a v květinářstvích začali prodávat narcisky. Pošlete úsměv světu a on vám ho vrátí.

Svému vředu pak sdělte, že jeho připomenutím jste zjistili, že nastává ta krásnější a veselejší část roku, zalijte ho pelyňkem a on dá snad dříve pokoj. :-)