Našim tématem jsou parazité v lidském organismu, jak se do těla mohou dostat, jak mu mohou uškodit a přinést zdravotní problémy a také to, jak tento problém vyřešit. Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor na téma zdraví a vnitřní parazité, které může v sobě mít každý z nás.

parasit

Zajímají nás „střevní parazité“. Pane doktore, o kterých parazitech můžeme říci, že se vyskytují ve střevech a čím jsou zajímaví?
Střevních parazitů rozeznáváme poměrně dost druhů, od parazitálních prvoků přes motolice, tenkohlavce nebo vlasovce až po známější střevní parazity jako jsou roupy, tasemnice či škrkavky. Lidé se mohou nakazit i zvířecími střevními parazity, i když člověk není pro ně konečným hostitelem. Pokud se parazité v našem těle, zejména ve střevech rozmnoží, pak může docházet k migraci parazitů vnitřními orgány a zároveň i k závažnějším komplikacím.

Můžete nám to prosím upřesnit? Jak se tedy přítomnost parazitů v našem organismu projevuje?
Viditelných projevů, když vaším tělem migrují parazité, je docela hodně. Pokud jste dlouhodobě unaven nebo vás často bolí břicho, hlava či máte znatelnou změnu stolice, může to být klidně způsobeno zvýšeným výskytem parazitů ve vašem těle. Nakažení střevními parazity je nebezpečné hlavně v tom, že může být klidně i dlouhodobě bez viditelnějších vnějších projevů. Paraziti v nás žijí, ale ani o nich nevíme, případné projevy jejich přítomnosti klidně přisuzujeme úplně něčemu jinému. Problém nastává zejména v momentě, kdy se tito paraziti přemnoží nebo se dostanou v organizmu tam, kde mohou uškodit.

To je zajímavé, ale já mám výskyt těchto střevních parazitů spíše spojený s cestami do tropických zemí, do Afriky nebo do Asie.
Ano, máte určitě pravdu, v tropech je výskyt střevních parazitů daleko častější, statistiky CDC (Centers for Disease Control and Prevention) uvádí, že onemocnění způsobené střevními parazity postihuje v rozvojových zemích 50 – 80 % lidí. Ale i v zemích Evropské Unie, a to přes vyšší hygienické standardy a lepší zdravotní péči, se výskyt střevních parazitů odhaduje na 8 - 12 %, zde se opírám o studie z Řecka či Itálie. Jinými slovy můžeme říci, že v Evropě může být v průměru každý desátý člověk napaden střevními parazity.

Dle hlášení parazitologických laboratoří v České republice se v posledních letech postupně zvyšuje záchyt střevních parazitóz, konkrétně za rok 2016 to bylo více než 2.300 případů, zdrojem je statistika Státního zdravotního ústavu. Chtěl bych ovšem podotknout, že toto je pouze špička ledovce, jedná se de-facto o záchyt střevních parazitů u pacientů, kteří podstoupili specializované vyšetření. Jedná se o záchyt, a ne celkový výskyt střevních parazitů. Pravidelný monitoring výskytu totiž u nás není.

parasit

To jsou docela zajímavá čísla. Co tedy dělat, abychom raději žádné parazity v sobě neměli?
Základem je samozřejmě hygiena, důkladně omývat ovoce a zeleninu, což je vlastně nejčastější příčina nákazy. Když hladíte psa a kočku, tak si vždy následně umyjte ruce. Doporučuji se vyhýbat i veřejným pískovištím, protože ta jsou často semeništěm škrkavek. Jasné však je, že se tomu vždy nelze stoprocentně ubránit. Tak jako pravidelně odčervujeme právě i svou kočku či psa, doporučuji i pravidelnou detoxikační kúru se zaměřením na střevní parazity každému z nás. Produktem, který bych jednoznačně doporučil já, je přípravek ParatizEx. Jedná se o kombinaci 9 ověřených bylinných extraktů pro správné fungování zažívacího systému se zaměřením na střevní parazity. Složení doplňku stravy ParatizEx je výsledkem nashromážděných poznatků o tradičních léčivých rostlinách po celém světě ve spojení s moderní technologií výroby.

Radíte vyzkoušet ParatizEx, čím je zajímavý a co všechno obsahuje?
Základem unikátního složení je prémiová 100% bylinná formulace – kombinace speciálně vybraných rostlin se silným detoxikačním účinkem pro lidský organizmus. Díky obsaženému vrcholáku tříslovinnému posiluje přirozenou obranyschopnost a pomáhá pro správné trávení a zažívání. Výtažek z plodů papáji obsahuje latex s proteolytickou aktivitou. Usnadňuje tak trávení bílkovin a má negativní dopad na vývoj parazitů jako jsou třeba právě střevní červi. Paratizex obsahuje i extrakt z ořešáku královského, který je znám svými odpuzujícími účinky. Dále také např. i kořen z kurkumy známý jako indický šafrán nebo speciálně upravený extrakt z tradičně využívaného česneku. Plus další prověřené rostlinné extrakty. Jednoznačnou výhodou ParatizExu je, že obsahuje speciálně upravené kapsle, které obsažené látky uvolňují až tam, kde pak působí, tedy v tenkém střevě.

parasit

Komu byste tento produkt doporučil a kde ho můžeme koupit?
Jak jsem již uvedl, nakazit se střevními parazity může vlastně úplně každý, a i statistiky to jednoznačně dokazují. Každý by se měl zamyslet, zda parazité již neputují i jeho organizmem. Proto doporučuji pravidelnou detoxikační kúru se zaměřením na střevní parazity pravidelně, alespoň 2x ročně, např. vždy na podzim a na jaře nebo při potížích. Měsíční balení doplňku stravy ParatizEx můžete zakoupit v klasických lékárnách nebo v internetových lékárnách např. na www.lekarna.cz za cenu 499,- Kč.

Na naše otázky odpovídal RNDr. Vladimír Voda, Ph.D.

Pokud vás zajímá doplněk stravy ParatizEx, více najdete na webových stránkách www.paratizex.cz

Reklama