Možná je to nespravedlivé, ale je to tak. Nejen, že jsou na nás v životě kladeny vyšší nároky a kromě práce, musíme zvládat ještě domácnost a péči o rodinu. Navíc bychom si ale měly i víc utahovat opasky, abychom si zachovaly podobnou životní úroveň i po odchodu do důchodu.

peníze

Nevěříte? Ukážeme si to na jednoduchém příkladu.

Žena / muž, 35 let, příjem 25 000 Kč hrubého měsíčně, zatím bez úspor

Oba by si rádi udrželi i v důchodu stejný životní standard, tedy příjem zhruba ve výši 19 tisíc korun. Pokud by oba spořili stejně, např. 550 Kč na penzijní připojištění a 1100 Kč na životní pojistku, muž by měl v důchodu o 641 korun měsíčně více než žena! Pokud by se žena chtěla muži svou penzí vyrovnat, musela by si ukládat např. na penzijní připojištění o 200 korun více. Ačkoli by oba naspořili stejné množství peněz, lehce přes milion korun, u ženy je předpoklad delšího dožití a tudíž se jí peníze rozloží na více let.

Pokud by i vás zajímalo, kolik si dávat bokem, abyste si ve stáří mohli užívat, spočítejte si své vyhlídky jednoduše online na Era kalkulačce. Najdete zde i přehled všech způsobů spoření, včetně těch se státní podporou či s možností snížit daně.

Era kalkulačku naleznete po zadání následující adresy na internetových stránkách Poštovní spořitelny:

https://www.erasvet.cz/fyzicke-osoby/sporeni-a-investice/stranky/sporeni-pro-spokojene-stari/popis-kalkulacky.aspx;jsessionid=vTW4W-PSmWmV1uM43c-TEK5
Era

Reklama